Panasonic HX-WA10

Archiv | 29.09.11

www.panasonic.cz, cena: 6 900 (včetně DPH) Kamera se „stojatým“ tělem – to už tady několikrát bylo, řeknete si. Panasonic se ovšem v této kategorii pustil do vod dosud neprobáda...


www.panasonic.cz, cena: 6 900 (včetně DPH)

Kamera se „stojatým“ tělem – to už tady několikrát bylo, řeknete si. Panasonic se ovšem v této kategorii pustil do vod dosud neprobádaných, když přišel na trh s prakticky plnohodnotným přístrojem. Všichni dosavadní předchůdci i souputníci v dané linii se totiž hodili spíše pro amatérskou ochranu majetku nebo internetovou telefonii.
Designově vydařené, sportovně vyhlížející zařízení v netradiční modré či oranžové barvě nabízí poměrně dost argumentů pro to, aby se o něm dalo přemýšlet jako o alternativě lepší internetové kamery. Kapesní rozměry a nízká hmotnost zase model HX-WA10 předurčují k tomu, aby se stal ideální volbou pro cestovatele, kteří počítají každý gram váhy svého zavazadla.
Prvním plusem je vodotěsnost (udávaná výrobcem do tří metrů), která v této třídě není příliš běžná. V důsledku této vlastnosti nepředstavuje žádný problém používat kameru bez obav i na dešti. Na druhou stranu není nový Panasonic klasickým outdoorovým doplňkem – schází mu totiž certifikace na prachotěsnost a odolnost proti pádu. Kryt baterie a paměťové karty SD a SDXC však i přesto vypadá docela bytelně a troufáme si tvrdit, že i bez certifikování přístroj něco vydrží – v naší testovací laboratoři jsme produkt totiž vystavili několika pádům z provozní výšky na zem, které ustál se ctí.
Co se týče kvality a vlastností pořízeného záznamu, je hlavní předností modelu HX-WA10 pětinásobný optický zoom, který žádná srovnatelná internetová kamera nenabízí. Tento zoom pak doplňuje ještě tzv. „advanced“ zoom, ten je dvanáctinásobný a kombinuje zoom optický a digitální s menší ztrátou ostrosti – v porovnání s běžným digitálním přiblížením lze určitý rozdíl pozorovat, ale stále bychom se používání této formy přibližování raději vyhnuli. Navíc je funkce při praktickém využití omezena na dobré světelné podmínky u snímané scény a u obrazových režimů s nejvyšším rozlišením lze využít pouze redukované, šestinásobné „polodigitální“ přiblížení.
Nyní se dostáváme k nabídce režimů snímání. Manuální módy jsou dostupné za pomoci směrových tlačítek umístěných pod výklopným LCD displejem. Na tomto displeji potom můžete vybírat ze širokého spektra možností – v rozlišení Full HD (1920 × 1080) lze zvolit mezi 60i a 30p, v HD rozlišení (1280 × 720) potom mezi 60p a 30p. Kromě těchto dnes již standardních rozlišení je k dispozici i tzv. iFrame (960 × 540 pixelů) kompatibilní s Macem, pro internetové připojení vyžadující plynulé přehrávání videa potom klasické rozlišení 640 × 480 pixelů. Lze využít i funkci nahrávání zvuku, takže modelem WA10 můžete nahradit i diktafon. Samozřejmě nechybí ani inteligentní automatický režim, aktivovaný tlačítkem v zadní části přístroje, kde je umístěno i tlačítko pro nastavení zoomu.
Natáčení videa probíhá ve formátu MPEG-4 založeném na AVC H.264, maximální tok dat činí 17 Mb za sekundu. Ukládání dat probíhá, jak již bylo zmíněno, na klasické paměťové karty typu SD a SDXC do maximální velikosti 64 GB.
V menu si dále můžete nastavit velikost snímků pro fotografování. Přístroj zvládne až 4608 × 3456 pixelů, což odpovídá velice slušným 16 megapixelům. Další možnosti jsou povětšinou formátu 16 : 9.
Ostření lze provádět manuálně nebo automaticky. Dobrým, i když možná poněkud zbytečným doplňkem je i režim makro. Zbytečným proto, že zaostřování blízkých předmětů lze bezproblémově provádět i v automatickém režimu. Za pomoci funkce detekce tváře je možné zaostřovat přímo na obličeje lidí před objektivem. Nutno podotknout, že pro manuální ostření nebyl zvolen právě nejšťastnější způsob ovládání (pomocí směrového tlačítka).
Následující položku uživatelského prostředí představují scénické režimy. Ty jsou základní, nicméně zcela dostačující – patří mezi ně například sportovní režim, portrét, sníh, pláž či režim pro bodové osvětlení. Dále můžete využít přednastavená barevná schémata, která například zjemňují kůži či oživují barvy v mdlejším světle. Samozřejmostí je i černobílé snímání.
Ovládání modelu WA10 hodnotíme jako velice jednoduché, zvládne ho i ten, kdo s podobným zařízením nikdy nepřišel do styku. Stojatý Panasonic se drží jako zbraň (ne nadarmo se jeho rukojeti říká pistolová) a ovládá se poněkud netradičně palcem. Vzhledem k umístění displeje je vhodný spíše pro praváky, ale i levák si za chvíli zvykne. Velikost přístroje, který není o mnoho větší než moderní smartphony, zase umožňuje snadné přenášení a prakticky nulovou zátěž pro kameramana.

Technické parametry:

Snímač: BSI MOS 1/2.3\\\" (16,8 Mpx)
Objektiv: F3.5 - F3.7
Optický zoom: 5×
Záznamové médium: paměťová karta SD/SDHC/SDXC
Videozáznam: Full HD 1920 × 1080 (60i)
Fotorežim: 4608 x 2592 px
Displej: 2,6“ (230 400 px)
Digitální rozhraní: HDMI, USB 2.0, AV out
Rozměry: 92 × 124 × 43 mm
Hmotnost: 232 g (bez baterie)

Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.