Denon RBD-X1000

Archiv | 01.11.10

www.eurostar-ostrava.cz, 25 990 Kč Byly doby, kdy značkové minisystémy společně s Hi-Fi komponenty vládly téměř každé domácnosti. Dnes, v době bezpočtu levných a po zvukové strá...

www.eurostar-ostrava.cz, 25 990 Kč

Byly doby, kdy značkové minisystémy společně s Hi-Fi komponenty vládly téměř každé domácnosti. Dnes, v době bezpočtu levných a po zvukové stránce spíše líbivých než kvalitních domácích kin, se bohužel prosazují o poznání hůře. Důvodem ovšem není jen cena – domácí kina nabízejí často bohatou škálu funkcí a podporu řady formátů a jsou nabízena i v prostorově úspornějších stereo variantách.
Přesto pokud chcete skutečně kvalitní komponenty a zpracování a zároveň se nehodláte smířit s klasickými Hi-Fi rozměry o šířce 43 cm, existují i pro vás alternativy. Jednou z nejnovějších je minisystém Denon RBD-X1000, který v malém těle nabízí kvalitní audio, Blu-ray přehrávač s podporou řady audio (MP3, WMA a AAC) a video formátů včetně DivX či AVCHD (lze tak přímo přehrávat HD záznamy z videokamer na BD-R či DVD-R discích), FM tuner a dvě USB rozhraní, z nichž to čelní podporuje přímé připojení přístrojů iPod či iPhone. Elegantní černé tělo je osazeno hliníkovým černým panelem, uvnitř naleznete zesilovač s výkonem 2× 70 W a audio a video obvody s krátkými cestami.
Protože je přístroj osazen pouze stereofonním zesilovačem, nabízí funkci Dolby Virtual Speaker a Dolby Virtual Headphone pro prostorovou preprodukci pomocí dvou reproduktorů či sluchátek. Věrnosti a přesnosti klasického domácího kina tak sice možná nedosáhnete, nicméně navození prostoru se dvěma reproduktory je podle našeho názoru výtečné. Pro dosažení lepší reprodukce nízkých frekvencí je ovšem možné připojit aktivní subwoofer. Přístroj dokáže zpracovat nové HD audioformáty a HDMI výstup verze 1.3 pochopitelně podporuje Full HD 1080p/24 pro kvalitní přehrávání filmového materiálu.
Denon nechává volbu reproduktorů na zákazníkovi. Na výběr tak máte jednak reprosoustavu SC-X 1000 navrženou speciálně pro tento minisystém, nebo některou z jiných reprosoustav Denon (nám byl přístroj zaslán s modelem Denon D-F107), případně jiných značek, jako je kupříkladu Bowers & Wilkins (v úvahu by přicházely například výtečné regálovky 685 nebo 686, které lze díky čelnímu basreflexu umístit blíže ke stěně). Výsledný zvuk pochopitelně do značné míry záleží na kvalitě zvolené reprosoustavy– D-F107 je vhodnou univerzální volbou pro hudbu a filmy, pokud ale chcete přece jen detailnější a plnější zvuk, zvolili bychom spíše regálovky B&W. RDB-X1000 s nimi dokáže doslova malé zázraky.
RBD-X1000 je výtečný. Chybělo ale málo – a mohl být bezchybný. Malý povzdech směřuje k ethernetovému portu, který umožňuje pouze využít BD Live a aktualizovat firmware přístroje. Nicméně to lze vyřešit zakoupením podporované základny pro iPod/iPhone (Denon ASD-51W či N), jež podporu síťových funkcí přidá. Další výtky pak směřují k absenci podpory NTFS disků a zejména FLAC formátu, MKV kontejnerů a DivX HD. To první by uživatelům usnadnilo život, to druhé by již také mělo být běžné. Chybějící HDMI vstup pak neumožňuje pro podobné funkce elegantně připojit například miniaturní HTPC na platformě nVidia Ion – nicméně pro podobnou versatilitu nejsou minisystémy určeny i díky omezenému prostoru v šasi. K dispozici jsou tak pouze dva linkové stereofonní vstupy – jeden předpokládá připojení televizoru (což může být opět problém, neboť řada plazmových a LCD televizorů je vybavena pouze optickým linkovým výstupem) a druhý umožňuje připojit například již zmíněnou dokovací základnu pro iPod se síťovými funkcemi, včetně propojení pro dálkové ovládání.
Denonu se v RBD-X1000 podařilo zkombinovat kvalitní zpracování, kompaktní formát, výtečný zvuk a bohatou výbavu. Velkým plus je podpora AVCHD videa. Je škoda, že co do podpory přehrávaných formátů či NTFS disků zůstává stále krůček za „běžnou spotřebkou“, otázkou ovšem zůstává, zda to případným zákazníkům – tedy těm, kdo chtějí kvalitní zvuk a obraz včetně Blu-ray disků v malém, stylovém, bezchybně zpracovaném zařízení – bude vadit. Ostatně řadu věcí může ještě vylepšit případný nový firmware.

Podpora formátů: BD, DVD, CD, DivX, BDMV a AVCHD (BD-R/RE/ROM, DVD ??R/RW), MP3, VMA, AAC, JPEG
Výkon a parametry zesilovače: 2× 70 W při 1 kHz, 6 ohmů, THD 10 %
Vstupy: 2× linkový (TV, Dock), 2× USB (čelní, zadní), 1× portable (čelní), 1× LAN
Výstupy: HDMI 1.3a, kompozitní, subwoofer
Rozměry a hmotnost: 280 × 112 × 313 mm, 4,6 kgGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.