AKG K 840 KL

Archiv | 01.11.10

www.dsicz.cz, 8999 Kč s DPH AKG, původně Aukstische und Kino-Gerate, je dalším z výrobců audiotechniky, jehož historie sahá až ke konci druhé světové války. Společnost, která byla ...

www.dsicz.cz, 8999 Kč s DPH

AKG, původně Aukstische und Kino-Gerate, je dalším z výrobců audiotechniky, jehož historie sahá až ke konci druhé světové války. Společnost, která byla založena Dr. Gorikem a E. Plessem, nejprve dodávala vybavení pro vídeňská kina, již v roce 1949 ale vyrobila svá první sluchátka, následovaná vůbec prvními dynamickými kardioidními mikrofony v roce 1953. V oblasti sluchátek patří u AKG k nejvýznamnějším počinům první supraaurální otevřený model K-50 z roku 1959.
Dnes společnost vyrábí vedle kvalitních studiových a DJ modelů především řadu kompaktních, přenosných, a jak model K 840 KL ukazuje, také bezdrátových sluchátek. Model, který tvarově vychází z klasických modelů AKG, má i přes malý rozměr spíše uzavřenou konstrukci, která nabízí jistou míru pasivního potlačení zvuku. Kvalitní konstrukce mostu v kombinaci oceli a odolného plastu umožňuje sluchátka spolehlivě skládat do převozního ploššího formátu a přes integraci bezdrátové technologie a baterie nejsou K 840 příliš těžká.
Vedle sluchátek naleznete v balení také malý vysílač s 3,5mm jack konektorem, který můžete zapojit do libovolného sluchátkového vstupu (iPod či jiný přehrávač, PC, stereo systém apod.) Díky tomu, že je napájen z integrované baterie (s výdrží při běžném používání až dva týdny), jej můžete bez problému používat i s přenosnými zařízeními (AKG ovšem také nabízí podobný levnější model sluchátek s Bluetooth technologií). Zásadní výhodou přenosu zvuku u modelu K 840 KL je absence digitální komprese. Zvuk je při přenosu sice digitalizován a poté opět převáděn do analogové formy, nicméně vlastní přenos probíhá v plnohodnotném rozlišení 16bit/44KHz bez jindy obvyklé ztrátové komprese. Na sluchátkách i na vysílači je vypínač napájení (obojí se ale dokáže uspat do klidového režimu s nízkou spotřebou) a na samotných sluchátkách jsou pak ještě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Vedle bezdrátového přenosu můžete využít i klasické propojení – 2,5mm jack zdířka na sluchátkách totiž slouží nejen pro napojení nabíječky (ta má mimochodem USB rozhraní, takže teoreticky můžete nabíjet i z PC), ale i pro přiložený audiokabel. Vše, včetně cestovních adaptérů pro zásuvky, je zabaleno v úhledném cestovním pouzdře z umělé kůže.
Sluchátka jsme zkoušeli s různými typy obsahu – od průměrných a kvalitních MP3 souborů na iPhone až po 24bit/96KHz FLAC záznamy na PC s externím zvukovým modulem Audiophile USB. V bezdrátovém režimu nás mile překvapila detailnost a prostor přednesu, nicméně nějaké to drobné rušení či šum na prahu slyšitelnosti jsme tu a tam, zejména ve velmi tichých pasážích, zaznamenali. U „drátového“ provozu se pochopitelně podobné nedostatky nevyskytly. V obou případech zaujme zejména analytické podání detailu, nicméně při poslechu jsme se nezávisle shodli na tom, že daní za takový přednes jsou ostře vykreslené, místy až agresivní výšky. U starších nahrávek, zejména ze sedmdesátých let, s nižší hlasitostí a větší dynamikou takové podání nevadilo, u novějších nahrávek z osmdesátých let (například The Police, album Synchronicity) byly ale výšky přece jen příliš dominantní a při poslechu na střední hlasitost jsme měli pocit, že bychom byli brzy poslechově unaveni. Naopak některé nahrávky z let sedmdesátých či novější alba s velkým dynamickým rozsahem (bez dynamické komprese tak typické pro mastering v posledních dvaceti letech), jako je Audiophile Voices, zněly nejen detailně, ale i přirozeně a neagresivně – bez ohledu na to, zda jsme zvolili drátový či bezdrátový přenos zvuku.
U AKG K 840 KL tak do značné míry záleží, co posloucháte a jak výrazné podání vyšších frekvencí preferujete (basy jsou naprosto bezproblémové a díky rozsahu od 10,5 Hz zabírají fantasticky odspodu, přesné a pevné a středy jsou zřetelné a přirozené). V každém případě platí že by se mělo jednat o kvalitní zdroje – ať už MP3 s vysokým datovým tokem, FLAC nebo CD. Jedny z nejlepších bezdrátových sluchátek (navíc jedny z mála univerzálních a zároveň přenosných) si to rozhodně zaslouží.

AKG K 840 KL
Uzavřená dynamická bezdrátová sluchátka
Frekvenční rozsah 10,5 Hz–31 kHz
Citlivost: 120 dB (v drátovém provozu)
Hmotnost: 145 gGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.