Q Acoustics 2050

Archiv | 01.01.12

13 990 Kč / pár, JBP Tech, www. jbptech.cz Navrženo ve Velké Británii, vyrobeno v Číně. Když jsme podobnou větu viděli před pár lety na reproduktorech legendární značky Bowers & Wilki...




13 990 Kč / pár, JBP Tech, www. jbptech.cz
Navrženo ve Velké Británii, vyrobeno v Číně. Když jsme podobnou větu viděli před pár lety na reproduktorech legendární značky Bowers & Wilkins, trochu nás to zaskočilo. Realita je ale taková – řada výrobců přesunula v posledních letech sériovou výrobu do Říše středu a pravdou je, že pokud se na návrhu a zejména kontrole kvality úzce podílejí, bývají výsledky většinou velmi dobré či skvělé a cena o něco příjemnější.
Vedle zavedených značek se díky tomuto výrobnímu offshoringu objevily i některé značky nové, jimž se spolupráce s čínskými producenty schopnými nastavit a udržet stabilní kvalitu vyplácí, neboť mohou nabídnout velmi zajímavou kombinaci ceny, zvuku a stále častěji i designu či opracování. Do této skupiny patří i společnost Q Acoustics, která za svou pouze pětiletou historii posbírala ocenění nejen v britských médiích již se svým prvním sloupovým modelem Q1050 nebo s regálovkami Q1010. Byli jsme proto velmi zvědavi, co se skrývá v novějším sloupovém modelu Q 2050. 
První, co vás nejspíše na bednách za čtrnáct tisíc překvapí, je obrovská hmotnost: více než dvacet kilo na kus by odpovídalo spíše modelům o jednu či dvě kategorie výše. Jistá část jde ovšem na vrub masivní ocelové základny, která výrazně zlepšuje stabilitu reprosoustav a zároveň společně s hroty omezuje přenos vibrací do podlahy. Neobvyklý je i design se zakulacenými hranami – bude jistě jen otázkou osobních preferencí, zda se do něj zamilujete, nicméně dokážeme si představit řadu moderních i rustikálnějších interiérů, kam sloupy v tmavě hnědé lamino dýze skvěle zapadnou. Doslova za designovou vychytávku pak lze označit šroubovací terminály (podporující bi-amping či bi-wiring) umístěné zespoda v podstavci reproduktorů. To sice o něco ztěžuje připojení kabelů (bednu je třeba položit na bok nebo naklonit), nicméně při postavení do volného prostoru vše působí krásně čistě a uspořádaně. Něco podobného bychom skutečně očekávali spíše u reproduktorů za padesát a více tisíc. Na druhou stranu vlastní mechanické opracování odpovídá, zejména co se hran týče, dané cenové kategorii – to ale odhalíte pouze při bližším pohledu. Konstrukce využívá (podobně jako německé Heco Metas XT 501) uspořádání D\\\'Appolito, v tomto případě se dvěma identickými reproduktory s papírovou membránou o průměru 165 mm, které jsou oba zapojeny jako středobasové, a s výškovým 25 mm reproduktorem s klasickou hedvábnou kalotou (Q 2050 tak mají dvoupásmovou konstrukci). Na zadní straně je pouze velmi čistě opracovaný bassreflex, který navíc můžete utlumit dodávanou molitanovou ucpávkou.
Sloupy Q-Acoustics nabízejí velmi specifický druh přednesu. Značná hmota ozvučnice umožňuje mohutné podání prostoru a objemu zvuku, což vysloveně prospívá některým žánrům (například stadionovému rocku). Na druhou stranu ale přednes není ideálně vyrovnaný: basová složka je poněkud nadsazená, stejně jako některé vyšší frekvence. To na jednu stranu pomáhá přednesu bohatých detailů a rozeznění orchestrálních pasáží, na druhou stranu jsou vokály spíše usazenější a citlivější posluchači mohou být při poslechu dříve unaveni. Ve výškách bychom také ocenili vyšší přesnost a jemnou dynamiku.
Q 2050 jsou hmotností a vzhledem o jednu či dvě třídy nad svou cenovkou, jejich zvukový přednes ale ceně spíše odpovídá (výhodou je, že v současné době je distributor nabízí za akční cenu). Jejich volbu bychom tak doporučili spíše v případě, že vás jejich tvary či vychytávky jako ukryté terminály oslovují. Z čistě zvukového hlediska bychom si raději připlatili například za srovnatelně velké, ale lépe hrající (a v detailech propracované) Heco Metas XT 501.

Q Acoustics 2050
Konstrukce: dvoupásmové s bassreflexem
Rozměry: 1006 × 270 × 321 mm
Váha: 21 kg
Výškový repro: 1× 25 mm, hedvábí
Středobasové repro: 2× 165 mm, celulóza
Nom. impedance: 6 ohmů
Trvalý/špičkový výkon: 160/280 W
Citlivost: 92 dB








Galerie





Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.