MSI GT660R

Archiv | 01.09.10

cz.msi.eu Pokud jste automobilový nadšenec, jistě si okamžitě spojíte písmena GT v názvu s vysokým výkonem a obvykle i úžasným zážitkem z jízdy takto označeného vozidla, ať je...

cz.msi.eu

Pokud jste automobilový nadšenec, jistě si okamžitě spojíte písmena GT v názvu s vysokým výkonem a obvykle i úžasným zážitkem z jízdy takto označeného vozidla, ať je v jaké chce kategorii. Zatímco ovšem automobilky chrlí verze GT a jim podobné celkem pravidelně, výrobci počítačů nejsou na „neobvyklé“ modely příliš orientováni. Podobně tomu bylo i v případě MSI, kdy zatím příliš skutečně nadupaných notebooků nevyprodukovala. O to víc jsme byli na GT660R zvědaví, zvláště když sama značka spojuje s Gaming Series, jak jsou modely označovány značná očekávání. A má samozřejmě proč – na G modelech se rozhodně nešetřilo, což je patrné již z ceny samotného přístroje, která v českých luzích a hájích atakuje hranici 60 000 korun. A co že je na něm vlastně tak zvláštního, že si výrobce řekne o nemalý peníz z vašich úspor? Téměř všechno – výkon, výbava, design... a překvapivě i zvuk, jenž byl jedním z lákadel, které nás přimělo notebook otestovat.
První, co vás na notebooku zaujme, je kombinace černé barvy a červených prvků, což obvykle znamená přítomnost diod. Naštěstí si již asijské značky uvědomily, že více diod neznamená, že je to hezčí, protože to více bliká, a tak naštěstí není design GT660 příliš přeplácaný a existence celkově sedmi svítících plošek osazených LED diodami nedělá z notebooku po vzhledové stránce kýčovitý kus plastu. Dvě plochy se nacházejí v přední části klávesnice, další dvě na jejích bocích, dvě na kraji displeje a jedna na liště v jeho zadní části. Výhodou je možnost úplného vypnutí diod – v tom případě se na jejich místě objeví decentní stříbrné lišty. Kromě diod nás zaujala i celková koncepce, která sází na tolik oblíbenou klavírní čerň, byť se jedná kvůli usazenému prachu a nečistotám o poněkud nepraktickou záležitost. Vzhled zadní části displeje má symbolizovat „brutální“ výkon stroje, což se mu docela daří, a po otevření víka s displejem by vám rozhodně neměla uniknout přítomnost dvojice červeně olemovaných kulatých reproduktorů, umístěných po krajích nad klávesnicí.
Ty z našeho hlediska představují hlavní výhodu tohoto modelu oproti konkurenci. Nesou značku Dynaudio a byly vytvořeny přímo pro tyto modely. Ani tak jsme neočekávali nějak vynikající zvuk, neboť tato spojení značek ze světa IT a spotřební elektroniky bývají spíše marketingovým tahem na efekt, který obvykle výrazně neodliší tyto modely od konkurence. Proto jsme byli vysokou kvalitou reprodukovaného zvuku příjemně překvapeni. Ten je totiž nejen dostatečně hlasitý, ale zároveň i pěkně měkký a čistý, navíc podbarvený slušnými basy subwooferu, nacházejícího se ve spodní části počítače pod klávesnicí. Zajímavé je i zpracování efektu prostorového zvuku. Náš dobrý dojem z tohoto notebooku je tak do značené míry podpořen právě dynamikou zvukového projevu. Pokud je u vás při koupi notebooku kvalita zabudovaného ozvučení jedním z předních ukazatelů, musíte o GT660R uvažovat.
Od zvuku je jen skok k obrazu – a ani zde není příliš proč si stěžovat. Full HD displej o nejvyšším rozlišení 1920 × 1080 pixelů nabízí skutečnou pastvu pro oči, a to jak pro oči hráčů, tak i filmových fanoušků, kdy vzhledem k dané konfiguraci nejsou problémem ani Blu-ray disky. Navíc můžete obraz přes HDMI vyvést na televizní obrazovku. Pro herní notebook je však typická absence antireflexní vrstvy a model GT660R bohužel není výjimkou. Na přímém slunci si tedy příliš zábavy s touto drahou hračkou neužijete. Na supervýkonné MSI si tak mohou nechat předem zajít chuť ti z vás, kdo rádi používají notebook třeba v autobuse cestou do práce.
Celému tomu dodává výkon čtyřjádrový procesor Intel Core i7-720QM vybavený technologií hyperthreading, která mu umožňuje pracovat až na osmi procesech současně. Jeho standardní taktovací frekvence činí 1,6 GHz, přičemž ho lze v tzv. „turbo“ režimu přetaktovat až na 2,8 GHz. Výrobce zde rozhodně nešetřil a úctyhodným počinem je osazení notebooku 12GB operační pamětí DDR3, jež v základní desce zabírá tři paměťové sloty a jejíž potenciál lze naplno využít díky standardně dodávanému 64bitovému OS Windows 7 Ultimate. Při testech jsme se samozřejmě neomezili pouze na běžné uživatelské testy, notebook si ale vedl dobře i při zpracování náročných výpočtů a jeho výkonem nemusejí pohrdnout ani uživatelé CAD programů (i když OpenGL není to hlavní, čím by měl notebook oslovit případné uživatele). Každopádně si vede slušně i v prostředí, pro které nebyl primárně určen.
Abychom nezapomenuli, GT je samozřejmě herní notebook a když už popisujeme jeho schopnosti, nesmíme samozřejmě opomenout základ všeho – grafickou kartu. MSI GT660R je osazen grafickým čipem NVIDIA GeForce GTX 285M, který patří sice do kategorie výkonných řešení, nicméně pro hraní některých her bychom raději oželeli trochu operační paměti a uvítali změnu na místě grafiky. I když většina her na této konfiguraci pojede plynule, problémy se najdou i v takovém ráji, jakým je GT660 – třeba s hitem Mafia 2, i když zde to právě není obecně až tolik vina hardwaru, takže si neodpustíme rýpnutí. Mafia 2, která byla ve vývoji nějakých šest let, totiž rozhodně nepodporuje nejnovější DirectX, a přesto (nebo právě proto) klade na herní výkon počítačů extrémní nároky – kam se asi ztratila optimalizace kódu? Hodí se tak sice k otestování samotného výkonu počítače, nicméně to neznamená, že novější hry budou na konfiguraci, jež této hře nevyhovují, rovněž nehratelné. Nicméně pravda je taková, že GT660 se musí před Mafií 2 sklonit na úroveň průměrných detailů. Pokud patříte mezi úzkou skupinku těch, kteří od notebooku chtějí ještě více, je zde alternativa s menší pamětí, ale výkonnějším hardwarem pro hry – GX660. Ale zpět ke GT: nemusí se moc líbit, ze relativně vysoká spotřeba energie předurčuje grafiku k rychlejšímu zahřívání a tím i k většímu zapojení chlazení, takže při pravidelném hraní dlouho do noci se připravte na vyšší hlučnost i účet za elektřinu.
I když je GT660R koncipován jako herní notebook, jeho výbava hovoří i pro jeho využití jako multimediálního centra. K tomu přispívá i další řešení v podobě dvojice 500GB disků v režimu RAID0, což nejen zvyšuje výkon samotného systému, ale i úložnou kapacitu pro multimediální soubory. Dobře je postaráno i o konektivitu – VGA a HDMI výstup, celkově čtyři USB konektory, z toho dva v normě 2.0 a dva 3.0, Express Card 54, eSATA, nechybí ani čtečka paměťových karet. A komu by nestačil excelentní zvuk vestavěných „dvajedniček“, může si připojit i 7.1kanálovou audiosoustavu.
MSI GT660R je bezesporu drahou „hračkou“, nicméně pokud si to můžete dovolit, dostanete do ruky skutečný univerzální model – hry, filmy, hudba, technické výpočty, náročné aplikace, se vším si tento model dokáže poradit. Samozřejmě známe ještě výkonnější herní notebooky, výkonnější pracovní stanice, ale ty nedosahují univerzálnosti GT660. O kvalitě zvuku pak už vůbec nemluvě.

MSI GT660R

Procesor: Intel Core i7 (1600 MHz)
Čipset: PM55
Úhlopříčka displeje: 15,6\\\" LED (1920 x 1080 pixelů)
Grafická karta: nVidia GeForce GTX 285M
Velikost grafické paměti: 1024 MB
Optická mechanika: BluRay
Velikost pevného disku: 2 x 500 MB
Operační paměť: 12 GB DDR3
Čtečka karet: 4v1 (XD/SD/MMC/Memory Stick)
Rozhraní/porty: HDMI, D-sub, 2x USB 2.0, USB 2x USB 3.0, e-SATA, vstup mikrofon, sluchátka, LAN RJ-45, Wi-Fi Intel 802.11 b/g/draft n, Bluetooth V2.1EDR, HD Webcam
Rozměry: 40 x 27 x 5,5 cm
Hmotnost: 3,5 kgGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.