Samsung ST5500

Archiv | 01.11.10

www.samsung.cz , cena: 6300 Kč Málokdy se povede některému z výrobců vyslat na trh do kategorie digitálních kompaktů skutečně výjimečný model. V kategorii low-end se totiž zpravidl...

www.samsung.cz , cena: 6300 Kč

Málokdy se povede některému z výrobců vyslat na trh do kategorie digitálních kompaktů skutečně výjimečný model. V kategorii low-end se totiž zpravidla jedná o kombinaci co nejnižší ceny a co nejjednodušeji zpracovaného ovládání s minimem zajímavých funkcí. To se ovšem rozhodně nedá říci o Samsungu ST5500, který zaujme obrovským displejem s výborným zobrazováním barev a detailů, nadstandardní konektivitou a možností natáčet video v HD kvalitě.
Model ST5500 zaujme na první pohled atraktivním designem, tenká konstrukce fotoaparátu je navíc velmi praktická. Zkosený tvar (fotoaparát je při postavení na rovnou plochu nakloněn o 7 stupňů) dovoluje v praxi pořizovat například autoportréty, protože osa objektivu míří směrem nahoru. Objektiv Schneider Kreuznach umožňuje snímat širokoúhlé záběry, nejkratší ohnisko má na 31 milimetrech (v přepočtu na kinofilm), bohužel relativně slabší je jeho světelnost (zejména hodnota F3,3 na nejkratším ohnisku je jen podprůměrná). U sedminásobného optického přiblížení, které optika modelu umožňuje, je důležité, zda správně funguje stabilizace obrazu. Během testu jsme si ověřili spolehlivost optického stabilizátoru, jehož služby oceníte především při fotografování na nejdelším ohnisku při zhoršených světelných podmínkách.
Na testovaném modelu ovšem není nejzajímavější ani optická, ani snímací část, ale možnosti, které model nabízí po expozici – konkrétně řečeno to, jak snadno můžete své fotografické výsledky bezdrátově „transportovat“ například do počítače, do televizoru nebo přímo na internet. Prostřednictvím Bluetooth lze odeslat fotografie například do mobilního telefonu, přes Wi-Fi zase můžete odeslat snímek e-mailem přímo z fotoaparátu nebo vybranou fotografii „uploadnout“ na Facebook. I pořízený videozáznam dokáže ST5500 odeslat rovnou na server YouTube, přičemž ovšem musíte počítat často s několikaminutovým odesíláním (a zároveň se bohužel při Wi-Fi spojení silně zahřívá akumulátor). Samsung ST5500 si také bude rozumět (díky funkci pro bezdrátové sdílení obsahu mezi zařízeními s certifikací DLNA) s vaším HD televizorem, takže není problém například uložené snímky prohlížet na velké televizní obrazovce.
Samsung ST5500 je sice „jen“ expozičním automatem, ovšem disponuje praktickou funkcí, kterou ocení úplní začátečníci netušící, jak jednotlivé hodnoty expozice ovlivňují kvalitu výsledného snímku. Jde o funkci „Smart Auto“, jež analyzuje nejdůležitější prvky kompozice a automaticky vybere z mnoha různých fotografických režimů z hlediska expozice ten nejvhodnější. Plusem je možnost ručně kalibrovat teplotu bílé. Z dalších funkcí nesmíme zapomenout na možnost uložení ozvučeného videozáznamu. Ten lze natočit v rozlišení 1280 × 720 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu. Za velké plus považujeme to, že i během natáčení videa lze zoomovat v plném rozsahu (tedy až 7×). Záznam je možné ukládat ve formátu H.264 a nechybí ani rozhraní HDMI.
Na 3,7\\\" dotykovém AMOLED displeji s vysokým rozlišením (1 152 000 pixelů) je kompozice i prohlížení pořízených fotografií příjemným zážitkem. Ještě větším ovšem bude pro někoho možná způsob ovládání, kdy například nakloněním přístroje můžete listovat snímky nebo přeškrtnutím snímku prstem na displeji ve tvaru „X“ ho smažete.
Na snímcích pořízených v maximálním čtrnáctimegapixelovém rozlišení jsme pozorovali zrnitost již od hodnoty citlivosti ISO 400. Nemohli jsme přehlédnout ani chromatickou aberaci – fialové kontury na přechodu tmavých a světlých částí fotografií byly v některých případech viditelné i bez detailního zvětšení. Na druhou stranu jsme nepozorovali prakticky žádné obrazové zkreslení, tedy ani poduškovitost na nejdelším ohnisku, ani soudkovitost při snímání na nejkratším ohnisku. Ocenili jsme i věrně zobrazené barvy a přesně zobrazené detaily ve velmi tmavých, resp. světlých částech fotografií. Nejvíce jsme se potýkali s nižší výdrží akumulátoru, na jedno nabití jsme totiž pořídili pouze cca sto snímků v řadě (bez použití blesku). Energeticky nejnáročnější byl pravděpodobně provoz obrovského displeje, který ovšem zároveň patří k největším atrakcím tohoto velmi povedeného modelu.
Samsung ST5500
Snímač: CCD, 14,2 milionů efektivně využitelných buněk
Objektiv: 7× optický zoom (rozsah ohnisek 31–217 mm), světelnost F3,3–F5,5
Expozice: automatika
Displej: AMOLED 3,7“, dotykový
Napájení: li-ion akumulátor (1100 mAh)
Rozměry: 104 × 58 × 19,6 mm
Hmotnost: 161 gramů
Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.