Samsung UE55C8000

Archiv | 01.06.10

www.datart.cz, 89 990 (včetně DPH a 3D brýlí SSG-2200AR/XC) Samsung UE55C8000 je jedním z prvních 3D televizorů, které dorazily na český trh. Konkrétně první spolu s konkurenčním ...

www.datart.cz, 89 990 (včetně DPH a 3D brýlí SSG-2200AR/XC)

Samsung UE55C8000 je jedním z prvních 3D televizorů, které dorazily na český trh. Konkrétně první spolu s konkurenčním Panasonicem VT20, o kterém v tomto čísle také píšeme.
UE55C8000, který spadá do nejvyšší „osmičkové“ série, se pyšní velkou 55“ LCD obrazovkou a Samsung vybavil tento model tím nejlepším, co má k dispozici. To znamená S-PVA panel s pověstnou černou barvou a LED podsvícení. 139cm panel patří k tomu novějšímu, co se v oblastech 3D u nás nabízí, větší je jen 65“ plazma Panasonic P65VT20, její cena ale přesahuje 100000 korun.
Samsung dal televizoru minimalistický vzhled, který hodnotíme na výbornou. Černý leštěný plast se již pomalu odsouvá jen do oblasti levnějších televizí střední a nižší třídy, vyšší modelu zažívají renesanci stříbrné či jiných barev a důkazem toho je i UE55C8000. Kombinace lesklé plochy obrazovky a rámu z broušeného kovu vypadá úchvatně a svou tloušťkou 2,56 cm (!), za níž vděčí použité technologii hranového „Edge LED“ podsvícení, přímo vybízí k instalaci na stěnu obývacího (či jiného) pokoje. Se staronovým stříbrným designem drží krok také dálkový ovladač, který je vyveden v povrchové úpravě imitující broušený titan. Tlačítka ovladače jsou podsvícena, což je rozhodně plus, nicméně vadila nám jejich občasná nedokonalá reakce, respektive nutnost je stisknout velmi přesně.
Co se týče podporovaných formátů nebo možnosti připojení k jiným zařízením, nemá se UE55C8000 rozhodně za co stydět. Jen namátkou, hudba a video s kodeky DivX HC, XviD, MPEG4, JPEG, H.264 BP/MP/HP, WMV v9, AC3, AAC nebo MP3 nečiní televizoru žádný problém. Samsung umožňuje rovněž streaming multimediálního obsahu přes DLNA.
Díky systému AllShare můžete televizor bezdrátově propojit se svým mobilním telefonem a užít si videa a obrázky na 55palcové obrazovce, nebo pouze prohlížet přijaté zprávy a záznamy v kalendáři. Nutno však dodat, že televizor nedisponuje Wi-Fi modulem a je nezbytné dokoupit externí.
S internetem si nový LCD televizor také rozumí velmi dobře. Přes službu pojmenovanou Internet@TV si můžete pouštět videa z Youtube, komunikovat prostřednictvím sociálních sítí, spravovat fotoalbum Picasa a především telefonovat přes Skype. Kamera však přímo v televizoru zabudovaná není, tudíž si budete muset opět připojit externí zařízení. K dispozici je rovněž knihovna aplikací, kterou Samsung nedávno zprovoznil, nicméně aktuálně dostupné programy nenabízí příliš širokou nabídku funkcí, tady se bude muset Samsung ještě hodně zlepšit, pokud bude chtít konkurovat například App Store společnosti Apple.
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, a sice k funkci 3D technologie v praxi. Zde nabízí Samsung silný zážitek s jedním menším zádrhelem a jedním velkým plus.
Oním menším nedostatkem je, že televizor nám několikrát v režimu konverze předvedl zdvojené zobrazením předmětů, laicky řečeno „duchy“. Jde o to, že někdy nejsou televizní displeje schopny dostatečně rychlého, respektive dostatečně odladěné pro 3D efekt, který vzniká vysokofrekvenčním střídavým propouštěním dvojice spjatých obrazů do levého a pravého oka, což je technicky vyřešeno přídavnými 3D brýlemi. Občas se stane, že dochází k desynchronizaci mezi televizorem a brýlemi, snímky náležející jednomu oku se tak dostanou do oka druhého a opačně, patrné je to především na hranách zobrazených předmětů.
Řešení v případě Samsungu UE55C8000 je ovšem překvapivě jednoduché, stačí nechat televizor půl hodiny a až hodinu „nahřát“, potom jsou již reakce obrazovky mnohem svižnější, a k výskytu zmíněných duchů dochází mnohem méně.
Nepříjemné efekty ve 3D se také častěji objevují při zapnutí umělé konverze 2D video do 3D. Tento problém konkurenční televizory Panasonic nemají a to z toho jednoduchého důvodu, že tuto konverzi vůbec nenabízejí. Samsung si proto zaslouží ocenit, protože divákům umožňuje vychutnat si trojrozměrný požitek i bez speciálních Blu-ray 3D filmů. Výsledek je někdy lepší, jindy horší a nedosahuje většinou kvality původního 3D obsahu, působí plošším dojmem, nicméně konverzi lze jednoduše vypnout, když není efekt zrovna žádoucí.
Velmi také záleží na kvalitě materiálu, není každý 3D film stejně dobrý, některé jsou zvládnuty lépe, jiné hůře, takže případné problémy s 3D nemusí být ani chybou televizoru. Jako pro každý televizor i zde lze doporučit video v plném Full HD rozlišení, kde zvláště vyniknou možnosti high-end LCD displeje.
3D obraz se nám však kromě občasný „duchů“ jednoznačně líbil, ocenili jsem ho zejména při sledování fotbalového zápasu. Prostorový pohled na hřiště velice napomáhá celkovému pochopení hry. Při plochém zobrazení se dá například jen stěží určit, kam letící balon dopadne, avšak 3D vysílání navodí pocit, jako byste na stadionu opravdu byli. Obrazovou kvalitu musíme hodnotit jednoznačně pozitivně. Ať už se jedná o velmi kvalitní a ostré zobrazení HD obsahu nebo videí nižších rozlišení, která už rovněž vypadají přijatelně, sledování 55palcové UE55C8000 si rozhodně užijete.
3D brýle seděly poměrně dobře, nicméně měli jsme k dispozici jedny z prvních, které občas vypadávaly. Nová verze brýlí již problémy nemá, také aktualizace firmware televizoru pomůže s četnými neduhy. V každém případě vždy raději kontrolujte, zda není k dispozici novější verze firmwaru.
Příliš vysoký jas u televizorů obvykle neschvalujeme, ale u UE55C8000 ho chválíme, protože 3D brýle jsou zatmavené, a tak částečně zamezují průchodu světla z televizoru, vyšší jas je v tomto případě nespornou výhodou.
Černá barva je zvýrazněna technologií lokálního ztlumení, ovšem tuto volbu doporučujeme raději vypnout, neboť na úkor temnější černé je rovněž ztmavena bílá a podsvícení televizoru takto navíc nepříjemně osciluje. Obecně je ovšem edge LED podsvícení rovnoměrně vedeno po celé obrazovce a ve spojení s vysokým jasem vypadá výsledný obraz velice pěkně. Díky technologii Motion 200 HZ je potom zaručena ostrost i při rychlých scénách.
Mírné zklamání ve vztahu k obrazovce přináší poměrně nízký rozsah pozorovacích úhlů. Už od 35° se obraz jeví jako nerovnoměrně podsvícený a rovněž bledne černá barva. V každém případě však nový LCD televizor nabízí velké množství nastavení a přizpůsobení obrazu, včetně vyvážení bílé, gamma korekce, úpravy jednotlivých barev RGB, šedé škály, přizpůsobení 200Hz zpracování a mnoho dalších.
Zvuková výbava C8000 v zásadě odpovídá tomu, na co jsme zvyklí u integrovaných reproduktorů televizí. Zejména v porovnání s některými staršími modely Samsungu hodnotíme reproduktory jako lepší s čistším zvukem, ale pro co nejlepší zvuk doporučujeme tak jako tak externí repro.
Televizor UE55C8000 je v mnoha ohledech úctyhodné zařízení. Kvalitní 55palcová obrazovka rozhodně nabízí při sledování filmů v HD i nízkém rozlišení skvělý zážitek, avšak jako vlajková loď brázdící zatím jen málo prozkoumané vody 3D zobrazení má co zlepšovat. Faktem ovšem je, že v současné době se trh potýká spíše s nedostatkem podobných zařízení, což by se mohlo stát hlavní zbraní novinky Samsungu. Navíc má v záloze trumf v podobě konverze 2D do 3D, což třeba VT20 od Panasonicu, o němž píšeme na jiném místě, v současnosti postrádá. Pokud chcete držet krok s dobou a dokážete se přenést přes některé nedostatky rychle se rozvíjející technologie a vyšší pořizovací cenu, budete s tímto LCD televizorem určitě spokojeni. Pro případné zájemce je podstatné, že jde o model osazený vynikajícím panelem, na němž lze s dalšími verzemi firmwaru odstranit některé mouchy, které rušily čistý obraz.

Model: UE55C8000
Obrazovka: 55\\\", LCD s edge LED podsvícením
Nativní rozlišení: 1920 × 1080
Digitální tuner: ano
Komunikace s PC: ano
Konektivita: 4× HDMI (v1.4), komponentní video vstup, SCART, kompozitní video vstup, DLNA ethernet, PC vstup, stereo audio vstup, 1× S-video, optický digitální audio výstup, stereo audio výstup, sluchátkový jack, 2× USB 2.0 s podporou externí Wi-Fi
Audio: 2× 15 W
Rozměry (bez stojanu): 1283 × 762 × 26,6 mm
Váha (bez stojanu): 22 kgGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.