Fujifilm X-S1

Archiv | 01.01.12

www.fujifilm.cz, 18200 Kč Novinka mezi fotoaparáty značky Fujifilm patří do kategorie bridge fotoaparátů – tedy těch, které funkčně leží na pomezí mezi zrcadlovkami a kompaktními p
www.fujifilm.cz, 18200 Kč

Novinka mezi fotoaparáty značky Fujifilm patří do kategorie bridge fotoaparátů – tedy těch, které funkčně leží na pomezí mezi zrcadlovkami a kompaktními přístroji. Se zrcadlovkami mají bridge přístroje společný většinou vzhled a rozměry. Oproti zrcadlovkám však postrádají optický hledáček a často bohužel i výměnné objektivy.
U nového Fuji „ixkové“ řady to však není zase takový problém. Pevně umístěný „setový“ objektiv má zde totiž dostatečný, dalo by se říci i nadstandardní rozsah. Poskytuje 26násobný optický zoom, což v kinofilmovém převedení odpovídá těžko uvěřitelným hodnotám 24 až 634 milimetrů. Patří tedy do kategorie superzoomů nebo megazoomů, jak to kdo nazve. Kromě optického zoomu možná někdo využije i funkci inteligentního digitálního zoomu, který dokáže v telefotu až zdvojnásobit maximální optický zoom a tedy získat neuvěřitelných (simulovaných) 1268 mm v přepočtu na kinofilm.
Další výhodou objektivu navíc je, že se u něj přibližování a oddalování ovládá manuálně (a dokonce obsahuje i zaostřovací kolečko), a v neposlední řadě disponuje vestavěnou optickou stabilizací, která ani u objektivů pro zrcadlovky není standardem. U mnohých objektivů optická stabilizace dokonce zdvojnásobuje cenu. Dalším důležitým prvkem je hloubka ostrosti. Ta se pro různé fokální vzdálenosti pohybuje od f2,8 u 24 mm po luxusních f5,6 u nějakých 300 až po koncových 634 mm. A nakonec benefit pro ty, kdo si potrpí na image: fotoaparát s maximálně vytaženým objektivem připomíná profesionální přístroje.
Fujifilm X-S1 je v pořadí již třetím modelem série X, s předchozími modely X100 a X10 však nemá po designové stránce společného takřka nic. Oba předchůdci byli totiž koncipováni jako stylové a výkonné přístroje, které však vzhledově a rozměrově inklinují spíše ke kompaktním fotoaparátům. Po technické stránce však X-S1 na X10 navazuje – obsahuje totiž čip o stejném (a nadprůměrném) rozměru 2/3 palce (v metrickém systému 8,8 × 6,6 mm). EXR CMOS senzor má u modelu X-S1 rozlišení 12 megapixelů (v přepočtu při standardním poměru stran 4 : 3 je to potom 4000 na 3000 obrazových bodů), což je opět stejné jako u X10. Mimochodem, poměr stran výsledného snímku lze libovolně měnit na hodnoty 1 : 1, 3 : 2 nebo 16 : 9.
Hodnota ISO se u X-S1 pohybuje mezi čísly 100 a 3200, při sníženém rozlišení (na pouhé 3 megapixely) mohou uživatelé operovat až v úctyhodných hodnotách 12 800 ISO, což sice využijete především v horších světelných podmínkách, berte to však jako „nouzovku“ kvůli zvýšenému množství šumu.
K dispozici jsou různé režimy fotografování. Za zmínku stojí sekvenční snímání, které v plném rozlišení dosahuje slušné rychlosti sedmi snímků za sekundu, při rozlišení sníženém na 6 megapixelů se potom rychlost sekvence zvyšuje na 10 snímků za sekundu. Dalším úctyhodným režimem je funkce Super makro, kdy můžete fotografovat už ze vzdálenosti 1 cm.
Specialitou spousty nových modelů od Fuji, X-S1 nevyjímaje (začalo to modelem FinePix F200 EXR), je technologie EXR, která za pomoci předělaného senzoru a obrazového procesoru umožňuje jednoduše přepínat mezi různými režimy fotografování, mezi něž patří režim pro horší světlo, HDR či fotografie s velkým rozlišením. Mezi režimy lze přepínat v menu přístroje.
Mezi manuálně nastavované prvky patří jako už tradičně kromě výše zmíněného zoomu také clona a závěrka, mnozí fotografové ocení také možnost snímání v RAW formátu. Dalším užitečným prvkem je slot na paměťové karty SD/SDHC/SDXC, který je na rozdíl od klasických kompaktů umístěn prakticky zboku, nezávisle na krytu baterie. Baterie je mimochodem typu Li-Ion a vydrží 500 snímků na jedno nabití.
Samozřejmostí je možnost natáčení videa, v tomto případě Full HD 1080p při rychlosti 30 snímků za sekundu, při snížení rozlišení potom můžete natáčet i rychlé nebo naopak zpomalené video rychlostí 70, 120 nebo 200 snímků za sekundu.
Jen pro doplnění: fotografie lze zobrazovat na třípalcovém výsuvném LCD displeji a pořizovat za pomoci elektronického hledáčku s vysokým rozlišením (1,44 milionů pixelů) a stoprocentním pokrytím rozsahu výsledného snímku.
Fujifilm X-S1 je podle našeho soudu jedním z nejlepších bridge fotoaparátů na trhu a významně „leze do zelí“ levnějším zrcadlovkám. Jeho největší výhodou je převzetí toho nejlepšího právě ze zrcadlovek bez nutnosti (pesimista by řekl možnosti) vyměňovat objektiv, potažmo čistit zrcadlo. Nevýhodou oproti předchůdcům je velikost a hmotnost přístroje, což však fotografům zvyklým na těžší zrcadlovky nemusí vadit. Optický zoom a jeho manuální ovládání, rozsah ISO, rozlišení elektronického hledáčku i slušná hloubka ostrosti jsou vlastnosti, kvůli nimž by nadšení amatéři i poloprofesionálové měli o X-S1 popřemýšlet.

Rozlišení: 12 Mpix
Snímač: 2/3\\\" EXR CMOS
Objektiv: Fujinon F2.8 - F5.6; 6,1 - 158.6 mm (24 - 624 mm u 35mm kinofilmu)
Optický zoom: 26x
Citlivost: ISO 100–3200, 12800
Displej: 7,6 cm, 460 000 bodů
Rozsah expozičních časů: 30–1/4000 s
Fotografie: 4 000 × 3 000 bodů
Videozáznam: 1920 × 1080 bodů
Rozměry: 135 × 107 × 149 mm
Hmotnost: 945 g včetně baterie
Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.