JVC Everio GZ-HM650B

Archiv | 29.11.11

www.fastcr.cz, cena: 9990 Kč (včetně DPH) Pod označením GZ-HM650B se skrývá videokamera od společnosti JVC, která bojuje o přízeň zákazníků především zajímavým poměrem ceny a ...

www.fastcr.cz, cena: 9990 Kč (včetně DPH)

Pod označením GZ-HM650B se skrývá videokamera od společnosti JVC, která bojuje o přízeň zákazníků především zajímavým poměrem ceny a výkonu. Základní stavební kámen u „šestsetpadesátky“ představuje CMOS snímač 1/4,1 s rozlišením 3,32 megapixelů, který je vybaven zadním osvětlením pro docílení kvalitnějšího záznamu i v horších světelných podmínkách. Jedná se ve své podstatě o hlavní tahák, kterým japonská společnost přesvědčuje potenciální zákazníky, aby jí dali přednost před konkurencí. Musíme říct, že výsledek této technologie je opravdu působivý.
Jak už je u prakticky všech nových videokamer pravidlem, natáčí i nová JVC video ve Full HD kvalitě, tedy v rozlišení 1920 × 1080 pixelů, přičemž video nejvyšší kvality plyne rychlostí 50 snímků za sekundu. Nejvyšší nastavení (UXP režim) má datový tok 24 Mb/s, proto se na vnitřní paměť přístroje, která činí 8 GB, vtěsná pouhá třičtvrtěhodina záznamu v této kvalitě. Z toho důvodu je vhodné uvažovat o koupi SD karty (je možné využít i kartu SDXC), které přístroj podporuje až do hodnoty 64 GB.
Kromě UXC kvality nabízí zařízení ještě dalších pět úrovní, z nichž tři jsou v HD kvalitě a liší se hlavně v počtu snímků za sekundu, dvě jsou potom ve standardní kvalitě – ty se hodí zejména pro natáčení delších videí bez možnosti využívat externí paměti. Všechny úrovně kvality zpracování videa jsou ukládány ve formátu AVCHD (H.264).
Vysoké číslo udávané u zoomu (40×), kterému jsme zpočátku příliš nevěřili, se nakonec ukázalo jako reálné. Při umístění přístroje na stativ je obraz jasný a bez viditelných nepřesností, navíc díky stabilizátoru (bohužel jen digitálnímu, nikoliv optickému) i bez nechtěných pohybů, a to i v maximálním přiblížení. Ve standardním rozlišení se dynamický zoom vyšplhá až na závratný 70násobek. Dynamický zoom je možný hlavně díky tomu, že samotný senzor zařízení má vyšší rozlišení (více pixelů) než standardní kvalita videa. Digitálně lze přibližovat až do hodnoty 200×, nicméně v tomto případě už samozřejmě nelze mluvit o nějakém valném výsledku.
Když už hovoříme o funkcích, neměli bychom zapomenout ani na fotografování. V tomto směru nová kamera nabízí pouze základní funkce, ovšem na fotky z dovolené to úplně stačí. Maximální rozlišení fotoaparátu má hodnotu 2400 × 1344 pixelů, což je ekvivalentní k 3,22 megapixelům, tedy skoro maximu „výkonu“ snímače.
Ovládání na nás působilo velice pohodlným dojmem – model JVC Everio GZ-HM650BEK jako vůbec první od JVC přichází s dotykovým displejem, japonský výrobce se tak přidává k řadě dalších, kteří si ovládání virtuálních tlačítek prsty u svých výrobků oblíbili již dříve. JVC ale k této funkci dodává zajímavou přidanou hodnotu. Můžete si zde totiž nastavit třeba body zaostření, a to v reálném čase jednoduchým poklepáním na snímaný objekt na displeji.
V levém horním rohu displeje se nachází písmenko S, které funguje jako tlačítko pro aktivaci dalších funkcí. Třeba takový Smile Shot začne automaticky pořizovat záznam ve chvíli, kdy je jím zaregistrován úsměv. Animation Effects jsou mírně kýčovitým doplňkem, který nechá přes natáčené video létat třeba srdíčka – to nám trochu připomíná, že máme co do činění s japonským přístrojem. Jinak lze menu označit za víceméně standardní, prakticky shodné s nabídkami nastavení u přístrojů, které nenabízí dotykové funkce.
Mírně omezená funkce iAuto nabízí přizpůsobení scénického modelu světelným a barevným podmínkám. Kromě klasických scénických režimů je k dispozici pouze noční natáčení a Spotlight, tedy natáčení v místnosti osvětlené žárovkou (případně na ulici s veřejným osvětlením).
Menší nevýhodou je ruční ovládání krytky snímače, která se tak neaktivuje při zapnutí přístroje, a proto se vám celkem jednoduše může stát, že se zapomenete a začnete natáčet s uzavřenou krytkou (tedy jenom zvuk ve video formátu).
Celkově je však JVC Everio GZ-HM650BEK zajímavým kompromisem mezi cenou a výkonem; neoslní, ale ani neurazí a hlavně cílí na správnou skupinu potenciálních zákazníků – tedy na lidi, kteří berou natáčení videí amatérsky a sportovně, přičemž využijí spíše automatické funkce než personalizované manuální nastavování. Pro tyto lidi představuje nové JVC výbornou volbou.

Snímač: CMOS 1/4,1\\\" (3,32 Mpx)
Objektiv: Konica Minolta HD F1,8–6,3
Průměr filtru: 37 mm
Optický zoom: 40×
Stabilizátor obrazu: ano (optický)
Záznamové médium: interní paměť 8 GB, paměťová karta SD/SDHC/SDXC
Videozáznam: Full HD 1920 × 1080 (50p)
Fotorežim: 2400 × 1344, 1440 × 1080, 1920 × 1080, 640 × 480
Displej: 2,7“ (230 400 px)
Rozhraní: Mini HDMI, USB 2.0, AV výstup
Rozměry: 51 × 55 × 111 mm
Hmotnost: 235 g (s baterií)Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.