HF Designer – nebojte se fotografií

Archiv | 29.06.11

Období prázdnin s sebou vždy přináší tradiční otázku: co s pořízenými fotografiemi. Řada z nás je schopna vše vyřešit domácí úpravou fotografií a tiskem na fototiskárně, n...

Období prázdnin s sebou vždy přináší tradiční otázku: co s pořízenými fotografiemi. Řada z nás je schopna vše vyřešit domácí úpravou fotografií a tiskem na fototiskárně, nicméně to zabírá čas a vyžaduje přece jenom trochu zkušeností. Pokud nejste tolik zkušení a nechce se „patlat“ s fotografiemi podomácku, nebo prostě nemáte čas, existuje na trhu řada řešení profesionálních sběren. Nás před časem zaujala nabídka společnosti Happy Foto, jež nedávno představila program HF Designer, který zákazníkům usnadní jak objednávku rozličných produktů souvisejících právě s pořízením fotografií, tak také především jejich úpravu. Ať už máte zájem o vlastní fotoknihu, fotokalendář, hrneček či puzzle, můžete s pomocí nového programu intuitivně vše připravit tak, aby byla vaše zakázka zpracována přesně podle vašich představ.
A tak si HF Designer představíme zevrubně. Podíváme se na jeho základní i speciální funkce, možnosti úprav a společně se přesvědčíme o jednoduchosti ovládání – podle stránek firmy práci s ním zvládne i osmileté dítě.
Instalace programu nezabere mnoho času – na stránkách www.happyfoto.cz najdete přímý odkaz ke stažení instalačního souboru o velikosti necelých 100 MB (platí pro testovanou verzi 2.7), s běžným připojením ho zvládnete přesunout na svůj počítač za pár minut. Klasický instalační průvodce vás v několika krocích dovede ke kýženému cíli a nakonec, pokud mu to umožníte, program automaticky spustí.
Při každém spuštění HF Designer automaticky vyhledá nejnovější aktualizace, a to jak sám sebe, tak i ceníku a dostupných produktů. Nemusíte se tak bát, že si objednáte službu, o níž vám pověřený pracovník Happy Foto s politováním oznámí, že už se neposkytuje, či naopak nezískáte přístup k případné novince.
Úvodní obrazovka v horní části ukrývá pás nabídek, z nichž se jako první zobrazí produkty. Zde jsou v „bannerovém“ stylu ukázány možnosti výrobků, k nimž se lze s programem dostat. Dozvíte se tu také o aktuálních akcích a slevách, jež Happy Foto nabízí.
Zůstaňme chvíli v záložce produktů. V současné době většinu „reklamního místa“ zabírají fotoknihy v nejrůznějších provedeních a formátech. K novinkám patří třeba jakási luxusnější verze kapesní fotoknihy. Další řadou nabízených produktů jsou kalendáře a fotodárky, pro klasické fotografie a zvětšeniny vás program přesměruje na webové stránky společnosti.
Kliknete-li na tlačítko „Pokračovat“ u fotoknih, otevře se vám okno s přehlednou nabídkou jednotlivých druhů těchto „publikací“, celkově je jich šest. Kromě výše zmíněných variant si můžete vybrat třeba mezi měkkou a tvrdou lepenou vazbou či kroužkovou vazbou. Po výběru typu knihy si v dalším okně zvolíte velikost, v další nabídce už můžete vybrat z vlastní nebo některé z přednastavených kompozic. Ty jsou k dispozici dvě: dětské a svatební.
V případě výběru vlastní kompozice lze navrhnout desky knihy s libovolným textem a obrázky „na pozadí“, můžete si pohrát i s pořadím částečně se překrývajících snímků. Rozdělaný projekt se ukládá automaticky v určeném časovém rozmezí od pěti minut do půl hodiny, nebo ho pochopitelně smíte ukládat i sami manuálně. K fotoknihám se lze samozřejmě libovolně a kdykoliv vracet, nemusíte je vytvořit najednou.
V sekci kalendáře a fotodárky se zaměřme nejprve na první jmenované. V nabídce jsou kalendáře nástěnné, stolní i plánovací, přičemž u prvního z nich si můžete určit velikost. Stejně jako v případě fotoknih si vyberete požadovanou volbu, následující kroky jsou opět velice intuitivní.
Mezi fotodárky se nachází předměty více či méně originální – k dispozici je fotoplátno, tedy fotografie na malířském plátně na dřevěném rámu, dále tričko, korbel, kasička, podložka pod myš, puzzle, fotokoláž, zástěra, polštářek a dva druhy hrnečků (jeden z nich, dodávaný pod názvem „magický“, fotografii zobrazí až po zahřátí horkým nápojem). Všechny zmiňované dárečky jsou samozřejmě personalizovatelné a tudíž do značné míry originální.
V této souvislosti je nutné zmínit levé menu, sloužící pro výběr fotografií pro jednotlivé produkty, ale i pro volbu pozadí (naneštěstí jsme nikde neobjevili možnost přidání pozadí vlastního, nicméně nabízené množství vcelku dostačuje) nebo rozličných klipartů, tedy volně šiřitelných obrázků „na doplnění“. Další záložky levé nabídky jsou přizpůsobeny jednotlivým produktům – někde lze přidat různé efekty (o nichž ještě bude řeč), jinde třeba různé předlohy.
V případě připojení externího zařízení (disku nebo fotoaparátu) je programem spuštěn proces importu obrázků. HF Designer zařízení automaticky prohledá a „vytřídí“ z něj soubory v odpovídajících formátech. Poté vám umožní vybrat si ze tří možností, co s těmito soubory udělat: buď je můžete kopírovat, nebo přesunout do cílové složky na interním disku (tu lze libovolně změnit), nebo pro úpravu programem můžete použít data původní. Jestliže si nepřejete, aby aplikace při příštím zapojení USB zařízení spustila činnost, jednoduše zaškrtnete tlačítko „Toto okno již neotvírat“.
Efekty jsou dalším „tahákem“ aplikace. Původní či importované snímky totiž můžete libovolně upravovat. Možností je celá řada a v podstatě se jedná o plnohodnotné nahrazení jednoduššího grafického programu. Je otázkou, nakolik jsou některé efekty využitelné, nicméně většina z nich vypadá velice prakticky. Například úprava jasu a kontrastu nebo barev pomocí posuvníku může mnohému obrázku pomoci. Na druhou stranu efekty jako vlny či víření často udělají ze snímku něco neurčitého a abstraktního, nicméně jak praví klasik, proti gustu žádný dišputát.
Výběr efektů je víceméně standardní. Nastavit si zde můžete redukci červených očí, otáčení snímků o 90 stupňů, ořez snímků, jejich posun či libovolné otočení. Barevné efekty zase obsahují stupně šedé (neboli černobílý obrázek), sépii, jednobarevný obrázek s možností změny pomocí posuvníku, negativ, akvarel i olejomalbu. Dále můžete použít například efekty rozteklé barvy, volbu ostrosti i různé deformace obrazu.
Program kontroluje i kvalitu snímků. Pokud má fotografie příliš malé rozlišení pro tisk, zobrazí se u ní výstražný trojúhelník a zpráva o neuspokojivé kvalitě („Kvalita nesplňuje požadavky pro bezchybný digitální tisk“). Jestliže vás takové varování nepřesvědčí, nelze se posléze divit, že výsledek vaší objednávky vypadá zcela jinak než její původní elektronická verze.
Další záložkou v hlavním (horním) menu aplikace je volba „Otevřít“. Zde procházíte složky ve vašem počítači a hledáte již dříve uložené projekty. Data k fotodárkům jsou ve formátech PPD, PBF a PCF. Hotovou objednávku si prohlédnete v další záložce, kde ji můžete i uložit, případně nahrát a poté odeslat dvěma způsoby: buď online, nebo vypálit na CD nebo DVD a odeslat klasickou poštou. Druhý případ je určen zejména pro větší množství dat. Pokud se rozhodnete pro online objednávku, musíte se zaregistrovat na stránkách společnosti a objednávku dokončit pod svým uživatelským jménem.
Ceník služeb, tedy další položka hlavní nabídky, vás přesměruje do vašeho internetového prohlížeče na stránky Happy Foto, kde se kromě cen dozvíte i dobu nutnou pro zpracování objednávky, která zpravidla činí 10 pracovních dní. Pokud tedy objednáváte přes tuto službu nějaký dárek pro konkrétní událost, měli byste podklady připravit s dostatečným předstihem.
Správce je v podstatě alternativou průzkumníku Windows, který ovšem zobrazuje pouze soubory obrázků, po kliknutí na libovolný soubor se otevře editor obrázků, v němž můžete opět provádět výše zmíněné operace s úpravami barev a efekty. Obrázek poté lze uložit přepsáním původního souboru (v tom případě jsou změny nevratné) nebo vytvořením souboru nového.
V nastavení si upravíte například interval automatického ukládání u fotoknihy, počet kroků zpět u úprav obrázku či zrušíte a znovu obnovíte automatické aktualizace programu. Pod tlačítkem „Pomoc“ naleznete přehlednou nápovědu, v níž v případě jakýchkoliv problémů najdete vše potřebné.
Program HF Designer je pochopitelně distribuován zdarma. Máme-li zhodnotit jeho funkčnost, pak je pro domácí využití zcela dostačující – uživatelům velice usnadňuje průběh základních úprav fotografií díky intuitivnímu rozhraní a strategii „vše v jednom“. Lze tak připravit fotodárek pro známé v podstatě svépomocí – darující i obdarovaný z něj určitě budou mít větší radost. Navíc ovládání programu zvládnou i úplní počítačoví laici. Pro společnost Happy Foto je to krok správným směrem a my vám rozhodně tuto službu můžeme jen doporučit.Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.