Pastva pro vaše uši

Archiv | 29.11.11

Kdo neslyšel, neuvěří. To je hlavní problém kvalitních sluchátek. Nemáte-li možnost srovnání, je velmi těžké argumentovat, proč za pecky utrácet nikoliv desítky, ale stovky či tis...

Kdo neslyšel, neuvěří. To je hlavní problém kvalitních sluchátek. Nemáte-li možnost srovnání, je velmi těžké argumentovat, proč za pecky utrácet nikoliv desítky, ale stovky či tisíce a za velká domácí sluchátka nikoliv stovky, ale tisíce či desetitisíce. Nechceme tím naznačit, že byste testu sluchátek neměli věnovat pozornost, ale spíše zdůraznit, jak důležité je před koupí sluchátek, zejména těch dražších, si je poslechnout. Náš přehled se vás pokusí upozornit na zajímavé kousky na našem trhu, nicméně konečné rozhodnutí patří jen vám a vašim uším. Mimo jiné i proto, že jeden rád holky a druhý zas vdolky – přeloženo do jazyka světa audia, někdo ocení silné, přehnané či dokonce dunivé basy, jiný se zase soustředí na neutralitu a přehlednost výšek či středů nebo na muzikální přednes, který neunavuje uši. To vše naleznete u jednotlivých modelů, jejichž přehled na následujících stránkách přinášíme. Nezaměřili jsme se tentokrát nijak konkrétně.
Nové modely a značky sluchátek dokreslují, o jak dynamickou (a výnosnou) oblast se jedná. Koneckonců jen málokteré odvětví spotřební elektroniky zažilo za posledních třicet let tolik revolučních a evolučních skoků jako právě „osobní audio“ – vývoj, který začal před třiceti lety walkmanem, pokračoval přes přenosné CD a minidisky k veleúspěšným MP3 přehrávačům, jejichž štafetu v posledních dvou letech přebírají chytré telefony. Sluchátka jsou spotřebním i luxusním zbožím současně, módní ikonou na jedné a důkazem konzervativnosti majitele na druhé straně. Vedle zavedených jmen jako je Sennheiser, Koss, Bose či Beyerdynamic se objevují nová: Beats, Cresyn, a svou troškou do mlýna přispívají i tradiční Hi-Fi značky jako je B&W či Jamo.

Cresyn CS-HP500

www.bostar.cz Cena: 850 Kč

Cresyn je důkazem toho, že korejské firmy vstupují agresivně skutečně do všech oblastí spotřební elektroniky. Nejedná se ovšem rozhodně o žádného nováčka: historie společnosti je zhruba padesátiletá a již delší dobu se zabývá výrobou sluchátek OEM pro značky jako Apple, Denon, JVC a další. Společnost tak má rozhodně dostatečné know-how, aby pod vlastní značkou mohla nabídnout kvalitní a zvukově konkurenceschopné produkty.
Model CS-HP 500 je toho dobrým příkladem. Sluchátka uzavřené konstrukce, která trochu připomínají tvarem, konstrukcí hlavového mostu (a vlastně i zvukovým podáním) ve své době výtečná Creative HQ 1700, jsou určena jako přenosná (a teoreticky i DJ) sluchátka k MP3 přehrávačům a mobilním telefonům. Hlavový most je vyroben z odolného plastu a v horní části je pohodlně polstrován. Příjemně měkké jsou i samotné náušníky, pouze jsme měli pocit, že jejich přítlak by přece jen mohl být o něco menší. Pro snadnější přenášení je přibaleno i polyuretanové pouzdro.
Zvuk CS-HP500 nás velmi mile překvapil, po přechodu z poměrně neutrálních Sennheiserů (ať již referenčních HD650 či testovaných MM70i) byl sice zpočátku mírně přeplněn detaily, nicméně frekvenční spektrum je podáno vyrovnaně, bez agresivity, s výtečnou přehledností, dobrým prostorem a pevnými, správně dimenzovanými basy. O něco vyšší dávkování výšek a detailů ve zvuku je vlastně u sluchátek určených primárně na cesty plusem – například v hlučném prostředí MHD bychom takové podání spíše ocenili. Suma sumárum dáváme tedy pro CS-HP500 vztyčený palec.

Cresyn CS-HP600

www.bostar.cz Cena: 871 Kč

Zatímco levnější model CS-HP500 vypadá v kombinaci černé a temně červené poněkud teenagersky, „šestistovka“ sází na výrazně solidnější barevnou kombinaci černé, stříbrné a chromu. Dokonce bychom řekli, že se o luxusní vzhled snaží (podobně jako kdysi korejské vozy) až příliš, příkladem je kapkovitě tvarovaný přechod mezi náušníky a mostem. Ten má podobnou skládací konstrukci jako nižší model, stejně tak naleznete v balení pouzdro pro snadnější a bezpečnější přenášení sluchátek.
Jestliže jsme si u designu dovolili drobnou (a čistě subjektivní) výtku, u zvuku důvod ke stížnostem rozhodně nemáme. Náušníky s titanovými měniči nabízejí jemnější a zejména prostornější přednes s lépe izolovanými detaily ve výškách a velmi dobrým, až výtečným podáním prakticky všech druhů nástrojů, snad jen vokály by mohly být o něco lépe prokresleny. I zde platí to, co jsme napsali o modelu CS-HP600: detailů je o něco více než u špičkových neutrálních „Sennů“, což ale u přenosných sluchátek, která budete často používat v hlučnějším prostředí, je spíše plus.
CS-HP600 vypadají a hrají o něco „solidněji“ než jejich barevnější sourozenec. Jsou to prostě o něco dospělejší přenosná uzavřená sluchátka, která opět dostávají vztyčený palec.


Cresyn C220E

www.bostar.cz Cena: 281 Kč

Od uzavřených skládacích k otevřeným sportovním „peckám“ vede dlouhá cesta v ergonomii i zvuku. Model C220E se ke sportovnímu rodokmenu hlásí nejen křiklavým oranžovošedým provedením, ale především úchyty za ušní boltec, díky nimž sluchátka skutečně drží na hlavě jak přibitá. Pro snadné nošení je součástí balení i kolíček pro uchycení kabelu. Ten je na sportovní sluchátka poměrně tuhý, na druhou stranu je velké plus, že se z něj nepřenáší tření o látku či nárazy do samotných sluchátek.
Zvukové podání C220E je do značné míry dáno konstrukcí pecek. Ty nemají silikony pro utěsnění sluchového kanálu, což je na jednu stranu výhoda, neboť vám při joggingu méně hrozí, že vás přejede auto (nejste izolováni od okolních zvuků), na druhou stranu to výrazně omezuje účinnost jinak velmi kvalitního přednesu samotných sluchátek – basy i značná část výšek a detailů vám prostě z ouška uniknou do okolí.
Jde tedy o to, čemu dáte přednost. C220E hrají velmi solidně, rozhodně lépe než kupříkladu standardní sluchátka přibalována k iPodům, nicméně modely pecek s uzavřenou konstrukcí (které utěsňují zvukový kanálek) nabídnou právě díky izolací lepší zvukový přednes. Pokud chcete kvalitní zvuk při sportování a zároveň se nechcete vzdát možnosti slyšet, co se děje kolem vás, jsou C-220E velmi dobrou volbou za výtečnou cenu – a můžete je mít dokonce i v konzervativnějších barvách.

Cresyn C300H

www.bostar.cz cena: 640 Kč

Design sluchátek C300H je jedním z těch případů, kdy se je těžké rozhodnout, zda je či není naprosto fantastický. Necháme tedy hodnocení tohoto hlediska na vašem vkusu a vyjádříme se spíše k ergonomii – ta je navzdory (nebo možná díky) jednoduchosti kovového mostíku a bílých náušníků výtečná. Sluchátka uzavřené konstrukce výborně sedí a téměř vůbec netlačí na uši.
Bohužel po zvukové stránce jsme tentokrát příliš spokojeni nebyli. Přestože basy ani výšky nechybí a detaily jsou zastoupeny adekvátně, celkové podání zvuku je jaksi duté, chybí mu prakticky úplně prostor a volnost. Rod Steward zněl v našem poslechovém testu, jako by i se svým ansámblem seděl v hlubokém bazénu, u živých nahrávek Richarda Müllera zněla řada nástrojů doslova kovově. Zkrátka a dobře, u C300H míří náš palec k zemi. Nic to ale nemění na dobrém dojmu, který v nás zanechal Cresyn jako značka – jen je škoda, že v případě C300H je poněkud svérázný a lehký design zkombinován s neméně svérázným, ale spíše těžkopádným zvukem.Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.