Piega TMicro

Archiv | 29.06.11

63 460 Kč včetně DPH (cena za set 5.1) CPT Praha, www.cptpraha.cz Schválně se rozhlédněte kolem sebe. Kolik věcí ve vašem okolí nebylo vyrobeno v Číně? A teď zkuste najít předmě...

63 460 Kč včetně DPH (cena za set 5.1)

CPT Praha, www.cptpraha.cz

Schválně se rozhlédněte kolem sebe. Kolik věcí ve vašem okolí nebylo vyrobeno v Číně? A teď zkuste najít předmět pocházející z malé země v srdci nikoliv Evropy, ale alpského masivu. Nejste-li bohatí hodinkoví nadšenci, moc švýcarského toho asi doma na hromádku nenanosíte. Přesto právě mezi Alpami sídlí řada více či méně audiofilských značek, o kterých jste nejspíš nikdy neslyšeli: Da Vinci Audio, Rowen, Solution, a také některé, o nichž jste možná slyšeli – a mezi ně patří právě Piega. Společnost sídlící ve Wädenswilu na břehu Curyšského jezera patří mezi mladší a menší, přesto si svou koncepcí reproduktorů s konstrukcí převážně z masivního hliníku dokázala vybudovat značné renomé.
A tak zatímco u nového Onkya TX-NR709 jsme opět zklamaně okukovali a oťukávali plastový čelní panel (imitující povedeně hliník alespoň na dálku), v případě sestavy Piega TMicro se nám hliníku dostalo doslova na kila. Přestože se jedná o nejmenší (a nejlevnější) řadu výrobce, kvalita zpracování patří k tomu absolutně nejlepšímu, co lze mezi reproduktory vidět – celohlíníková konstrukce čelních sloupových i zadních regálových satelitů působí víc než robustně a naše jediná výtka směřuje k velikosti podstavců čelních reproduktorů TMicro 5 – ty jsou s ohledem na výšku a hmotnost poměrně malé a v interiérech, kde se pohybují děti či domácí zvířata, bychom je asi s klidným svědomím do prostoru volně nepostavili.
Vzhledem k poměrně kompaktním středobasovým reproduktorům u sloupových i regálových TMicro bylo jen logické otestovat sestavu jako 5.1 komplet, doplněný o středový reproduktor TMicro Center a aktivní subwoofer TMicro SUB. Všechny satelitní reproduktory jsou shodně osazeny 26mm výškovými membránami LDS-Dome a středobasovými měniči MDS-Bass o průměru 10 cm (ty jsou u předních sloupů osazeny po dvou). Přestože u vyšších modelů Piega využívá páskové reproduktory, jejichž kvality jsme si minule nemohli vynachválit u kompaktních regálovek Elec, u tohoto modelu je, stejně jako u vyšší řady Smart, použita klasická konstrukce všech membrán. Zatižitelnost všech satelitních reproduktorů činí shodně 20–150 W při impedanci 4 ohmy, výkon aktivního subwooferu pak je 150 W. Subwoofer pochopitelně nepoužívá celohliníkovou konstrukci, ale kombinaci skříně z HDF desky a masivního hliníkového podstavce. Stejně jako satelity je i subwoofer k dispozic ve stříbrném či černém provedení s povrchovou úpravou broušeného hliníku nebo v bílém laku. Pro připojení satelitů slouží šroubovací terminály, které jsou schopny pojmout i kabely s „banánky“.
Při poslechu akustických žánrů jako jazz či blues bylo jasné, že TMicro nechtějí zůstat ani v přednesu pozadu za famózním designem a kvalitou zpracování. Množství detailů a vykreslení prostoru byly výtečné, občas se sice objevil mírný náznak zabarvení a ostrosti, ten ale nikdy nedosáhl úrovně, která by byla nepříjemná či obtěžující. Velmi příjemná byla i reprodukce vážné hudby, zejména komornějších nahrávek s převahou smyčců. O něco méně spokojeni jsme byli v případě rockových nahrávek, kde se – podobně jako u vážné hudby mohutnějšího charakteru – projevil poměrně malý objem satelitů, které nedokázaly navodit dojem mohutného zvuku. Jenže to ani od kompaktní sestavy očekávat nelze. Piega TMicro je zkrátka a dobře určena těm, kdo chtějí fantasticky vypadající a výtečně hrající reprosoustavu pro domácí kino, která bravurně zvládne i řadu náročných hudebních žánrů – prostě výtečně hrající designový nábytek ze špičkových materiálů. Jistě, za podobné peníze lze koupit sestavu s lepším zvukem, jen stěží byste ale za podobnou sumu sehnali něco, co stejně dobře vypadá a hraje zároveň.
Teď už jen aby někdo konečně začal vyrábět špičkové televizory s rámečkem z broušeného stříbrného (nebo alespoň matně černého) hliníku. Ale nebojte, stříbrná zase do módy přijde, jen doufejme, že do té doby nezmizí hliník z čelních panelů receiverů úplně a udrží se přinejmenším ve vyšších kategoriích

Piega TMicro

Výškový reproduktor: 26 mm LDS-dome
Středobasový reproduktor: 100 mm MDS-Bass
Impedance: 4 ohm, zatížitelnost: 20–150 W
Citlivost: 90 db/W/m, resp. 87 db/W/m
Frekvenční rozsah: 45 Hz–22 Khz, resp. 60 Hz–22 KHz

Rozměry a hmotnost:

TMicro 5: 1050 × 120 × 130 mm, 9 kg
TMicro 3: 190 × 120 × 130 mm, 2 kg
TMicro Center: 120 × 410 × 130 mm, 4 kg

Piega TMicro Sub

150 W aktivní, 180 mm MDS-Bass
360 × 360 × 290 mm, 14 kg
Vstupy: linkový, vysokoúrovňovýGalerie


Související články
Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.