Panasonic Viera TX-L37D28

Archiv | 01.09.10

www.panasonic.cz Cena: 29 995 Kč Na trhu se v poslední době objevilo hned několik LCD televizorů s LED podsvícením japonské společnosti Panasonic, která takto dokazuje, že výsadn

www.panasonic.cz Cena: 29 995 Kč

Na trhu se v poslední době objevilo hned několik LCD televizorů s LED podsvícením japonské společnosti Panasonic, která takto dokazuje, že výsadní postavení v tomto tržním segmentu rozhodně nepatří pouze společnostem Samsung, Sony, nebo třeba Sharp, jejichž produkce LED LCD televizorů by se za několik posledních měsíců dala rovněž považovat za více než úrodnou. Model s označením Panasonic Viera TX-L37D28 pocházející z dílen Panasonicu rozšiřuje stereotypní nabídku 37“ LCD televizorů s Edge LED podsvícením, ovšem nabízí i něco navíc v podobě velice bohaté konektivity, nabídky zajímavých online služeb, nebo například systému IFC pro zvýšení plynulosti obrazu. Čeho si potenciální zákazník nicméně všimne hned na první pohled, to je v dané kategorii nepříliš přívětivá cena – tudíž první otázka pochopitelně zní, zda zařízení dokáže diváky zaujmout do takové míry, aby byli ochotni do nového televizoru investovat podobnou sumu. Pojďme se tedy podívat, co Panasonic Viera TX-L37D28 opravdu dovede.
Začneme-li od píky, při prvním seznámení kromě výše zmíněné ceny uživatelé vždy hodnotí design výrobku. Po vzhledové stránce nemůžeme televizor nijak výrazně pohanět, ale ani pochválit – drží se klasického konstrukčního standardu s využitím dnes populárních leštěných plastů. Z řady mírně vybočuje alespoň svojí nabídkou barev: zákazník má na výběr z fialové, černé, bílé a stříbrné barvy. Stává se tak jedním z mála modelů, které nabízejí barevnou variabilitu, lze je tak využít i do netradičně barevně navržených prostorů.
Potěší i pevný podstavec zaručující dostatečnou stabilitu zařízení, přičemž celá obrazovka je mírně zakloněná, což nabádá k umístění televizoru na nepříliš vysoký televizní stolek. Co se týká rozměrů, překvapila nás až 77milimetorvá tloušťka zařízení, to sice není nijak závratná hodnota, nicméně u televizorů s Edge LED podsvícením jsme zvyklí na poněkud tenčí obrazovky.
Z hlediska výbavy od nás Panasonic Viera získává jednoznačně výbornou. Pro příjem terestriálního digitálního signálu je k dispozici DVB-T tuner a v případě, že se nacházíte mimo digitální pokrytí, vás jistě potěší přítomnost analogového tuneru. Při pohledu na I/O panel rovněž nemáme větší výtky, neboť se televizor mimo jiné pyšní čtyřmi HDMI konektory v1.4, kompozitním i komponentním video vstupem, dvěma SCART (RGB) konektory nebo dvěma USB porty pro připojení externích paměťových zařízení. Pochlubit se zařízení může rovněž podporou připojení do domácí sítě prostřednictvím ethernetového konektoru či bezdrátově (v takovém případě si však bohužel musíte dokoupit samostatný USB Wi-Fi adaptér), a následným streamováním multimédií uložených na dostupných DLNA zařízeních. S počítačem můžete nicméně televizor propojit přímo přes HDMI kabel.
Vzhledem k neustálému masovému rozšiřování internetového připojení, jež je dnes běžně dostupné pro valnou část domácností po celém světě, jde aktuální technologický vývoj cestou propojování webových služeb přímo s televizory tak, aby se divácký obsah stal ještě zajímavějším a nabyl vyšší interaktivnosti. V tomto ohledu ani Panasonic nezahálí a své televizory vybavuje podporou několika oblíbených webových služeb dostupných prostřednictvím vlastní online platformy s názvem Viera Cast, jež byla poprvé představena v roce 2008. Pokud je tedy vaše domácí síť připojena k internetu, pomocí služby Viera Cast získáte přístup například ke streamovaným videím ze serveru YouTube.com, archivům videa ze stanic Eurosport a Nova, s aplikací Google Picasa získáte možnost sdílet své fotografie, nebo si po připojení vlastního externího mikrofonu a webkamery budete moci vychutnat videohovory na 37palcovém displeji skrze VoIP službu Skype. Od letošního roku je dostupná rovněž sociální síť Twitter. Celkově vzato musíme zhodnotit přítomnost online platformy Viera Cast kladně, neboť patří-li například sledování videí na YouTube k vaší každodenní porci zábavy, televizor takto v mnoha ohledech dokáže kompletně zastoupit váš stolní počítač. Od podobné služby bychom nicméně očekávali širší spektrum podporovaných webů, což je však především otázkou dodaného softwaru, tudíž se dá jistě očekávat další vývoj této platformy.
Konektorová výbava, nabízené služby i možnost internetové připojení samozřejmě hrají při výběru televizoru také důležitou roli, ovšem podívejme se na ten nejpodstatnější parametr, a sice obrazovou kvalitu. Není to sice standardní postup, ovšem hned v úvodu tohoto odstavce můžeme bez obav označit obrazové podání za více než uspokojivé. Faktem nicméně zůstává, že pro dosažení kvalitního výsledku je nutné vynaložit značné úsilí při procházení předvolených režimů či v průběhu manuálního nastavování. Ačkoliv to dá práci, množství dostupných přizpůsobitelných prvků představuje jistě pozitivní stránku produktu. Vybírat mohou uživatelé mezi několika přednastavenými režimy, včetně fotografického, herního nebo cinema módu a dvojice módů umožňujících ruční definici vybraných parametrů. Mimo jiné si takto můžete detailně přizpůsobit jas, kontrast, zastoupení jednotlivých barev RGB v procentech, provést gamma korekci, redukci šumu a další. Jak už bylo zmíněno výše, výsledný obraz opravdu stojí za to, barvy působí velice přirozeně a živě a obraz si v dynamických scénách zachovává dostatečnou ostrost, hovoříme-li však o video obsahu ve vysokém rozlišení. Jak známo, SD videa představují kámen úrazu mnohých LCD i plazma televizorů s většími úhlopříčkami, ovšem tento model společnosti Panasonic se i s videi v nižším rozlišením umí vypořádat vcelku obstojně. Obraz nicméně stále působí poměrně měkkým dojmem, což je možné do určité míry vyspravit použitím redukce šumu nebo úpravy ostrosti. Při přehrávání HD obsahu, pro který je televizor primárně určen, však Panasonic Viera TX-L37D28 ukáže svou sílu, kdy videa zobrazuje čistě, plynule a s dostatečnou ostrostí i v dynamičtějších scénách, za což vděčí mimo jiné využití technologie IFC (Intelligent Frame Creation), jež se stará o zajištění patřičné ostrosti. Přesto jsme při povolení této funkce zaznamenali občasnou deformaci rychleji se pohybujících objektů. Co se týká pozorovacího úhlu, ačkoliv výrobce udává hodnotu 178°, už při natočení obrazovky zhruba o 40° se začne projevovat nepříjemné obrazové znehodnocení formou úbytku barevné saturace a snížení kontrastu. Tento nešvar je ovšem společný pro většinu dnešních LCD televizorů, přičemž námi zaznamenaný mezní úhel patří stále k těm lepším hodnotám.
Mezi příjemné vlastnosti se jistě rovněž řadí možnost nahrávat vysílání přijímané ať už digitálním, či analogovým tunerem na externí harddisk připojitelný přes USB (v tomto ohledu jsme nebyli zcela spokojeni s pouhými 2 USB porty). Výrobce nicméně zmiňuje nutnost dokoupit si konkrétní typ harddisku (Buffalo’s JustStore Desktop), neboť u jiných typů nezaručuje korektní funkčnost, což není právě pozitivní informace v případě, že už nějaké externí paměťové médium z produkce jiného výrobce vlastníte. Dalším nepříjemně omezujícím prvkem je možnost nahrané záznamy přehrávat pouze na televizoru Panasonic Viera TX-L37D28, tudíž na další editaci videí pomocí PC můžete zapomenout. Televizor samozřejmě umožňuje plánovat automatická nahrávání s maximálním počtem 15 záznamů.
V závěru se jen krátce zmíníme o dvojici interních reproduktorů o výkonu 2× 10 W, které na běžné přehrávání bohatě postačí, nicméně pro kvalitní filmový zážitek doporučujeme připojení vámi preferovaného zvukového systému.
Na aktuálním trhu přeplněném konkurenčními zařízeními podobného typu se televizor Panasonic Viera TX-L37D28 rozhodně netěší nějakému výraznějšímu postavení. Ovšem kromě pouhého sledování televizního obsahu nabídne také zajímavou možnost začlenění do domácí sítě a přístup k veškerým multimédiím, včetně zmíněných online služeb. S obrazovým podáním jsme byli veskrze spokojeni, snad bychom jen ocenili vyšší propracovanost funkce technologie IFC a ostřejší podání videí v SD rozlišení. Přesto smíříte-li se s pořizovací cenou, získáte vysoce kvalitní LED LCD televizi, která jistě neurazí ani po vzhledové stránce a nabídne více než uspokojivé množství digitální zábavy.

Technologie panelu: LCD LED (Edge LED)
Úhlopříčka: 37“ (81 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 10 W
Digitální tuner: ano
Analogový tuner: ano
Konektory/rozhraní: 4× HDMI (1.4), komponentní video vstup, D-Sub, PCMCIA slot, ethernetový port, 2× USB 2.0, čtečka SD karet, kompozitní video vstup, RF vstup, 2× SCART, optický digitální audio vstup, stereo audio vstup/výstup
Rozměry: 795 × 521 × 77 mm (bez stojanu)
Hmotnost: 12 kgGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.