IFA 2010

Archiv | 01.09.10

Alexandr Radecký Očekávalo se to, a nakonec se to i potvrdilo – berlínský veletrh spotřební elektroniky IFA 2010 byl zcela ve znamení třetího rozměru. K vidění bylo vše, co je potř...

Alexandr Radecký

Očekávalo se to, a nakonec se to i potvrdilo – berlínský veletrh spotřební elektroniky IFA 2010 byl zcela ve znamení třetího rozměru. K vidění bylo vše, co je potřeba pro 3D televizní domácnost: od Full HD televizorů s 3D obrazem, ať již LCD či plazmových, přes Blu-ray 3D přehrávače, 3D projektory, kamery i hry.
Největším tématem veletrhu byly sice 3D televizory, nicméně velkého prostoru se dostávalo i tabletům, tedy malým přenosným počítačům s dotykovou obrazovkou. Úspěch Apple iPadu vyvolal zájem ze strany zákazníků i výrobců o podobné přístroje, a tak se ostatní producenti nyní snaží. Proti starým předchůdcům se jedná o lehké, rychlé a cenově dostupné přístroje, vybavené mobilními operačními systémy.

K nejvýraznějším firmám na veletrhu patřil bezesporu Samsung. Ten nejen v posledních době nasadil i u nás dobře viditelnou silnou marketingovou kampaň, nicméně i neustále rozšiřuje portfolio výrobků tak, aby uspokojil jak zákazníky hledající ekonomické řešení, tak střední třídu i náročné zákazníky vyžadující nekompromisní parametry, (skoro) bez ohledu na cenu. Jak se proto dalo očekávat, společnost Samsung na veletrhu IFA 2010 zaujala silnou pozici a představila široké spektrum výrobků, včetně komplexního vybavení pro 3D video domácnost.
Novinkám Samsungu vévodil 65“ Full HD 3D LCD televizor, který Samsung poněkud nepřesně označuje jako „LED“ televizor. Ono „LED“ je totiž jen typ podsvícení, zatímco obrazovka je klasická LCD. Společnost však tradičně sází i na PDP plazmovou technologii, takže k vidění byly i dvě 3D novinky s tímto panelem. Vše doplnil nový systém domácího kina a přehrávač Blu-ray 3D disků.
Nový Samsung LED C8000 je největší běžně vyráběným Full HD 3D LCD/LED televizor na světě a chlubí se velmi tenkou 65“ obrazovkou (165 cm). Televizor nabízí 200Hz vyhlazování pohybu, výkonný procesor schopný převodu 2D obrazu do nepravého 3D, má samozřejmě okrajové LED podsvícení s velmi jemnou regulací jasu. Nechybí bezdrátové připojení k síti Wi-Fi, které lze použít i pro přehrávání internetového obsahu. Televizor také využije Google Apps, což jsou aplikace speciálně přizpůsobené pro lepší modely Samsungu. Design naštěstí neobsahuje laciný černý leštěný plast, ale bílý průhledný, rám má vzhled broušeného kovu.
Možná ještě větší pozornost si zaslouží plazmové novinky mezi 3D televizory Samsung. Jde o novou generaci PDP televizorů C680 a C490, které využívají výhod plazmových obrazovek ve 3D, oba modely nabídnou 50“ obrazovku, tedy 127 cm. Ty mají možnost rychlejší obnovy obrazu, a tak zatím před LCD ve trojrozměrném zobrazení o kousek vedou. Samsung uvádí, že novinky mají proti jejich předchozím PDP televizorům zlepšené pozorovací úhly, což je přinejmenším podivné tvrzení, protože tradiční výhodou plazmových displejů jsou právě pozorovací úhly omezené jen rámem obrazovky. Čemu lze však bez problémů věřit, to je o 40 % nižší průměrná spotřeba energie, v tomto ohledu dosáhly PDP v poslední době značného pokroku. Samozřejmostí je možnost přehrávání multimédií přes DLNA a další funkce obvyklé u televizorů vyšší třídy, včetně automatického nastavení vhodného obrazu podle přehrávaného obsahu.
Přesné datum uvedení C680 a C490 není známo, nicméně cena v Evropě by se v přepočtu měla pohybovat kolem 34 000 korun za vyšší C680 a 27 500 korun za C490.
Samsung nezapomněl ani na prezentaci svých Blu-ray 3D přehráváčů, včetně high-end novinky v podobě BD-C8900. To však není jen přehrávač, ale i digitální rekordér s pevným diskem a televizními tunery, který umí nahrávat 3D video. BD-C8900 je vybaven digitálními tunery pro příjem vysílání ve formátech DVB-T/C a dokáže nahrát až 120 hodin digitálního vysílání v HD rozlišení, a to na integrovaný pevný disk o velikosti 500 GB. To v dnešní době není nijak závratná hodnota, takže doufejme, že Samsung nabídne i modely s větším diskem. Možnosti připojení rozšiřuje i LAN sítový konektor a USB 2.0 – to druhé bude pravděpodobně možné využít pro instalaci Wi-Fi adaptéru.
Televizory obvykle nenabízejí zrovna oslnivé integrované reproduktory, náročnější zákazníci se proto logicky poohlížejí po externích zvukových systémech, často kombinovaných s Blu-ray/DVD přehrávači do podoby „domácího kina“. Samsung proto představil systém HT-C9950W, který již na první pohled upoutá elegantním stříbrným metalickým provedením, jež podle výrobce ladí s se vzhledem LCD televizorů řady 9000. HT-C9950W nabízí 7.1 prostorový zvuk Dolby Pro Logic IIz a Blu-ray 3D přehrávač. Má dotyková ovládací tlačítka, kolečko na ovládání hlasitosti, disky se vkládají do slotu. Prostorový zvuk zahrnuje čtyři podlahové reproduktory, dva satelitní reproduktory, střední reproduktor a subwoofer s redukcí vibrací. Jádrem konektorové výbavy jsou dva HDMI vstupy, ale HT-C9950W obsahuje i bezdrátový LAN adaptér, který umožňuje například přístup ke službám Samsung Apps nebo Allshare pro sledování obsahu ze všech zařízení certifikovaných DLNA na televizoru, nechybí ani Wi-Fi.
Komu se zdají 3D televizory příliš malé a rád by něco většího, pro toho je vhodnou volbou 3D projektor. Samsung SP-A8000 je nejnovější modernizací úspěšného projektoru A800. Rozlišení je Full HD, jas projektoru má hodnotu až 1000 ANSI lumenů, což ho předurčuje spíše pro použití v temnějších místnostech – je jasné, že to není projektor pro firemní prezentace. Udávaný dynamický kontrast je 10 000 : 1, životnosti lampy 1500–2000 hodin, velikosti obrazu od 40 do 250 palců (100 až 635 cm), HDMI vstupy jsou dva. 3D obrazu je docíleno rychlým střídáním obrazu pro levé a pravé oko s tím, že divák musí mít speciální synchronizační LCD brýle s aktivní závěrkou – princip stejný jako u 3D televizorů. Divák zde navíc není limitován pozorovacím úhlem, jako například u systémů s pasivní polarizací či u bezbrýlových televizí.

Samsung využil veletrhu k velkolepému uvedení očekávané novinky, tabletu Galaxy Tab, který je určen jako přímá konkurence iPadu od Apple. Tablet s populárním operačním systémem Android nejnovější verze 2.2 má 7“ (17 cm) dotykovou obrazovku s rozlišením 1024 × 600 bodů. Proti tomu iPad nabízí větší rozlišení 1024 × 768 a 9,6“ displej, takže Samsung sází i na zákazníky, kterým iPad připadá příliš velký (a také drahý a jeho operační systém příliš uzavřený). Procesor v Galaxy Tab je 1GHz Cortex A8 a díky nové verzi systému obsahuje i podporu Adobe Flash 10.1.
Galaxy Tab je nejen menší než iPad, ale s pouhými 380 gramy váží přibližně polovinu toho, co s 730 gramy iPad 3G. I přes menší velikost a nižší hmotnost však nabízí spoustu funkcí, a to i takové, které iPad postrádá. Má 3Mpix kamerku na zdaní straně a 1,3Mpix vepředu, ta se hodí zejména pro snadné telefonování po Skypu. Tablet nabízí i Google Goggles, což je funkce, s jejíž pomocí lze hledat podle obrázku geografického místa či uměleckého díla.
Bohatá konektivita zahrnuje samozřejmě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0 i vysokorychlostní 3G přenosy (HSUPA), díky tomu nabízí tablet přímé telefonování (vedle internetového přes Skype).
Na trhu budou prozatím dvě verze tabletu, a to s 16 a 32 GB interní paměti, nicméně k dispozici je i slot na SD karty, takže místa by měli mít uživatelé dostatek. Galaxy Tab je samozřejmě orientován i na přehrávání videa, má proto DivX certifikaci a v základní výbavě podporu formátů Xvid, MPEG4, H.263 a H.264.
Aby Samsung ještě o něco zvýšil atraktivitu své novinky a podpořil její použitelnost jako elektronické čtečky knih, připravil aplikaci Reader\\\'s Hub, která zatím nabídne přes 2500 titulů – půjde o knihy, časopisy a noviny.
Samsung Galaxy Tab tak proti iPadu nabízí sice o něco menší obrazovku, na druhou stranu je to celkově menší tablet, má výrazně nižší hmotnost a velkou výhodu v podobě otevřeného operačního systému, který se dnes u spotřebitelských smartphonů stal prakticky standardem.

Samsung na veletrhu zapůsobil zejména 3D technikou a tabletem Galaxy Tab, nicméně vystavoval i menší elektroniku s „obyčejným“ 2D obrazem, a to hlavně fotoaparáty a HD videokamery. Některé z těchto modelů byly formálně na trh uvedeny již dříve, nicméně na veletrhu si je zákazníci mohli poprvé pořádně prohlédnout.
Hodně se zde Samsung chlubil fotoaparáty se dvěma displeji, jako například nedávno uvedeným modelem ST600. Druhý 1,8“ displej přitom pro fotografy znamená výhodu v možnosti snadnějšího fotografování z pozice před přístrojem. Rozlišení snímače je 14,2 Mpix a model by měl být finálně nabízen v černé a zlaté barvě, takže ne v celé šíři pastelových tónů, jak to ještě nedávno vypadalo. ST600 je vybaven optikou Schneider Kreuznach a optickou i digitální stabilizací obrazu.
Samsung vystavoval i svoji novou videokameru HMX-T10 s plným HD rozlišením, která byla uvedena na trh právě v průběhu veletrhu. T10 nabízí objektiv Slanted Lens se sklonem 20°, což by mělo usnadnit nahrávání videa, bez bolesti zápěstí a únavy rukou. Designově tak novinka navazuje na model SMX-C20. Kamera má velmi malé rozměry a 2,7“ dotykový ovládací LCD displej, umí také zároveň natáčet video i pořizovat fotografie s rozlišením až 4,7 megapixelu. HMX-T10 je postavena na BSI (Back Side Illuminated) CMOS senzoru s optickou stabilizací obrazu.
Další kamera HMX-E10 je vybavena otočným objektivem Swivel Lens s úhlem natáčení 270°, který umožňuje uživatelům snímání prakticky z jakéhokoli úhlu. Navíc má tento drobeček zabudovaný USB port, jenž umožňuje přímé připojení kamery k počítači bez dodatečného příslušenství v podobě speciálních USB kabelů. E10 umí nahrávat i video ve Full HD rozlišení.
Obdobou E10 v kategorii fotoaparátů je model Samsung PL90, který rovněž nabízí integrovaný výsuvný USB konektor pro snadné přenášení dat bez kabelů. Přístroj má rozlišení 12,2 Mpix, 2,7“ LCD displej, 4× optický zoom a umí natáčet video ve VGA rozlišení (640 × 480).

Samsung nebyl samozřejmě jedinou značkou, která na veletrhu předvedla 3D video techniku. Sharp představil dva modely nové řady LE925 3D kompatibilních LCD televizí AQUOS Quattron s technologií čtyř základních barev, všechny přitom mají samozřejmě UV2A panely Sharp s vylepšeným kontrastem. Tato technologie nově přidává k třem RGB základním barvám (červené, modré, zelené) žlutou (Y), což výrazně zvyšuje schopnost věrně reprodukovat barvy. Všechny jsou samozřejmě s Full HD rozlišením 1920 × 1080 bodů.
Navíc s technologií čtyř základních barev, použitou v modelových řadách LE820 a LE810 představených letos na jaře, zkombinoval Sharp FRED technologii, to znamená uzpůsobení vhodné pro 3D obraz, a tzv. Side-mount Scanning LED podsvícení, což je podsvícení umožňující snížit tzv. crosstalk. LCD obrazovky jsou také rozdělené do množství částí, ve kterých je intenzita podsvicení samostatně ovladatelná. Další výrazné vylepšení jasu obrazovky, který je přibližně 1,8krát vyšší než u tradičních LCD panelů se třemi základními barvami, umožňuje uživatelům užit si působivý 3D obraz s minimálním crosstalkem (nežádoucí dvojité obrysy obrázků – tzv. duchy).
Spolu s modely řady LE925 představil Sharp také řady LCD televizorů AQUOS Quattron LE924, LE824 a LE814. Tyto modely rovněž obsahují technologii čtyř základních barev, která přináší syté barvy ve 2D režimu. Řady LE924, LE824 a LE814 nabízejí možnost síťového připojení, uživatelé tedy mohou využívat širokou škálu internetových služeb včetně streamovaného videa nebo surfování po internetu.
Spolu s novými 3D televizory představil tento japonský výrobce i stylový Blu-ray 3D přehrávač BD-HP90S, což je první výrobek svého druhu v nabídce firmy. HP90S umí samozřejmě pracovat jak s 3D, tak klasickými 2D optickými disky, nicméně na první pohled rozhodně zaujme nevšedním tenkým designem s rozměry 43 × 3,6 × 21,8 cm, který přímo vybízí k umístění přehrávače kolmo vedle televizoru, takže zabírá skutečně jen minimum místa. K tomuto účelu je dodáván se speciálním stojanem.
BD-HP90S je vybaven i bezdrátovým Wi-Fi připojením k síti, další praktickou funkcí je pak schopnost přehrávat videa přímo z YouTube. I když tedy Sharp podotkl, že funkce DNLA a přehrávání videí z YouTube budou dostupné po aktualizaci softwaru v prvním čtvrtletí roku 2011. Internetové připojení má další výhodu: umožňuje automatickou aktualizaci softwaru Blu-ray přehrávače –každé vylepšení může být tedy okamžitě automaticky nainstalováno, bez nutnosti postupovat při aktualizaci podle složitého návodu. Vedle Wi-Fi má přehrávač i USB port pro připojení externího disku a přehrávání multimédií z něj.

I Panasonic přijel do Berlína s širokou nabídku 3D produktů pro domácí použití. Společnost představila rozšíření řady plazmových 3D televizorů VIERA VT20 o modely s úhlopříčkami 106 cm a 117 cm (42“ a 46“) a zcela nový model VIERA GT20 s úhlopříčkou 106 cm (42“). K tomu samozřejmě nechybí Blu-ray 3D přehrávače DMP-BDT300 a BDT100.
Nové 3D modely televizorů Panasonic jsou vybaveny funkcí konverze obrazu z 2D na 3D, tedy něčím, co už před tím nabízel například Samsung. Tato konverze znamená, že speciální videoprocesor převede běžný dvojrozměrný obraz na prostorový. Převod z 2D na 3D je možný z jakéhokoli zdroje obrazu, s výjimkou analogového televizního vysílání.
PDP obrazovky jsou pro 3D obraz zvláště vhodné, výborný obraz podporuje nová generace plazmových panelů NeoPDP s extrémně rychlou odezvou fosforových bodů a 600Hz technologie. Jednou z oblíbených značek letošního veletrhu bylo THX a i plazmové panely 3D televizorů mají certifikaci THX – tedy osvědčení, že podání barev a kvalita zobrazení filmů přesně odpovídá studiovým parametrům.
Novinky v nabídce Panasonicu přehrají materiál uložený v komprimovaných formátech DivX, MP3, DivX HD a JPEG a nechybí ani možnost nahrávat přímo na externí pevný disk. Rovněž funkce VIERA CAST, která zpřístupňuje internetové služby, rozšiřuje nabídku. Již loni měli diváci přístup do kompletního archivu stanice TV Nova, na videoserver YouTube nebo ke sportovnímu zpravodajství na Eurosportu. Letos bude k dispozici i sociální síť Twitter a Skype. Přehrávat 2D a 3D video v plném vysokém rozlišení lze také z SD karty.
Veletrh se netočil jen kolem samotných obrazovek, do popředí zájmu se stále více dostávalo i příslušenství. Modelová řada Viera VT20 nabízí už v základním vybavení dvoje 3D brýle v univerzální velikosti (TY-EW3D10), u řady GT20 jsou 3D brýle doplňkové příslušenství. Na výstavě IFA měl premiéru nový model 3D brýlí s aktivní synchronizací ve třech různých velikostech (velké, střední, malé). S hmotností 38 gramů jsou to momentálně nejlehčí 3D brýle na světě.
Na výstavě se dále představil i největší plazmový 3D displej na světě. Jeho úhlopříčka dosahuje úctyhodných 386 cm (152“), jeho rozlišení je 4K × 2K a obraz je při těchto rozměrech již v nadživostní velikosti.
Sestavu domácího 3D kina v podání Panasonicu doplnil 3D Full HD Blu-ray přehrávač DMP-BDT300, kde se o zobrazení barev stará videoprocesor UniPhier LSI. Kromě BD disků přehrává BDT300 také disky DVD a CD. Digitální fotografie i video v HD rozlišení lze samozřejmě přehrát i z SD karty.
Panasonic ukázal i svou chystanou kameru HDC-SDT750, která by měla umožnit již brzy i domácím uživatelům natáčet trojrozměrná rodinná videa či amatérské snímky. SDT750 je v zásadě standardní 2D kamera, která pro 3D používá speciální konverzní objektiv. Na trhu bude ještě před Vánocemi a zákazníci dostanou v balení s kamerou i 3D verzi Avataru na Blu-ray. O ní, stejně jako i o dalších produktech Panasonicu píšeme podrobněji v samostatném článku.

Tablety byly vůbec vedle 3D oblíbeným tématem. Svůj model vybavený Androidem představila i Toshiba. Folio 100 nabízí vedle oblíbeného operačního systému 10,1“ LCD obrazovku a je založen na platformě nVidia Tegra 2 – díky tomu umí i přehrávání Full HD videa 1080p.
Rozlišení kapacitní LCD obrazovky je 1024 × 600, což znamená, že tablet na něm samozřejmě nezobrazí HD či Full HD video v nativním rozlišení, ale převzorkuje ho do nižšího. Nicméně díky HDMI výstupu ho lze připojit k televizoru či monitoru a tam přehrávat video v plném rozlišení. Vedle HDMI je k dispozici veškerá očekávaná konektivita, tedy Wi-Fi, Bluetooth i 3G.
Operační systém je mobilní Android nejnovější verze 2.2 (Froyo) a tablet díky kapacitní dotykové technologii podporuje tablet multi-touch ovládání, tedy oblíbená gesta pomocí více prstů. Android samozřejmě nebude v základním nastavení známém z mobilních telefonů, to by se pro takový tablet nehodilo, Toshiba ho upravila řadou vlastních aplikací.
Výdrž baterie by měla činit sedm hodin běžného provozu a na rozdíl od mnoha jiných tabletů by se tento měl v Evropě skutečně prodávat.

Pokud by ani to někomu nestačilo, mohl se s dalšími tablety seznámit u stánku společnosti ViewSonic. Ten představil 10“ tablet s dvěma operačními systémy – Androidem i Windows 7, k vidění byl i menší ViewPad 7 s Androidem 2.2.
„SuperPDA“ ViewPad 100 má tu velkou výhodu, že si uživatelé mohou při startu vybrat ze dvou operačních systémů, a to Android 1.6 a Windows 7 Home Premium. Smyslem takové funkce je hlavně učinit tablet atraktivní pro podnikové zákazníky, jejichž aplikace mohou vyžadovat právě operační systém Windows. Zároveň má ale uživatel možnost přepnout do systému Android, v případě zaměstnance například když tablet používá i pro svou soukromou potřebu.
ViewPad 100 má 10“ obrazovku s rozlišením 1024 × 600, procesor je na poměry tabletů poměrně výkonný Intel Arom N455 s frekvencí 1,66 GHz. Operační paměť činí 1 GB DDR3 a data jsou ukládána na 16GB SSD disk. Takto výkonný hardware je nutný hlavně pro Windows, Android se spokojí s menším výkonem. Úložnou kapacitu lze rozšířit SD kartou, tablet také nabízí A-GPS navigaci a 1,3Mpix kameru pro on-line videohovory. Mezi konektory najdeme i USB a VGA výstup. Z hlediska výkonu tedy ViewPad 100 vypadá lákavě, nicméně panují obavy ohledně výdrže baterie. Android verze 1.6 je už poněkud starší, takže například nepodporuje flashové webové stránky, nicméně právě Windows Flash podporují bez problémů.
Komu by připadal ViewPad 100 příliš velký, Android zastaralý a Windows nepotřebná, může místo toho zvolit jinou novinku ViewSonic, a to tablet ViewPad 7. Ten má 7“ obrazovku podporující multi-touch ovládání a nejnovější operační systém Android 2.2. Navíc funguje bez problémů i jako mobilní telefon, má i slot na SIM karty. Výbava zahrnuje Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS navigaci, slot pro SD karty a zadní i přední kameru.

Veletrh využila i japonská společnost Onkyo, která představila trojici špičkových audio-video produktů s THX certifikací. Společnost je známa širokým spektrem audio/video výrobků od těch ekonomických až po špičkově vybavené drahé modely pro náročné. Obvykle se veřejnosti představuje těmi z první kategorie, nicméně na letošním veletrhu spotřební elektroniky IFA 2010 se výrobce pochlubil třemi high-end modely, přičemž všechny se mohou pochlubit THX certifikací.
A/V zesilovač a procesor PR-SC5508 má certifikaci rovnou na úrovni THX Ultra 2 Plus a nabízí 9.2kanálové dekódování. To znamená obvyklých sedm reproduktorů, plus dva buď přední výškové, nebo širokoúhlé reproduktory navíc, tedy zpracování zvuku Dolby Pro Logic II-z či Audyssey DSX. Vždy ale ovšem jen jedno z toho – pokud by SC5508 uměl obojí najednou, byl by to potom 11.2 systém.
Černý box klasického „receiverového“ vzezření obsahuje 32bitové DSP zpracování, šest Burr-Brown PCM1795 192kHz/32-bit DAC převodníků a převzorkování videa na Full HD rozlišení díky HQV Reon-VX, nechybí ISF video kalibrace. K dispozici je celkem 8 (!) HDMI konektorů verze 1.4, to znamená kompatibilních s přenosem 3D videa v plném vysokém rozlišení, přičemž jedno HDMI je umístěné vpředu, zbytek na zadním panelu. Mezi konektory je i dvojice USB, balancované XLR vstupy, klasický D-Sub (VGA) pro snadné připojení počítače a konektor pro iPad. SC5508 nabízí i FM/AM rádio tuner a UP-DT1 DAB+ modul. Samozřejmostí je DLNA síťové přehrávání, a to ve verzi 1.5, podpora funkcí Windows 7, přehrávání FLAC souborů a přístup k internetovým rádiím jako například Napster, LastFM a VTuner.
9.2kanálový zesilovač PA-MC5500 není úplnou novinkou, nicméně i tak hezky zapadá do představené trojice. Nabízí zesílení 220 wattů na kanál s impedancí 6 ohmů. Podle výrobce je špičkového výkonu dosaženo díky technologii WRAT (Wide Range Amplifier Technology) s nízkým odporem, zkreslením a zlepšenou frekvenční odezvou.
Celou trojici doplňuje THX certifikovaný Blu-ray přehrávač BD-SP808. Podporuje DLNA 1.5 síťové přehrávání, samozřejmě funkce BD-Live a nabízí Marvel Qdeo video scaler. Onkyo zdůrazňuje, že robustní a pevná konstrukce přehrávače eliminuje prakticky všechny nežádoucí vibrace.

Na veletrhu byli aktivní nejen výrobci techniky, ale i poskytovatelé obsahu, tedy distributoři filmů a výrobci 3D her. Mezi nimi se objevila třeba i společnost Ubisoft, která předvedla 3D hru Shaun White Skateboarding. Co by ve 2D byl jen další poměrně obvyklý sportovní simulátor, s třetím rozměrem dostává mnohem zajímavější podobu. Ubisoft také oznámil, že přibližně polovina titulů vydaných v roce 2011 bude ve 3D.
Sport je vůbec pro 3D atraktivní oblast, společnost Eurosport plánuje v příštím roce plné vysílání 3D sportovních přenosů i záznamů. Již nyní se její technici seznamují s novou technikou a trénují při natáčení různých událostí, například cyklistické Tour de France.
I Panasonic využívá atraktivnosti sportu ve třetím rozměru, a zvláště toho, kde je obraz v zásadě statický (3D kamery neumí přeostřovat na různé vzdálenosti), což je případ tenisových utkání. I proto Panasonic ve svém stánku nabízel možnost sledovat tenisové US Open ve 3D na plazmových televizorech.

IFA 2010: HD kamerky do kapsy Camileo P20 a S30

Toshiba představila malé a lehké spotřebitelské videokamery Camileo P20 a S30 s Full HD rozlišením.
Společnost Toshiba Europe GmbH představila dvě nové digitální videokamery s formátem záznamu H.264: oba modely Camileo P20 i Camileo S30 snímají obraz ve Full HD rozlišení a jsou navrženy tak, aby jejich ovládání bylo co nejpohodlnější. I proto jsou vybaveny poměrně velkým dotykovým displejem (s úhlopříčkou 7,6 cm = 3“) s grafickým ovládacím prostředím. Zatímco videokamera Camileo P20 nabízí rozlišení fotografií 5 Mpix, model Camileo S30 je vybaven 8Mpix snímacím senzorem CMOS.
Videokamera Camileo P20 je v moderní tmavě modré barvě a nabízí Full HD video za přijatelnou cenu (konkrétní výši ale Toshiba nezveřejnila). Protože kamera v provedení jako pistole váží pouhých 151 gramů, lze ji snadno nosit na pásku na zápěstí či v kapse. Tloušťka kamery činí přitom jen dva centimetry.
Model Camileo S30 bude k dispozici v různých barevných provedeních: tmavě modrá, rudá, malinová a stříbrná. Při návrhu konstrukce videokamery Camileo S30 bylo jednou z hlavních priorit pohodlné ovládání, proto je možné snadno vybírat z nabídky osmi scénických režimů, jež jsou optimalizovány pro dosažení dokonalého výsledku i v nepříznivých světelných podmínkách – např. režimy Pleť, Noc, Protisvětlo a další. Její hmotnost je jen 141 gramů.
Obě kamery mají 10× digitální zoom, optický naneštěstí chybí, nicméně nabízejí integrovaný stabilizátor obrazu a širokou škálu možností připojení: HDMI, miniUSB 2.0 a kompozitní video výstup, s jejichž pomocí je lze připojit k počítači, televizoru nebo jiným digitálním přístrojům. Jsou vybaveny slotem pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC s kapacitou až 64 GB. Mají i funkci, díky níž lze záznamy přímo posílat na servery určené pro sdílení videa, jako je například YouTube, a sdílet fotografie s přáteli na portálech jako Picasa Web Albums.

IFA 2010: Miniprojektory Toshiba Lumileo

Toshiba představila miniprojektory Lumileo P100 a Lumileo M200 Toshiba s LED světlem a baterií pro přenosné použití.
Nejen 3D televizory, Blu-ray přehrávači a tablety žije veletrh spotřební elektroniky IFA 2010, výrobci nabízejí i menší novinky. Toshiba například předvedla dva miniprojektory – Lumileo P100 a Lumileo M200.
Díky energeticky úspornému světelnému zdroji z LED diod nabízejí lehké prezentační přístroje dlouhou výdrž baterie až 80 minut. Řada Lumileo v tmavě modrém provedení je určena pro soukromé uživatele, stejně jako pro profesionály, produkty promítají obraz ze široké škály vstupních zdrojů.
Přestože Lumileo P100 je velmi malý přístroj, který se vejde i do kapsy, jeho LED světelný zdroj s dlouhou výdrží ve spojení s kvalitní optikou umožňuje uživatelům promítat na stěnu obraz s úhlopříčkou až 152 cm (60“), přičemž minimální je 20 cm. Energeticky úsporná LED technologie a baterie s vysokou kapacitou dovolí na jedno nabití promítat videa s plným jasem po dobu až 80 minut. Při nižší hladině okolního světla, kdy je možné jas snížit, se výdrž baterie ještě úměrně tomu prodlouží. Miniaturní prezentační zařízení lze připojit (a promítat odtud obraz) k notebookům, smartphonům, digitálním fotoaparátům, herním konzolím a přenosným multimediálním přehrávačům.
Nativní rozlišení obrazu je 640 × 480 (VGA), svítivost projektoru 14 lumenů, připojení je možné přes 24pinový konektor, ostření a zoom je manuální. Projektor obsahuje i 0,5W stereo reproduktory, jeho hmotnost je 145 gramů a rozměry 116 × 50 × 18 mm. O životnost LED světelného zdroje se není třeba obávat, dosahuje až 20 000 hodin.
Vyšší model model Lumileo M200 je určen pro náročnější zákazníky. Nabízí interní úložnou kapacitu 2 GB, slot pro SD paměťové karty a vestavěný přehrávač multimédií, takže dokáže pracovat dokonce bez nutnosti připojení externího úložného zařízení.
Zobrazovací jednotka je u M200 stejná jako u P100, to znamená i stejné VGA rozlišení, svítivost i velikost obrazu (20 cm – 152 cm = 8“ – 60“), stejný je i reproduktor a připojení. Navíc je však mini USB port a čtečka SD karet, také rozměry jsou o něco větší (132 × 53 × 23 mm). Přehrávané formáty jsou H.264, MPEG4, AVC, WMV, DivX, z fotografií a obrázků JPEG, BMP, hudební pak MP3, WMA, textové Word, PowerPoint, Excel a Adobe PDF. Nechybí 3,5mm výstup na sluchátka.
Miniprojektory Lumileo P100 a Lumileo M200 budou v Evropě k dostání během čtvrtého čtvrtletí roku 2010.Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.