HTC Desire

Archiv | 01.06.10

Desire nezapře rodinné geny HTC a svého uživatele potěší poměrně povedeným, ač trochu konzervativním designem. Velikostí se telefon řadí mezi modely HD2 a Diamond 2, nachází se tedy...

Desire nezapře rodinné geny HTC a svého uživatele potěší poměrně povedeným, ač trochu konzervativním designem. Velikostí se telefon řadí mezi modely HD2 a Diamond 2, nachází se tedy na příjemné hranici, která umožňuje vcelku pohodlné ovládání a současně neobtěžuje zbytečně velkými rozměry jako v případě HD2, kde byly velké rozměry koncepční daní umožňující komfortní sledování videa. Desire je dostatečně tenký telefon, který kapsu rozhodně nevyboulí, i hmotnost je vzhledem k velkému displeji přijatelná. Velice nás potěšilo provedení zadní strany telefonu, která je z neklouzavého materiálu, takže přístroj drží v ruce jako přibitý. Praktické je umístění tlačítka pro zapnutí telefonu/aktivaci displeje na horní straně telefonu. Nedochází tak k náhodným aktivacím displeje třeba při sezení, jak tomu je někdy u HD2. HTC Desire je bezesporu vážným soupeřem všech telefonů na platformě Android, ale představuje i alternativu pro všechny, kdo jsou unaveni a otráveni nestabilitou jiných operačních systémů (Symbian, Windows Mobile) či čekáním na ně. Právě uživatelé Windows Mobile v současnosti často sáhnou po Androidu, protože je přestalo bavit čekat na novou platformu Microsoftu.
Základem telefonu, který kromě systému zajišťuje i svižnost, je gigahertzový procesor Qualcomm Scorpion, jemuž sekunduje 576 MB paměti RAM. Praxe ukázala, že reakce telefonu jsou okamžité, veškeré (a pro HTC typické) animace (počasí, menu) jsou naprosto plynulé. I při větším počtu spuštěných aplikací Desire běží naprosto plynule. V průběhu testu jsme do telefonu nahráli desítky aplikací a na stabilitu či rychlost systému to vliv nemělo. Android tedy bezesporu boduje. Potěšilo nás, že telefon sám většinou oznámí, je-li k dispozici aktualizace nainstalované aplikace.
Opravdu velmi nás potěšil použitý AMOLED displej, který nabízí velmi živé podání barev a skutečně věrnou černou. Navíc oceníte dobrou čitelnost displeje i na slunečním světle. Samozřejmostí je úprava podsvícení podle aktuálního stavu prostředí. Z datových technologií nechybí u Desire nic. Využit tak můžete 3G (až 7,2 Mbps DN), GPRS/EDGE i Wi-Fi. Pro spojení s telefony či notebookem se nabízí Bluetooth a nechybí ani GPS, které samozřejmě vzhledem k široké nabídce aplikací pro Android najde široké použití. Na cestách vyjma GPS oceníte asi také digitální kompas, který HTC Desire činí vhodným také pro cestovatele nebo skalní příznivce geocachingu. A samozřejmě G-sensor, který umožňuje aplikacím reagovat na aktuální polohu přístroje (překlápění obrazovky, přepnutí režimu, nebo umožňuje tolik oblíbenou hru, kdy se snažíte projít kuličkou bludištěm za využití náklonů telefonu). Pochvalu zaslouží integrace 3,5mm audio jacku, kdy sluchátka samozřejmě slouží i jako anténa pro zabudované FM rádio. Výdrž HTC Desire velice záleží na způsobu použití (Wi-Fi, GPS, data), ale rozhodně patří k těm lepším, a to zejména díky integraci baterie s kapacitou 1400 mAh (HD2 disponuje kapacitou baterie 1230 mAh), což je vzhledem k menším rozměrům telefonu překvapující.
Displej je řešen jako dotykový kapacitní, takže k ovládání systému musíte použít prsty (nereaguje tedy na dotyk stylusem apod.) a optický touchpad, přes který stačí prstem jen lehce přejet. Zpočátku se jeví ovládání přes optický touchpad jako příliš citlivé, ale později rozhodně toto rozhraní využijete zejména při procházení menu či internetových stránek a jeho přesnost se hodí i u oprav překlepů v textu – ať již SMS nebo na internetu, kdy trefit se mezi dvě písmena prstem není zrovna jednoduché. Nechybí ani tlačítko pro návrat zpět (aplikace, internet), klávesa pro vyvolání kontextové nabídky menu, lupa, resp. hledání, a tlačítko, které vás vrátí na domácí obrazovku.
Celkově nás HTC Desire potěšil a nelze mu prakticky nic vytknout. Jedná se o vynikající konkurenci ostatním smartphonům, ať jsou na jakékoliv platformě. Pro odpůrce iPhonů jde o srovnatelně vybavený přístroj, který díky Android Marketu nabízí podobně jako konkurence tisíce programů zdarma. Jedině přístup k hudbě (obsahu) podobný iTunes chybí. Pokud hledáte mobilní telefon rozumných rozměrů se širokou funkcionalitou, který nebude hned tak „out“, určitě musíte HTC Desire zařadit do užšího výběru.

CPU: Qualcomm Scorpion 1 GHz
Platforma: Android 2.1, HTC Sense
Paměť: 512 MB ROM, 576 MB RAM
Displej: 3,7“ (480 × 800 WVGA); AMOLED, kapacitní
Konektivita: GSM: 850/900/1800/1900 MHz, HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz, (3G/GPRS/EDGE), Wi-Fi, Bluetooth
Multimédia: audioformáty AAC, AMR, OGG, M4A, MID, MP3, WAV, WMA, videoformáty 3GP, 3G2, MP4, WMV
Další výbava: GPS, FM tuner, G-sensor, digitální kompas, senzor přiblížení
Fotoaparát: 5 Mpx, autofocus, blesk
Paměťová karta: microSD
Rozměry/hmotnost: 119 × 60 × 11,9 mm; 139 gGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.