HTC Legend

Archiv | 01.04.10

Hliníkový smartphone s Androidem HTC Legend je smartphone, představený na veletrhu spotřební eletroniky CES 2010, který ihned po svém uvedení upoutal zejména hliníkovým pouzdrem. V na...

Hliníkový smartphone s Androidem

HTC Legend je smartphone, představený na veletrhu spotřební eletroniky CES 2010, který ihned po svém uvedení upoutal zejména hliníkovým pouzdrem. V nabídce HTC představuje nástupce oblíbeného modelu HTC Hero, nabízí ale řadu vylepšení.
Hlavním znakem Legendu je pouzdro z broušeného hliníku. To je navíc kompaktní, to znamená, že zadní kryt i přední maska je z jednoho kusu kovu – běžná konstrukce mobilních telefonů je přitom tvořena snímatelným zadním krytem. HTC si s tím poradilo šikovně, ve spodní části telefonu je gumový kryt, pod nímž se ukrývá vyměnitelná baterie a pod ní pak slot na SIM a na paměťovou microSD kartu. Provedení telefonu je velmi precizní a je hezké vidět, že tentokrát HTC vyslyšelo přání zákazníků, kteří často volají po hliníkovém provedení telefonů místo levnějšího plastu.
Stejně jako u Hero, i Legend má směrem dopředu ohnutý spodek telefonu, což je charakteristický designový prvek, kteří někteří uživatelé nesnášejí, jiní si ho oblíbili a velké skupině je to nakonec lhostejné. Ke změně došlo v ovládání: předchozí trackball byl nahrazen optickým joystickem. Jde o změnu k lepšímu, protože tento nový ovladač je citlivější, nezanáší se špínou a působí i celkově luxusnějším dojmem. Tlačítka pro přijetí/zahájení hovoru a jeho odmítnutí/ukončení byla odstraněna, místo toho jsou na spodní straně displeje tlačítka pro návrat na hlavní obrazovku, vyvolání menu, krok zpět a vyhledávání. Bohužel tato tlačítka patří ke slabším prvkům Legendu, působí totiž na dotek poněkud „houbovitě“.
Na zadní straně telefonu je 5megapixelový fotoaparát a konečně i přisvětlovací dioda – tedy něco, co HTC doposud u telefonů silně zanedbávalo. Integrovaná kamerka nabídne při dostatečném osvětlení průměrné fotky, nicméně při slabším světle se projevuje její nízká citlivost, snímky jsou špatné a ani světelná dioda to nezachrání. Chová se dosti nelogicky a nezapíná se při automatickém zaostřování. Natáčení videa je možné jen ve VGA rozlišení 640 × 480, s 15 snímky za sekundu, takže žádný zázrak. V tomto ohledu má HTC stále co dohánět.
Z hlediska konektivity ovšem Legend má co nabídnout. Na spodní straně je microUSB konektor pro přenos dat mezi telefonem a počítačem i nabíjení, stejně jako 3,5mm audio jack pro připojení sluchátek. Telefon samozřejmě podporuje 3G sítě i Wi-Fi a nabízí i GPS navigaci, díky níž umí k pořízeným fotografiím automaticky přiřazovat umístění.
Chloubou smartphonu je velký 3,2“ AMOLED displej s rozlišením 320 × 480 bodů. Ačkoli velikostí nepatří k největším na trhu, jsou jeho rozměry vzhledem k rozlišení dostatečné a telefon má s tímto displejem příjemnou velikost, která je tak akorát, větší už by byla spíše na škodu. Barvy displeje jsou prvotřídní, jak se sluší a patří na AMOLED obrazovku, slušný je i kontrast.
Displej je samozřejmě kapacitní a podporuje detekci více dotyků. Kapacitní displeje jsou v poslední době stále oblíbenější, a to hlavně díky proti odporovým modelům typickým pro smartphony s Windows Mobile či Symbianem větší citlivosti a rychlejší odezvě. Mezi jejich nevýhody však patří nemožnost používat klasické stylusy či nehty, nebo se dotýkat obrazovky v rukavicích. Na tyto podněty kapacitní displej nereaguje. Telefon nemá sice hardwarovou klávesnici, nicméně nabízí poměrně zdařilou klávesnici na obrazovce.
Operační systém je Android verze 2.1. Odstranil řadu nedostatků a jak je pro tento operační systém typické, soustředí svoje funkce do oblasti konektivity a sociálních sítí. V případě Legendu HTC použilo svoji pověstnou nástavbu uživatelského rozhraní HTC Sense, jež nabízí například možnost rychle přepínat mezi sedmi obrazovkami s různým obsahem.
Pro komunitní funkce má Legend například nový widget HTC Friend Stream, který na jednom místě integruje údaje a novinky jednotlivých kontaktů z různých sociálních sítí, například Facebooku, Twitteru a Flickeru. Podobně funguje i widget People, který do jednoho místa v telefonním seznamu kombinuje kontakty na osoby, ať již jde o telefon, Facebook či kontakty z jiných sítí.
Nezapomnělo se ani na multimediální funkce: Legend umí přehrávat MPEG4, WMV a 3GPP video, MP3, WMA, OGG a další hudební formáty a samozřejmě obrázky. Ale i tato oblast by si zasloužila vylepšit, neumí totiž například přehrávat velmi rozšířené formáty XviD a DivX (AVI).
HTC Legend je luxusně provedená novinka s operačním systémem Android verze 2.1, nádherným hliníkovým broušeným pouzdrem, vylepšeným ovládáním s optickým joystickem, 3,2“ velkým citlivým AMOLED displejem a propracovanou nabídnou komunikačních funkcí. Android 2.1 má stále svoje nedostatky, ty snad ale budou odstraněné v novější verzi.

Rozměry: 112 × 56,3 × 11,5 mm
Hmotnost: 126 g
Displej: kapacitní AMOLED, rozlišení HVGA 320 × 480 bodů, 16 milionů barev
Baterie: 1300 mAh
Fotoaparát: 5 Mpix, automatické zaostřování, přisvětlovací dioda, video 640 × 480
Datové funkce: USB, Bluetooth 2.1, GPRS, EDGE, HSDPA, 3G, Wi-Fi
Sítě GSM: 850/900/1800/1900 MHz
GPS: GPS přijímač, Google Maps, HTC Footprints
Max. doba hovoru: až 490 minut
Pohotovostní doba: až 440 hodin
Paměť: 512 MB ROM, 384 MB RAM, microSDHC karta

Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.