Harman/Kardon GLA-55

Archiv | 01.06.10

DSI Czech, 18 490 Kč Náš malý redakční kout pro testování malých a přenosných zařízení se obvykle pozornosti ženské části osazenstva vydavatelství netěší. Fotoaparáty, MP3 p...

DSI Czech, 18 490 Kč

Náš malý redakční kout pro testování malých a přenosných zařízení se obvykle pozornosti ženské části osazenstva vydavatelství netěší. Fotoaparáty, MP3 přehrávače, navigace či netbooky nechávají obvykle něžné pohlaví zcela netečným. Existují ale i výjimky.
„Jééé, ty jsou ale krásné!“ – ozývalo se hned na několik způsobů v den, kdy jsme vybalili vskutku neobvyklé stolní stereoreproduktory H/K GLA-55. Pochvaly pochopitelně nesměřovaly k (samozřejmě výtečnému) zvuku, ale k neotřelému designu akrylátového skvostu. V případě H/K se nejedná o první experiment s netradičním materiálem – multimediální Soundsticks jsou na trhu již nějaký ten rok – GLA 55 ale dospěly v oblasti designové i zvukové nirvány výrazně dále.
Průzračný akrylát nic neskryje, a tak je i vnitřek samotných reproduktorů pastvou pro oči, s úhledně provedenými bassreflexovými zvukovody a dobře vypadajícím elektrickým vedením v nerezových trubičkách. Elegantní podsvícení malými LED diodami vytváří ve tmě fantastický luminiscenční efekt – reproduktory jemně křišťálově září. Skutečná zář ale vychází ze samotných měničů: středobasový s hliníkovou membránou schopnou zdvihu až 2,5 cm dokáže zahrát překvapivě pevné a syté basy od 60 Hz výše, pokud byste chtěli ještě hlubší tóny, je možné připojit subwoofer. Výškové reproduktory CMMD zvládají přesné a detailní výšky.
Po funkční stránce jsou reproduktory navrženy vcelku minimalisticky – na pravém satelitu naleznete pouze dotykové ovládání hlasitosti, jediný vstup je linkový (jack 3,5 mm), vypínání a zapínání je automatické. To je v případě designového výrobku pochopitelné, přesto bychom uvítali alespoň dva vstupy – jen pro PC či notebook a druhý pro přenosný přehrávač. Nutnost přepojovat v případě dvou zařízení kabel je prostě nepříjemná.
GLA-55 jsou určené pro poslech v blízkém zvukovém poli (ideálně tedy na pracovním stole), kde odvádí po zvukové stránce práci srovnatelnou s kvalitními zvukovými monitory, byť jejich naladění je přece jen o něco méně přesné (ale o něco příjemnější či líbivější). Ostatně o vyrovnaný a příjemný přednes se stará DSP procesor s funkcemi jako je COE (Computer Optimized Equalization) či OCT (Optimized Compression Topology) pro kvalitní přednes při nízké a nezkreslený zvuk při vysoké hlasitosti.
Na rozdíl od obvykle ošklivých monitorů ale vypadají skvěle a oceníte je tak zejména v minimalistickém interiéru, jako doplněk ke stylovému iMacu, MacBooku či jiným počítačům v bílé či stříbrné (ale i černé barvě). Akrylátové provedení má velkou výhodu právě v dobré možnosti kombinace – vynikne ale spíše v moderně laděném prostředí.
Harman/Kardon si pochopitelně unikátní vzhled a zpracování GLA-55 nechá dobře zaplatit. Máme ale pocit, že cena v tomto případě nehraje zásadní roli – nekupujete si totiž „jen“ výtečný zvuk k PC, Macu či iPodu, ale především fantastický designový doplněk.

Harman/Kardon GLA-55

Repro: 1× Atlas AL středobasový, 1× CMMD vysokotónový
Výkon: 56 W na satelit, frekvenční rozsah 60 Hz–20 kHz
Hmotnost a rozměry: 1,2 kg, 140 × 270 mm
Odstup signál/šum: > 70 dB


H/K Soundsticks II

4399 Kč

Jsou-li pro vaši kapsu GLA-55 příliš drahým soustem, nezoufejte. Harman/Kardon má v nabídce i levnější variatnu v podobě 2.1 systému pro PC, Soundsticks II. Akrylátový design je sice o něco méně okázalý a zvuk méně sofistikovaný, nicméně díky konstrukci se subwooferem a satelity se čtyřmi miniaturními měniči (výkon 10 W RMS na kanál) je i v tomto případě reprodukce pro poslech v blízkém poli velmi kvalitní. Soundsticks II nejsou takový solitér jako GLA-55, ale i ony budou nejlépe vypadat ve společnosti stylového notebooku či MacBooku nebo iMacu.Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.