Hlavní navigace

Samsung UE55C9000

1. 11. 2010

Sdílet

Hledáte-li klenot do obýváku, právě jste ho našli. Nový Samsung s poněkud kostrbatým označením UE55C9000 je důkazem toho, že televizor nemusí být jenom nevzhledným kusem plastu s dis...

Hledáte-li klenot do obýváku, právě jste ho našli. Nový Samsung s poněkud kostrbatým označením UE55C9000 je důkazem toho, že televizor nemusí být jenom nevzhledným kusem plastu s displejem, ale i svého druhu uměleckým dílem. Ještě chvíli zůstaneme u designu: tenčí televizor jste totiž nejspíše ještě neviděli a pokud ano, jednalo se s největší pravděpodobností pouze o koncept „na papíře“. Jenže o čem ostatní vizionářsky snili, to Samsung odvážně zrealizoval – šířka přístroje je v obrazovkové části menší než osm milimetrů, podle údajů společnosti 7,98 mm. Pro nás budiž toto číslo 8, protože i když marketing je mocná zbraň, i u televizorů existují tolerance pro slícování. V každém případě jde o fantastický počin, zvláště když uvážíme, že zmiňovaná obrazovka po diagonále měří 55 palců, což po přepočtu do metrického systému dává pěkných 140 cm. Aby tak úzké a zároveň velké šasi fyzicky uneslo samo sebe, musí být zákonitě zhotoveno z pevného a kvalitního materiálu. Rám obrazovky i podstavec jsou proto provedeny v kartáčovaném titanu, přičemž obě tito části vypadají, jako by byla každá z nich vytvořená z jednoho kusu kovu.
Úzký profil je umožněn díky využití Edge LED technologii, jejímž dalším plusem je výrazná úspora energie – a u 140cm televizoru už není spotřeba elektřiny zanedbatelnou položkou na měsíčním vyúčtování. Že by však prvotním impulsem k úspoře byly ekonomické důvody? To vzhledem k ceně C9000 opravdu nepředpokládáme. Slovy soudobého marketingu tedy diplomaticky uvedeme, že Edge LED televizory se díky úspoře elektrické energie mohou stát vhodným řešením pro ty zákazníky, kterým není lhostejné životní prostředí. My v redakci otevřeně přiznáváme, že spotřeba je při testech to poslední, co nás zajímá a po pravdě řečeno u televizoru, který je již z hlediska technologické náročnosti výroby (podobně jako většina elektroniky) v podstatě ukázkou plýtvání zdroji, jde z hlediska ekologické zátěže planety o čiré pokrytectví. Jediné, kde se ukazuje reálný přínos sledování spotřeby, je vyúčtování elektřiny z hlediska rodinného rozpočtu – a to majitele tohoto kousku asi nebude příliš trápit.
Samotná obrazovka je v případě UE55C9000 tenčí než většina myslitelných konektorů, proto se Samsung rozhodl pro jediné možné řešení – „vnitřnosti“, nacházející se běžně přímo v zařízení umístil do jeho podstavce. Vlastně je zde ještě jedna možnost, která by se nám líbila víc. Umístit elektroniku do samostatného boxu a využít bezdrátového přenosu – třeba s využitím integrace Wi-Fi antény přímo do rámu televizoru, jak je to řešeno u notebooků. Pokud se totiž rozhodnete umístit panel přímo na zeď, podstavec v tomto případě přišroubujete na záda panelu a takto umisťujete celou sestavu na zeď. Wi-Fi dongle pak umisťujete do USB rozhraní v podstavci. Potřebný kit je s televizorem rovnou dodáván, protože C9000 není možné uchytit na běžný VESA držák.
Porty, které se na podstavci nacházejí, jsou klasickou ukázkou standardní sestavy této třídy televizorů: dvakrát USB konektor, čtyři porty HDMI, zdířka pro anténu, SCART, D-Sub, Ethernet a komponentní video. HDMI porty zde naleznete již samozřejmě ve verzi 1.4. Samsungu se tak podařilo do nadprůměrně štíhlého obalu zakomponovat vcelku slušnou výbavičku. Dokonce i zvuk (reproduktory 2× 15 W), umístěný taktéž do podstavce, je vzhledem k netradičnosti řešení na velice slušné úrovni.
Ethernet a možnost přidání externího USB Wi-Fi zařízení mimo jiné umožňuje majitelům televizoru Samsung připojit svá zařízení k online platformě Internet@TV, která přináší nejen přístup k rozličným webovým televizím (bohužel zatím převážně anglicky hovořícím), ale i třeba přímý přístup k sociálním sítím jako Facebook nebo Twitter či k webovému úložišti fotografií Picasa. Dalšími podporovanými webovými službami jsou i Google Maps, YouTube nebo Skype (pro tento účel je třeba připojit k televizoru externí webovou kameru).
Co se však na tomto televizoru pro potenciálního kupce stane asi nejzajímavějším lákadlem, je podpora 3D formátu. V trojrozměrných filmech totiž vidí většina společností vyrábějících zobrazovací zařízení jasně nalajnovanou budoucnost, korejská značka v tomto ohledu samozřejmě není výjimkou. Jde technologii přímo vstříc, což lze pozorovat na jednom konkrétním parametru: 3D transmitteru implementovaném přímo v televizoru. To má minimálně dvě výhody: úsporu peněz za externí zařízení (i když vzhledem k ceně televizoru se jedná o zanedbatelnou položku) a úsporu místa na televizním stolku – ano, když designu vládne minimalismus, byl by transmitter vedle krásného kovového televizoru přinejmenším rušivým prvkem. Za určitý nedostatek však považujeme fakt, že k televizoru jsou v základu přibaleny pouze jedny trojrozměrné brýle. Standardem by měly být podle našeho názoru dvoje. Že by vrchol individualismu korejských vývojářů? Nebo se snad na 3D filmy díváte výhradně sami? A co na to vaše přítelkyně? U takto drahých modelů je ždímání zákazníka, aby si koupil další brýle sám, ubohou honbou za maximalizaci zisku. Trochu velkorysosti by v tomto případě neškodilo, zákazník utratí hrubě přes 100 tisíc a nestojí ani za to, aby mu firma „věnovala“ další brýle? Nemluvě o tom, že další si přijde stejně koupit, protože se mu podaří je rozsednout nebo spíše klasicky padnou za oběť dětem. Co ale Samsung uškudlil na brýlích, dohání u ovladačů.
C9000 totiž přichází vybavena rovnou dvojicí dálkových ovladačů. Každý však plní víceméně jinou funkci a zejména primární si zaslouží absolutorium. Je velice sofistikovaný, k televizoru se připojuje pomocí Wi-Fi a na první pohled vypadá jako stylový smartphone, až na kovový přepínač kanálů a hlasitosti pod displejem. Ano, čtete správně, pod displejem. Ovladač totiž oplývá malou třípalcovou dotykovou LCD obrazovkou, na níž se zobrazuje zbytek kláves (respektive numerická klávesnice pro přepínání programů). Kromě klávesnice však dokáže zobrazit i jiné věci. Třeba stejný obraz jako právě běží na televizoru, nebo volitelně i jiný kanál. Tato funkce se nám zdála výborná zejména v případě, že na jednom programu běží příliš dlouhá reklama a na druhém alternativní program ke sledovanému pořadu, třeba zprávy. Na ty přepnete přímo na televizoru a pak můžete čas od času pokukovat po obraze na ovladači, zda už váš oblíbený pořad opět začal.
Potešující je i automatická změna orientace displeje podle otáčení ovladače. Takovou „gravitační“ funkci nalezneme u některých smartphonů, třeba u HTC nebo iPhonu. Kromě toho je ovladač schopen si zapamatovat další zařízení ve vašem obýváku, a tak jejich původní dálková ovládání můžete schovat do šuplíku. Tedy mohli byste, nebýt jednoho docela podstatného problému. A sice toho, že ovládání celkem špatně „sedne“, pokud máte ruku jako lopatu. Zejména dotyková numerická klávesnice má jednotlivé klávesy namačkány těsně vedle sebe, a tak to chce trochu cviku, než se s ovladačem sžijete.
Druhé, tentokrát malé a kulaté ovládací zařízení, je svým charakterem spíše alternativní variací na téma přívěšek ke klíčům. Kromě pohledného designu dokáže totiž jen přepínat kanály a upravovat hlasitost zvuku.
Možnosti nastavení v uživatelsky přívětivém menu jsou velice bohaté, což by však ve vyšší třídě televizorů nemělo být žádnou výjimkou. Za zmínku stojí technologie Samsungu LED Motion Plus, která má za úkol redukovat rozmazávání a chvění obrazu. Takových technologií sice existuje celá řada (snad každá značka má svou vlastní), na LED Motion Plus se nám však líbí výběr z přednastavených obrazových scénářů, které si navíc můžete dále podle sebe upravovat. Záleží jen na vašem vkusu a citlivosti vašich očí. Z hlediska kvality obrazu se C9000 pohybuje lehce nad úrovní C8000. V režimu 3D se jako každé zařízení, jež jsme měli zatím v ruce, neubrání občasnému zdvojení obrazu (duchům), ale nejde o nic extrémního a setkáváme se s tím jako daní za technologie u všech 3D televizorů. Konverze 2D obrazu do 3D záleží znatelně na kvalitě dodávaného signálu a také pokud se k tomu rozhodnete na vhodném nastavení bodu horizontu. Z hlediska barevného podání jsme byli s C9000 spokojeni, nicméně i zde je stále co zlepšovat – především Edge LED jako technologie samotná stále nemá nejlepší konzistenci podsvětlení, ale C9000 alespoň představuje současný ideál jejího nasazení.
Samsung UE55C9000 jsme si během testu oblíbili, i když je dost dobře možné, že nás až příliš ovlivnil jeho design a zpracování. Nicméně z hlediska obrazu nemáme ani při zavření oka lačného designu příliš co vytknout. Jako funkční designový doplněk minimalistického obýváku se však nový Samsung hodí výborně, slušná je i konektivita a kompatibilita. Zdrcující je ovšem cena (rozumově stále upřednostňujeme Samsung UE55C8000) sice částečně odrážející exkluzivitu, relativně malý počet vyrobených kusů, technologickou i materiálovou náročnost výroby, nicméně ponechávající rozhodování o koupi spíše na individuálních preferencích a pocitech zákazníka. Samsung se tímto modelem totiž dostává do vod, které jsou především doménou designových a luxusních značek jako Metz, Loewe nebo Bang & Olufsen.
Technologie panelu: LCD s Edge LED podsvícením
Úhlopříčka: 55“ (138 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 15W
Konektory/rozhraní:: 4× HDMI (v1.4), 2x USB, SCART (přes adaptér), komponentní video (přes adaptér), kompozitní video, D-Sub (přes adaptér), DVI (přes adaptér), DLNA ethernet (přes adaptér), audio výstup (optický), CI, Wi-Fi (USB adaptér)
Rozměry (se stojánkem): 129,6 x 87,4 x 30,7 cm
Hmotnost (se stojánkem): 25,5 kg

Byl pro vás článek přínosný?