Multimédia doma a na cestách

Archiv | 01.06.10

Léto trávíme často na cestách nebo dovolených, a i když si pod pojmem odpočinek v těch dnech obvykle představujeme pobyt u vody, sportování, práci na zahrádce nebo další aktivity na...

Léto trávíme často na cestách nebo dovolených, a i když si pod pojmem odpočinek v těch dnech obvykle představujeme pobyt u vody, sportování, práci na zahrádce nebo další aktivity na které nám mnoho času během roku nezbývá, každý relaxujeme přece jenom jinak – a řada z nás prostě rádá odpočívá nebo si krátí čas cesty posloucháním hudby, sledováním filmu nebo četbou. Vybrali jsme proto několik zajímavých produktů, které jsou právě pro takové účely jako dělané, a oni skutečně jsou.

iRiver Story

Volný čas, prázdniny, dovolená – ať jsme kdokoliv, vždy si řada z nás najde čas na čtení, buď jako součást relaxace, nebo prostě jenom jako zpříjemnění cesty. A právě pro tyto účely se ideálně hodí čtečky elektronických knih, které nám umožní si vzít s sebou oblíbené knihy, aniž by zabíraly cenné místo v kufru. My jsme si z nabídky vybrali čtečku iRiver Story (EB02) – již na první pohled u ní zaujme přítomností klávesnice, která ze Story dělá něco víc než jen prohlížeč souborů.
Přístroj je velice lehký, vyvedený v matně bílé barvě s šestipalcovým displejem zobrazujícím osm odstínů šedé škály o rozlišení 800 × 600 pixelů. Displej používá technologii e-Ink (elektronický papír“). Výhodu použití e-Inku je vysoký kontrast, čitelnost z jakéhokoliv úhlu i na slunečním světle, zanedbatelná hmotnost a nízká spotřeba energie. Výrazným doplňkem je QWERTY klávesnice, která ze Story dělá i zápisník či poznámkový blok a v podstatě se tak ze čtečky může stát zařízení, na němž knihu přímo stvoříte – důkazem, že to jde, je i tento text, který byl vytvořen právě na Story, navíc během cestování městskou dopravou. Kromě psaní textů lze díky integrovanému mikrofonu pořizovat i audiopoznámky či nahrávky. Ty si můžete poslechnou buď s využitím integrovaného reproduktoru (jeho možnosti a výkon jsou omezeny jak rozměry přístroje, tak nutností co nejvíce šetřit energii), pro poslech tedy doporučujeme využít sluchátka, kdy ve spodní části čtečky najdeme 3,5mm jack. Na iRiveru tak lze logicky kromě vlastních poznámek přehrát a poslouchat i další soubory – ať jde o audioknihy, hudbu nebo jiné zvukové soubory. Kromě obligátních „empétrojek“ přístroj zvládne i soubory WMA nebo méně využívané a trochu netradiční OGG. Jelikož řada čtenářů při čtení preferuje hudbu jako kulisu, lze přehrávat soubory i na pozadí. Samotnému ovládání zvukových souborů jsou v horní řadě klávesnice vyhrazena některá tlačítka, a tak není nutné pro posun, zastavení, volbu další skladby nebo hlasitost vyskakovat z režimu čtení nebo psaní.
Z textových souborů si kromě klasických EPUB a PDF čtečka poradí i s formáty TXT, PPT, XLS, RTF nebo DOC, je schopna zobrazovat i obrázky v základních formátech JPEG, GIF i BMP, či spíše jejich náhledy (vzhledem k monochromatičnosti a rozlišení displeje). Protože je čtečka už z podstaty určena pro čtení, nečekejte od jejích obrazových funkcí nějaké zázraky. Lepší kvalitu zobrazení najdete třeba i na displeji digitálního fotoaparátu. Možnosti zobrazení obrazových souborů jsou navrženy s ohledem umožnit především prohlížení komiksů. Soubor PDF s knihou by měl být velikostí písma uzpůsoben čtečce. Ta se totiž souboru s malým písmem přizpůsobit nedokáže. Lze sice texty přibližovat a oddalovat, nicméně zoomování je možné pouze na střední bod, tím pádem si počátek a konec stránky přečtete pouze v malém provedení. Soubory PPT a XLS není možné zoomovat vůbec, nejlepších výsledků tak dosáhnete se soubory DOC nebo TXT, kdy kromě zvětšení v přístroji lze možnosti zobrazení ovlivnit volbou fontu. Novější verze firmwaru totiž umožňují do přístroje nahrát vlastní TTF fonty a tím ovlivnit výsledný vzhled.
Ve spodní části přístroje naleznete slot pro SD karty, s jejichž pomocí lze integrovanou 2GB paměť rozšířit až o dalších 32 GB. Dále je možné připojit libovolné kompatibilní zařízení přes mini-USB port, který slouží i k nabíjení. Díky použití e-Ink je výdrž baterie (1800 mAh Li-Polymer) vysoká – výrobce počítá s přečtením 9000 stránek, nám Story vydržela při normálním používání (čtení/MP3) asi týden bez nabití. Pro značnou víceúčelovost jsme si čtečku oblíbili natolik, že jsme ji zařadili mezi věci, které si na dovolenou určitě nezapomeneme přibalit, což nás ale bude stát 6 790 Kč.

Sencor SLT 1055DVDP – zábava na cesty

Většina domácností u nás je již vybavena moderními LCD televizory s velkou úhlopříčkou a vyspělou domácí elektronikou. Ale jsou chvíle, kdy oceníme spíše mobilitu, skladnost a univerzálnost. Pro tyto případy nabízí Sencor přenosný televizní přijímač kombinovaný s přehrávačem DVD. Podívejme se tedy blíže, co vše přístroj nabízí.
Televizor poskytuje divákovi obrazovku s poměrem stran 16 : 9 a úhlopříčkou 25cm. Nabízí rozlišení 800 × 600 bodů, což plně postačuje jak pro sledování televize, tak pro přehrávání DVD. O tom, že jde o víceúčelové zařízení, svědčí i možnost využít jej jako monitor, a to díky VGA vstupu. Pro připojení k například videu nebo jinému zdroji signálu slouží AV vstup. Kromě přehrávání DVD je možné sledovat multimediální soubory z paměťových karet formátu SD/MMC nebo z USB paměti.
Naladění televizoru je otázkou několika minut. Stačí zapojit malou prutovou anténu a spustit automatické ladění. V Praze byl příjem bez problémů a citlivost přístroje je slušná. Podobně si přístroj vedl v brdských vesnících, kde jsme měli trošku obavy z okolních lesů, které signálu zrovna nepřejí. Sledování DVB-T vysílání je na malé úhlopříčce příjemné, podání obrazu i jeho ostrost a rychlost je dobrá. Barvy odpovídají „nouzovému“ konceptu, těžko lze očekávat přesné tělové barvy – z našeho pohledu odpovídalo podání průměrnému LCD panelu počítačového displeje. Přijímač poskytuje i služby EGP a informace o právě vysílaném pořadu se zobrazují přehledně. K ovládání přístroje je možné použít buď dálkový ovladač, nebo tlačítka na spodní straně čelního panelu. Další možností je přepnout zařízení do režimu DVD. Po vložení disku do šachty na boční straně se Sencor promění v univerzální přehrávač, který kromě DVD zvládne i soubory ve formátu DivX, MPEG4, hudbu v MP3 nebo fotografie. Podporován je zvuk ve formátu Dolby Digital 2.0. Máme zde tedy slušnou výbavu pro přehrávání prakticky všech dnes používaných formátů obrazu. Obrazové možnosti obrazovky odpovídají přibližně rok staré generaci.
Pro provoz mimo „civilizaci“ je zařízení vybaveno vestavěným akumulátorem, na který dokáže pracovat zhruba 2–2,5 hodiny, v závislosti na typu provozu. O tom, že se s přehrávačem počítá pro mobilní provoz, svědčí i nabíječka do konektoru v automobilu. Zařízení může zpříjemnit i dlouhé cestování v autě. Stejně tak najde uplatnění jako přístroj do karavanu, na dovolenou, na chatu či chalupu. Jde o univerzální, snadno přenosný a snadno ovladatelný přístroj, který nabídne svému majiteli zábavu tam, kde bude třeba. Jeho doporučená cena je 5 490 Kč.

Autorádio s modrými zuby – Sencor SCD 7605BMR

Autorádií s odnímatelným panelem, CD mechanikou a podporou přehrávání hudebních souborů uložených na USB flash disku nebo paměťové kartě je na trhu celkem dost. Modelů, které kromě zmíněných funkcí dokážou pomocí Bluetooth rozhraní komunikovat s mobilním telefonem, je už výrazně méně. A budete-li hledat rádio, jež navíc nabídne dálkové ovládání s upevněním na volant a umožní připojení mikrofonu, aby byl váš telefonní hovor slyšet, ocitnete se v roli člověka hledajícího jehlu v pověstné kupce sena.
Možná vás napadne, že samostatná handsfree sada vašim potřebám dostatečně vyhovuje a spojení kabelem, zastrčení sluchátka do ucha a komunikace přes klopový mikrofon nemá chybu. Možná používáte autonavigaci, která hovor také dokáže přenést. To je jistě pravda. Ale pokud vám sluchátkem ucpané ucho vadí a jezdíte jen po známých trasách (tedy bez navigace, nebo podle papírové mapy), přijde vám vhod autorádio Sencor SCD 7605BMR, protože nabízí připojitelný mikrofon, Bluetooth připojení a dálkové ovládání. Kromě toho jsou samostatná tlačítka pro přijetí nebo odmítnutí telefonního hovoru přímo na odnímatelném panelu autorádia a zůstávají tak stále po ruce i v případě, že je mobil uložen někde v kapse a dálkové ovládání z jakéhokoliv důvodu nechcete použít.
Je zajímavé, že mnoho lidí dálkové ovládání autorádia nebo přehrávače odsoudí jako zbytečnost, aniž by ho někdy vyzkoušeli. Takové řešení přitom může zvýšit bezpečnost silničního provozu, protože řidič nemusí pouštět volant a šátrat po rádiu k přepnutí stanic nebo změně hlasitosti, ale pohodlně využije jen palec své ruky a nemusí přesouvat pohled ze silnice na rádio a zpět.
Sencor SCD 7605 BMR funguje jako běžné autorádio. Nabízí výstup 4× 50 W, CD přehrávač s podporou MP3 skladeb a ID3 tagů, nechybí mu funkce ekvalizéru a zvýraznění basů, umožní uložení 18 předvolených stanic FM rozsahu. Displej je spíše strohý, žádné barevné orgie a kmitající světla nečekejte. Propojení Bluetooth telefonu a rádia je dílem okamžiku, spolehlivě funguje i zmíněné dálkové ovládání. Můžete jeho pomocí měnit hlasitost, pořadí skladeb, přepínat zdroj hudby (CD, rádio, USB, SD karta a Bluetooth). Obsloužíte jím i Bluetooth zařízení. Pokud máte v připojovaném telefonu uložené oblíbené skladby, stačí spustit přehrávání a přeskakovat mezi nimi. S doporučenou cenou 3 490 Kč včetně DPH je Sencor SCD 7605 BMR určitě zajímavým přístrojem.

Duální multimediální přehrávač Sencor 7764TD

Dva přehrávače, které můžete umístit na opěrky předních sedadel a zabavit shodným i rozdílným obsahem své spolucestující na zadních sedadlech, se zejména v době plánování dovolené mohou hodit mnoha řidičům. Platí to dvojnásob v případě cestování s dětmi, které pohled na cestu přes boční či přední okno automobilu brzy omrzí a každá cesta delší než půl hodiny se pro ně stává nudným utrpením.
Sencor 7764TD je cenově dostupným a technicky zajímavým východiskem z takové situace. Je složen z dvojice stejně vyhlížejících přehrávačů, každý z nich je vybaven displejem s úhlopříčkou 7“ (18 cm) se stereoreproduktory a ovládacími prvky po stranách. Jeden displej je možné odklopit a využít zabudovanou DVD mechaniku, která podporuje i CD disky a většinu důležitých audio a video souborů a kodeků. Po vložení disku a spuštění českého menu si můžete listovat v obsahu, vybírat z adresářů a spouštět DivX, XviD a MPEG4 filmy (s podporou přidaných českých titulků), využít podporu přehrávání JPEG obrázků a MP3 hudebních souborů. Zařízení je vybaveno i USB portem a čtečkou SD karet a podporuje čtení i z příslušných paměťových médií (flash disky, SD paměti).
Na levé straně přehrávače jsou vyvedeny napájecí a propojovací konektory. Napájení obstarává adaptér na 220 V běžné elektrické sítě a 12 V se zástrčkou do automobilového zapalovače. Přehrávač může pracovat samostatně, nebo jej lze pomocí dodávané kabeláže propojit s druhým displejem, který přehrává stejný obsah. Druhý displej však není jen pasivním zobrazovacím a zvukovým zařízením. Je v něm zabudován DVB-T tuner a po zapojení dodávané antény můžete naladit televizní a rádiové stanice. Nechybí ani porty SD a USB, využití obou displejů je tak značně variabilní. Na jednom může běžet film z DVD nebo USB disku, na druhém digitální televize či písničky uložené na MMC/SD kartě. Oba přehrávače jsou vybaveny vlastním audio výstupem (jack 3,5 mm), takže se jejich diváci nebudou rušit zvukem z okolí nebo z druhého displeje a reproduktorů.
Dvojice přehrávačů je dodávána s textilní brašnou, do níž se kromě nich vejde všechno potřebné příslušenství: napájecí kabel 220 V a 12 V, propojovací napájecí kabel (zprostředkuje napájení druhého zařízení), propojovací audio/video kabel, krátká anténa s magnetickým podstavcem a malé dálkové ovládání.
Využití dálkového ovladače můžeme jen doporučit, funkce přehrávačů se díky němu ovládají lépe (zabudovaná tlačítka jsou trochu tuhá a pro procházení funkcí je musíte stisknout vícekrát). Slabší stránkou zařízení jsou zabudované reproduktory s mírně zastřeným a velmi plastovým zvukem. Sluchátka nebo externí audio tak přinesou mnohem lepší zážitek. Překvapením byla celkem zajímavá pořizovací 4 490 Kč včetně DPH.

Představené výrobky jsme vybrali z nabídky společnosti Fast; www.sencor.cz, www.iriver.cz

Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.