Metz Primus 55 FHDTV 200 twin R

Archiv | 01.04.10

www.metztv.cz, 139 990 Kč Televizory značky Metz se na stránkách HD Worldu neobjevují tak často, o to více se však na ně však obvykle těšíme. Produkty tohoto německého výrobce se t...

www.metztv.cz, 139 990 Kč

Televizory značky Metz se na stránkách HD Worldu neobjevují tak často, o to více se však na ně však obvykle těšíme. Produkty tohoto německého výrobce se totiž vyznačují malosériovou výrobou, při níž se dbá doslova na každý detail, a to jak v oblasti propracovaného vnějšího designu, tak i kvality použitých součástí. I když Metz katalogově nabízí „unifikované“ modely, není problém po dohodě s prodejcem většinu modelů libovolně doplnit různými TV tunery, rekordéry nebo dalšími součástmi. Navíc je tyto změny možné praktikovat i u dříve zakoupených modelů. Společnost Metz zkrátka vyrábí produkty pro ty, kdo chtějí něco víc, za což si pochopitelně nechá zaplatit adekvátní cenu. I když Metz je přece jenom o něco levnější než Loewe a designově konzervativnější než Bang & Olufsen, jde stále o modely, které si zaslouží absolutorium. Televizory Metz jsou dostupné pouze prostřednictvím autorizovaných CE dealerů, což by mělo podle výrobce tomuto produktu zajistit odpovídající servisní podporu a kvalifikované konzultace se skutečnými odborníky.
Tentokrát se k nám dostal LCD model Primus 55 FHDTV 200 R twin, jehož ryzí design je zvýrazněn oboustranným antireflexním filtrem. S novým Primusem byla produktová řada Metz obohacena o další, zřetelně stylový LED televizor, který je vybaven nejnovějšími technologiemi. Jako výrobní materiály posloužily kromě plastů také dřevo, sklo a kov. Nejedná se ovšem ani zdaleka o nějakého drobečka, jeho rozměry 1389 × 802 × 143 mm a hmotnost přes 70 kilogramů (včetně audio modulu) dávají tušit, že v tomto případě máme co do činění s pořádným kouskem poctivé německé práce.
Působivě zpracované tělo televizoru zprostředkuje majiteli působivý dojem z kvality materiálu, oddělené zvukové moduly navíc zdůrazňují výrazně moderní pojetí designu. Podle požadavků konkrétního zákazníka lze Primus postavit buď volně v místnosti, nebo k tomuto účelu využít stolní podstavec. Další možnou variantou instalace televizoru Primus 55 FHDTV 200 twin R je nástěnný rám s možností připojení zvukového modulu. Televizor lze rovněž využít pouze pro reprodukci obrazu, přičemž zvukový přenos může být zajištěn výkonnou HiFi nebo Surround soupravou.
Obrazovka disponuje Full HD rozlišením 1920 × 1080 pixelů, což v kombinaci se 140cm úhlopříčkou předem slibuje zajímavý divácký zážitek. Podsvícení je u tohoto modelu realizováno prostřednictvím LED diod a technologie Local Area Dimming, jež zajišťuje lepší charakteristiky obrazu, než jaké je schopna nabídnout levnější technologie Edge LED. Diody jsou zde tedy „za“ panelem, nikoli po jeho okraji. Díky tomu se v každém okamžiku neztmaví celý obraz, ale pouze LED v určitých místech obrazu, což zvláště u programů, kde máte v jedné části výrazně tmavý obraz a v druhé polovině třeba bílou, poskytuje možnost přesně kontrolovat barvy a samozřejmě dosahovat dobrých kontrastů. Tato technologie přináší kromě dalších výhod také významnou úsporou energie.
Výrobcem deklarovaný kontrastní poměr 15 000 : 1 je hodnota, která na první pohled v záplavě zoufalých marketingových výstřelů konkurenčních značek nevypadá zcela úchvatně. Věřte nám však, že podání černé barvy je zde doslova příkladné a mnozí další výrobci, honosící se papírově mnohem vyššími čísly, by se mohli od Primuse v této oblasti mnohému přiučit. I další barvy se povedly: jejich podání je krásně živé a velice věrné. Trochu nás překvapilo, že v základním nastavení je vypnutý dynamický kontrast, ale stačilo několik pohybů v menu a rázem jsme se mohli radovat ze subjektivně (a zde zdůrazňujeme slovo „subjektivně“) vyšší kvality obrazu. Dynamický kontrast totiž neznamená pokaždé plus, ale je mezi uživateli oblíben, protože dodává obrazu jásavější barvy. V žádném případě to neznamená, že obraz je při normálním režimu nějak degradován.
Příznačná německá preciznost se však projevuje i v mnoha dalších oblastech. Připojení externího zařízení není řešeno klasickým systémem „zastrčím konektor, zmáčknu tlačítko na dálkovém ovladači a je to“ – u Metz má vše svá jasná pravidla. V televizoru spustíte interaktivního průvodce instalací, který vás jasně definovanými kroky provede všemi úskalími instalace nového externího zařízení, například Blu-ray přehrávače. Pokud si přečtete patřičnou kapitolu v jak jinak než důkladném uživatelském manuálu, pochopíte celý systém velmi rychle a ušetříte si tak čas strávený systémem pokus/omyl.
Pro zlepšení kvality obrazových scén jsou k dispozici 200Hz technologie, sloužící k dosažení plynulejšího obrazu, a mecavisionHD+, jež má za úkol zdokonalovat charakteristiky kontrastu a jasu. Zpracování obrazu s frekvencí 200 Hz je místy podobné jako u produktů konkurenčních značek, kdy trpí drobnými artefakty. Zejména patrné jsou tyto dílčí nedostatky při přehrávání Full HD obrazu s vysokým datovým tokem – v tomto případě je vhodnější danou technologii deaktivovat. Nejde o nějakou vážnou výtku, spíše to dokumentuje, že technologie, která výrazně pomáhá kvalitě obrazu standardního televizního vysílání nebo v případě sportovních utkání, nemusí vyhovovat každému obsahu. Na druhou stranu, při domácí části testu jsme to byli pouze my, kdo si této drobnosti všimnul. Rodinní příslušníci komentovali věc obvykle slovy „já tam nic nevidím, dej pokoj, vždyť je to v pořádku“. Kontrola obrazu a nastavení jednotlivých kanálů je dovedena k dokonalosti – pro každý kanál lze nastavit samostatně všechny parametry, dokonce režim podsvětlení, základní úrovně zvuku, barev atd.
Primus 55 FHDTV 200 twin R vyčnívá nad konkurencí také kvalitou zvukové reprodukce. Samostatný zvukový modul, dostupný jako příslušenství, nás svým přednesem skutečně zaujal. Čisté a nerušené basy a výšky jsou předností sound systému SRS WOW. Kvalitní zvuk si můžete rovněž vychutnat prostřednictvím dvoupásmových reproduktorů s bassreflex efektem, nebo pomocí sluchátek. Pro fanoušky multikanálových efektů surround (např. 5.1 Dolby Digital) lze zapojit sestavu přímo do televizoru, který je vybaven optickým digitálním audio výstupem. Pokud zapojíte TV set do surround systému, můžete využít reproduktory Primusu jako středový reproduktor.
Vedle dvou zabudovaných hybridních tunerů pro DVB-C/-T nabízí Primus rovněž integrovaný digitální rekordér (PVR). Úložný prostor pro ukládání záznamů o velikosti 500 GB umožní záznam až 100 hodin v HDTV kvalitě nebo až 500 hodin konvenčního TV vysílání. Pokud přijímáte vysílání ze satelitu, je možné standardně dodávané tunery vyměnit za satelitní DVB-S2 nebo twin DVB-S2. Dva CI sloty pak naprosto spolehlivě postačí i případné kombinaci příjmu jak satelitního, tak i kabelového vysílání. Což vzhledem k možnosti, že UPC by mohlo tento rok ve své kabelové síti uvolnit vázání karet na set-top-boxy, být dalším důvodem, proč zvolit tento dvoutunerový televizor. Tunery je samozřejmě možné zaměnit i později. Metz se tak drží své politiky neznehodnocování investic svých zákazníků.
Pro přenos digitálního obrazu jsou připraveny tři HDMI konektory, rozhraní DVI-I zase umožní analogové (přes redukci) nebo digitální propojení TV s počítačem. USB konektor lze využít k prohlížení fotografií ve formátu JPEG přímo z fotoaparátu. Metz rovněž nabízí propojení s analogovým světem, audio a komponentní videovstup, stejně jako tři konektory SCART (Euro/AV). Na boku najdeme rozhraní pro připojení videokamery a sluchátek. Rozhraní pro systém mecaHome umožňuje propojení s řídícím systémem domácnosti a není proto divu, že se televizory Metz objevují i jako součásti multiroom řešení – preferovaným způsobem bývá obvykle kombinace s řídícími jednotkami Moeller Xcomfort, ale k dispozici je i řada dalších možností.
Metz Primus 55 FHDTV 200 R twin je vysoce kvalitní produkt, který reprezentuje hi-class televizory, přičemž je nabízen za cenu, jež vystihuje jeho užitné vlastnosti a akcentuje i způsob výroby a reprezentativní značku. Přestože neustálé opakování stereotypu o německé preciznosti může vypadat úsměvně, v tomto případě platí na sto procent.

Úhlopříčka: 55“ (140 cm)
Technologie panelu: LCD LED
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Odezva: 5 ms
Jas: 500 cd/m2
Maximální kontrast: 15 000 : 1, 100 000 : 1 (dynamický)
Pozorovací úhly: 178 °
Konektory: 3× HDMI, 3× SCART (Euro AV), 1× DVI-I, 1× S-video, komponentní video vstup, vstupy pro centrální reproduktor (cinch konektor), audio výstup cinch linka/proměnný, digitální audio vstup/výstup (optický S/PDIF), výstup pro sluchátka, 2× CI slot
Reproduktory: 2× 20 W
Spotřeba: W (maximální)
Rozměry: 139 × 90,5 × 17,5 (se zvukovým modulem)
Hmotnost: 70 kg (bez stojanu)

Galerie


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.