Pioneer VSX 1020

Archiv | 01.06.10

www.basys.cz Občas máme pocit, že značka Pioneer v posledních letech hledá svou identitu. Někdejší výrobce špičkové Hi-Fi techniky tíhne dnes spíše ke kvalitní designové spotřeb...

www.basys.cz

Občas máme pocit, že značka Pioneer v posledních letech hledá svou identitu. Někdejší výrobce špičkové Hi-Fi techniky tíhne dnes spíše ke kvalitní designové spotřební elektronice. Nedávný ústup ze segmentů plazmových televizorů (kde patřilo Kuro ke špičce) mnohé překvapil, řada kvalitních stereo komponentů G-Clef je takřka neznámá. Na trhu AV receiverů si Pioneer ale stále drží relativně dobrou pozici, byť designem s plastovými čely přístrojů tíhne spíše k segmentu spotřebnímu. Naleznete jej v řadě kamenných i online obchodů a nové modely nabízejí zajímavou kombinaci funkcí a užitné hodnoty – to je ostatně i případ novinky VSX 1020.
Mezi hlavní taháky nového modelu samozřejmě patří podpora HDMI 1.4 a tedy i schopnost pracovat s obrazovým signálem obsahujícím 3D informaci. I v případě, že nemáte odpovídající televizor a Blu-ray přehrávač (případně PC s grafickou kartou podporující HDMI 1.4), je receiver dobrou investicí do budoucna, pokud se rozhodnete na „3D výbavu“ upgradovat. Další oblastí, kde VSX 1020 exceluje, je podpora iPodu a iPhone – je certifikován pro obě řady přístrojů, v balení dokonce naleznete kabel kombinující USB a kompozitní video, což umožňuje zobrazení hudby i filmů uložených v iPodu či iPhone – přenosný přístroj můžete ovládat buď z vlastního menu, nebo z menu receiveru pomocí dálkového ovládání.
iPhone můžete k receiveru Pioneeru nejen připojit, ale také ho s jeho pomocí ovládat přes Wi-Fi/Ethernet (tedy opačná filozofie). Rozhraní ovládací aplikace i škála funkcí jsou poměrně bohaté, především si ji ale mohou stáhnout i čeští uživatelé. To jen dokresluje zoufalost přístupu konkurenční Yamahy, která pro vybrané síťové receivery nabízí aplikaci pro ovládání přes iPhone či iPod touch už více než půl roku, bohužel pouze pro uživatele v USA a Kanadě (přes naše dotazy se o problém ani Yamaha a partně ani český dovozce KB Expert nehodlají zajímat – myslíme, že to velmi dobře dokládá chování značky a zastoupení společnosti k našemu, respektive evropskému trhu).
Celkové vybavení a parametry řadí VSX-1020 do střední až vyšší střední třídy. Ethernetový port umožňuje poslech internetových rádií či hudby z lokální sítě, na speciální rozhraní lze připojit Bluetooth adaptér, čelní USB port slouží nejen pro komunikaci s iPodem či iPhone, ale i jako USB host pro flash či přenosné disky, z nichž lze přehrávat hudbu. Mikrofon pro automatickou kalibraci umožňuje na základě měření nastavit prodlevu či odlišnou hlasitost jednotlivých kanálů. Plnohodnotná podpora HDMI zahrnuje nejen audio formáty, ale také konverzi a upscaling analogových video vstupů pomocí kvalitních obvodů Anchor Bay či přehledné grafické OSD menu.
Zvuková část nabízí sedmikanálový zesilovač, u něhož jsou hodnoty udávané výrobcem 7× 140 W při šesti ohmech, což bude – soudě dle váhy a udávaného příkonu přístroje – hodnota u AV receiverů (snad s výjimkou značek jako je NAD, Marantz či H/K) značně optimistická. Zesilovač je možné konfigurovat pro sedmikanálový provoz (v různých variantách), pětikanálový režim s bi-ampingem hlavních předních reproduktorů, nebo lze jeden pár výstupů přiřadit pro reproduktory druhé zóny. Přístroj má vedle sedmi párů šroubovacích reprosovorek s podporou banánků také dva páry pérových svorek pro repro B, jejichž funkce je přiřaditelná v menu.
Při poslechových testech jsme nenarazili na žádný zásadní problém, přednes je pro domácí kino a běžné hudební žánry jako pop či rock naprosto uspokojující. O něco složitější to bude s výběrem adekvátních reproduktorů – my bychom volili buď Magnat, nebo Heco, případně české AQ. Pioneer VSX-1020 s lesklým plastovým čelem a bohatou funkční výbavou stojí jednou nohou ve světě spotřební elektroniky a druhou (zvukem a koncepcí klasického AV receiveru) ve sféře Hi-Fi. Pokud hledáte obojí v jediném solidním přístroji, je výtečnou volbou. Nám ale ten leštěný hliník přece jen poněkud chybí.

Pioneer VSX 1020

Zesilovač: 7× 140 W, 6 ohmů, 1 % THD/1 kHz/8 Ohm
Předzesilovač: 5Hz až 100 kHz +0/–3 dB, SNR 100 dB, DAC 192 kHz/24bit, ADC 96 kHz/24bit
Vstupy: 6×HDMI, 4×kompozitní video, 4× komponentní video, 2×digitální audio koax, 2× optika, IR
Výstupy: HDMI, kompozitní video, komponentní video, sluchátka, IR
Formáty audio: DD, DTS, DTS-ES, DTS HD, Dolby True HD
Formáty video: PAL, NTSC, Full HD až 1080p, 24p, Deep Colour
Jiné: port pro rozhraní Bluetooth, iPod/iPhone kabel, Ethernet, USB host, kalibrační mikrofon
Rozměry a hmotnost: 420 × 158 × 379 mm, 10,2 kgGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.