Apacer AL670

Archiv | 01.09.10

Oceňujete při sledování filmů na počítači široké možnosti funkcionality oproti klasickému stolnímu přehrávači? Chybí vám tyto širší možnosti přehrávání také na televizoru?...

Oceňujete při sledování filmů na počítači široké možnosti funkcionality oproti klasickému stolnímu přehrávači? Chybí vám tyto širší možnosti přehrávání také na televizoru? Řešením je trochu krkolomné připojení PC k televizoru... nebo speciální multimediální přehrávač.
Apacer AL670 můžeme spíše než jako pouhý přehrávač označit za multimediální centrum. Sledováním filmů v rozličných formátech jeho možnosti nekončí. Zařízení je určeno zejména pro majitele starších LCD/plazmových televizorů, které nedisponují nativní funkcí přehrávání filmů z USB disku. Přehrávač představuje malá krabička nabitá funkcemi. Připojení k televizoru je možné přes HDMI nebo vstup pro komponentní video. Vzhledem k tomu, že přehrávač podporuje přehrávání Full HD videa, je samozřejmě lepší využít pro maximální kvalitu HDMI. Nicméně v balení je k dispozici pouze komponentní kabel.
Samotný přehrávač disponuje dvěma USB porty a jedním LR-44 (LAN) konektorem. Apacer AL670 tak lze připojit do domácí sítě (možnost spojení s NAS), kdy může streamovat soubory např. z vašeho počítače. Další možností je využití USB portů. Jednoduše stačí připojit USB flashdisk s multimediálním obsahem, který bude za chvilku k dispozici. Potěší fakt, že lze připojit i externí 2,5“ disky, které USB port přehrávače dokáže dostatečně napájet. Tím se samozřejmě otevírá slušná zásoba datového prostoru. Tomu pomáhá podpora formátu úložišť FAT32, NTFS a také HFS+. Ani majitelé jablíčkových počítačů, kteří jsou v našich končinách v drtivé menšině, nebudou mít s využíváním přehrávače problémy. K dokonalosti chybí pouze interní čtečka paměťových karet, která by usnadnila prohlížení fotografií.
Samozřejmě jednou z hlavních výhod dedikovaných přehrávačů je podpora širokého množství formátů a nejinak je tomu i u Apaceru. Podrobný přehled najdete v tabulce, ale samozřejmostí je AVI, mkv nebo i např. FLV či MOV. Stejná situace je také u hudebních souborů, takže přehrávač zvládá vše, od MP3 po FLAC až k WMA. Poradí si s televizním formátem PAL i NTSC a samozřejmě problém není ani poměr stran 4 : 3 a 16 : 9. Co se videa týče, maximální je Full HD zobrazení (1920 × 1080 bodů), u fotografie pak maximální rozlišení 4608 × 3456 pixelů.
Potěšilo přiložené dálkové ovládání, stejně jako rozhraní samotného přehrávače. Po chvilce experimentování není s ovládáním přehrávače problém, ani nemusíte číst návod. Většina tlačítek na ovladači disponuje jasným anglickým popisem (Go To, Ok, Next), takže není příliš prostor pro tápání. Jedině funkce Play je schována pod tlačítkem Ok, což jsme chvilku hledali. Nastavení systému přehrávače nepředstavuje při základní znalosti angličtiny rovněž problém, celkově zabere jen pár minut. Velkou pochvalu zaslouží překlad menu přehrávače do češtiny.
Samozřejmě jsme byli zvědavi, jak bude probíhat samotné přehrávání a zda bude chybět některá klasická funkce, která je samozřejmostí u programů na PC. Apacer nás zde mile překvapil, když naprostou většinou funkcí plně konkuruje softwarovým přehrávačům z PC. Nechybí tak např. ani možnost skoku na vybranou část filmu. Můžete sice využít přehrávání až 32× rychlostí, ale pokud chcete skočit na konkrétní část film, stačí stisknout tlačítko Go To. Problémy s titulky? V případě Apaceru AL670 nikoli. Nejen, že menu pro titulky spustíte jednoduše jedním tlačítkem, ale můžete definovat, které titulky mají být použity. Typický problém nutnosti synchronizace titulků s filmem je rovněž vyřešen dvěma stisky. Velice jsme uvítali možnost změny jazykového kódování titulků – pokud je zobrazení „rozházené“, stačí jednoduše změnit kódování a čeština je zobrazena korektně. Vhod přijde i poměrně plynulá prezentace fotografií. Stačí vybrat na datovém médiu složku a fotografie prohlížet. Načítaní je rychlé (použili jsme snímky z 12MPx zrcadlovky) a procházení je příjemné. Nechybí možnost fotografii rychle převrátit nebo zoomovat. Přiblížení není problém ani u videa.
I aktualizace firmwaru zařízení je jednoduchá. Stačí stáhnout novější verzi na flashdisk a pak spustit v přehrávači aktualizaci. Škoda, že si přehrávač neumí stáhnout aktualizaci sám přes síť. Využít lze také funkce stahování BitTorrentu přímo na připojené UBS médium.
Apacer AL670 představuje jednoduché řešení přehrávání filmů v PC formátech na televizoru. Nespornou výhodou je široká podpora nejrůznějších souborů a Full HD přehrávání. Krom videa lze Apacer využít také pro prohlížení fotografií a přehrávání hudby.

Souborový systém: FAT32, NTFS, HFS+
Konektory: USB 2.0 type A, LAN 10/100 Ethernet, AUDIO/VIDEO HDMI, kompozitní video + vudio R/L (3,5mm jack na sluchátka), komponentní video Y, Pb, Pr (3,5mm jak na sluchátka), optický výstup (S/PDIF)
Podporované formáty:
Audio: MP3, WAV, WMA, LPCM/PCM, AAC, FLAC, OGG, Dolby Digital AC3, DTS
Video: MPEG-1 (MPG/DAT), MPEG-2 (AVI/ISO/IFO/MPG/VOB), MPEG-4 (AVI/Xvid/ASP/AVC HD/H.264), WMV, FLV, MKV, RM/RMVB, TS, m2ts, mts, TP, MJPEG, MOV, VC-1
Fotografie: JPEG, BMP, GIF (bez podpory režimu interlace/animation), TIF(pouze režim Raw Data), PNG (bez podpory režimu interlace/animation)
Xvid titulky: IDX/SUB, SRT, SSA, SUB, SMI
Poměr stran: 4 : 3, 16 : 9


Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.