Samsung UE55ES8000

Archiv | 01.01.12

www.samsung.cz cena: v době testu ještě nestanovena Nejvyšší model letošní řady LCD LED televizorů Samsung překonává snad skoro všechna nej loňských modelů. Po otestování můžem...
www.samsung.cz cena: v době testu ještě nestanovena
Nejvyšší model letošní řady LCD LED televizorů Samsung překonává snad skoro všechna nej loňských modelů. Po otestování můžeme směle prohlásit, že pouze v pozitivním smyslu.
Model UE55ES8000 přináší na LCD obrazovku o velikosti 55 palců s technologií Edge LED lighting systém Active 3D, nové funkce Smart TV, zabudovanou kameru a také ovládání hlasem a gesty. Tyto specifikace jsou však jen třešinkou na dortu v porovnání s tím, jak skvěle dokáže televizor přehrávat 3D a 2D obraz.
Od svého uvedení na nedávném CES v Las Vegas plnil televizor Samsung UE55ES8000 sny nejednoho recenzenta. Velmi tenký stříbrný rám kolem obrazovky v nás neustále vyvolával otázku, kam že se vlastně skryly ony LED diody, které se starají o podsvícení obrazu tohoto obra, k jehož montáži vám výrazně doporučujeme přivolat si na pomoc nejméně jednoho souseda.
Tenké a čisté linie televizoru narušují pouze dva malé výstupky přesně uprostřed, jeden nahoře, skrývající objektiv kamery, a druhý dole, s nenápadným podsvíceným logem výrobce. Televizor je tak osově perfektně souměrný.
Konektory se to na zadní straně televizoru jen hemží. K dispozici je čtveřice HDMI, dvojice USB, D-Sub, PC port, LAN a samozřejmě také integrovaná Wi-Fi, která toho dokáže skutečně hodně. Skrze USB konektory můžete přehrávat široké spektrum multimediálního obsahu, zobrazovat fotografie či poslouchat hudbu a v neposlední řadě také nahrávat z Freeview HD tuneru.
K televizoru vám Samsung poskytne dvojici ovladačů – stačí stisknout jednu konkrétní barevnou ikonu na kterémkoli z nich, abyste se ponořili do aktuální verze zábavní online platformy Samsungu Smart TV. Ta doznala značného přepracování, hlavně ikony a grafika nyní vypadají lépe, zejména díky Full HD 1080p rozlišení. Hlavní kategorie zde zastupuje trojice služeb: Family Story, Fitness a Kids.
Na Family Story si můžete nastavit vlastní pomocí PIN chráněnou síť s další Smart TV, počítačem či uživatelem, kterého si zvolíte. Slouží ke sdílení souborů, fotografií, kalendáře či poznámek. Nastavení není zrovna jednoduché, ale dá se to zvládnout.
Sekce Fitnes obsahuje, jak už název napovídá, nepřeberné množství aplikací pro ty z vás, kdo si rádi zacvičíte před obrazovkou. Můžete nastavit svůj BMI index, sledovat spalování kalorií a úbytek váhy... co aplikace neumí sledovat, to je snad jen váš denní přísun potravy – ten si budete stále muset ohlídat sami.
Poslední sekce, věnovaná dětem, obsahuje v současné době poměrně malou, byť rozrůstající se sbírku aplikací a her pro děti. Jako zajímavou hodnotíme tu, ve které můžete svým ratolestem udělovat hvězdičky na základě chování a plnění úkolů. Jedná se o jakýsi multimediální deníček chování a děti by sbírání bodů mohlo snad i bavit.
Seznam ostatních aplikací dostupných na Samsung Smart TV je snad až nekonečně dlouhý: Vimeo, Youtube, Skype, PictureBox, Explore 3D, Facebook, Twitter, Picasa, Google Maps, RedBull TV, půjčovna Topfun, nedávno přidané iDnes nebo novácké Voyo a skvělý je i integrovaný browser. Celkový počet aplikací se blíží dvěma stovkám a i když se v různých zemích (v závislosti na verzi televizoru) může dostupný obsah poněkud lišit, vybere si z více či – jak už to tak bývá – méně užitečných aplikací snad opravdu každý.
Některé aplikace přitom vzhledem ke svému ovládání pro televizory ani běžně dostupné nejsou. Zde zasahuje Samsung a zavádí u modelu UE55ES8000 hned trojici způsobů ovládání. Prvním je klasické používání ovladačů, i když slůvko „klasické“ zde asi není zcela na místě. Druhý ovladač nedisponuje takovým množstvím tlačítek, jak jsme zvyklí, a ovládá se spíše jako trackpad či touchpad. Druhou možností, jak televizor ovládat, je pomocí hlasu. Televizor bohužel z logických důvodů nepodporuje všechny jazyky, které bychom si možná představovali, ale v angličtině je jeho slovní zásoba a schopnost rozpoznání hlasů i jednotlivých příkazů obdivuhodná. No a konečně poslední dostupný způsob, jak si z pohodlí křesla dopřát svou oblíbenou dávku virtuální zábavy, je pomocí gest. Tento způsob jsme si pro jeho nedokonalost vyloženě neoblíbili, ale jako nejfunkčnější a nejelegantnější se ukázala být kombinace všech tří.
Nejdůležitějším počinem Samsungu je použití dvoujádrového procesoru, díky němuž dosahuje obrazová kvalita a plynulost obrazu výsledků, o kterých jsme si v minulosti mohli nechat jen zdát. Možná jsme měli tento fakt uvést na samotném začátku testu, to bychom vás ale připravili o překvapení.
Samsungu se podařilo zdvojnásobit počet obrazových bloků na 576, čímž dosahuje mnohem přesnější a efektivnější osvětlení každého jednotlivého snímku obrazu. Velký kus práce Samsung odvedl také ohledně 3D obrazu. Téměř vymizel cross-talk, viditelný je jen zcela výjimečně u vzdálených a velmi jasných objektů. Obrovský výpočetní výkon dvoujádrového procesoru ovšem znamená, že systém zpracovávání pohybů pro 3D obraz je nyní dostupný i ve 2D, což se na kvalitě obrazu podepsalo více než pozitivně.
Co nás překvapilo (a vám to jistě udělá radost), je fakt, že se nemusíte spoléhat na v současné době více než dostatečný výkon, který televizor nabízí. Samsung totiž myslí i na budoucnost a model UE55ES8000 je vybaven slotem pro čipy nové generace včetně možná čtyřjádrového procesoru. Otázkou je, bude li Samsung takové příslušenství v budoucnu skutečně vyrábět.
Jakmile se před obrazovku UE55ES8000 usadíte, můžete dát ruku do ohně, že ať už se díváte na Blu-ray 3D film nebo jen na klasický 2D ve standardním rozlišení, bude obraz stát za to. Předchozí modely televizorů Samsung byly pověstné živými barvami a dynamickým zpracováním pohybu, ale nyní, možná hlavně díky propracovanému systému stmívání obrazu, posunul Samsung tuto řadu televizorů na zcela novou úroveň, kde ještě nějaký čas bude asi stát sám. Skutečně nás nenapadá žádný z poměrně širokého spektra konkurenčních výrobců LCD LED, který by se obrazovou kvalitou mohl nové řadě televizorů Samsung rovnat. Snad jen Philips dokáže v současné době podat podobně kvalitní HD obraz.
Kvalitu obrazu oceníte zejména při sledování tmavých scén v kontrastu s jasnými a bílými objekty, které je televizor schopen reprodukovat mnohem lépe než kterýkoli LED televizor Samsung v minulosti.
Nenastavíte-li si podsvícení na hodnotu vyšší než 9, někdy možná vystačíte i se 7 či 6, sledujete-li televizor nejčastěji v temné místnosti, nebudete pozorovat známé problémy s nekonzistentním podsvícením, na které LCD televizory s LED diodami umístěnými po okraji někdy trpí.
Co se barev týče, není UE55ES8000 vlastně co vytknout. I před manuální kalibrací, kterou pro dosažení skutečně uspokojivých výsledků doporučujeme, působí všechny barvy naprosto věrně, a to včetně pleťových tónů, které mají tendence se na některých televizorech splácnout do jednoho odstínu růžové. Opět zde musíme přičíst zásluhu dvoujádrovému procesoru, který dokáže vykouzlit ty nejpodrobnější detaily a velmi čistý obraz i na prachobyčejném SD obrazu. O kvalitě HD obrazu není třeba moc mluvit, budete zcela unešení.
Funkci MotionPlus, která se stará o plynulé zobrazování obrazu bez šmouh, jsme se také přistihli používat častěji než v minulosti, kdy sice odvedla práci, která se od ní očekávala, nicméně se to podepsalo na ostrosti a detailech obrazu. Na to můžete nyní zapomenout a opět nám nezbývá než zmínit výkonný procesor, který má dostatek výpočetní síly pro plynulé zpracování tak velkého množství dat.
Po nasazení jednoho ze dvou přiložených párů aktivních 3D brýlí si okamžitě uvědomíte nejméně dvě věci: jsou mnohem lehčí a pohodlnější, a úbytek jasu obrazu není tak markantní jako dříve. 3D obraz je radost sledovat. Crosstalk je pryč, obraz působí skoro stejně živě a jasně jako v klasickém 2D.
Zcela bez záporných bodů ovšem televizor z našeho hodnocení neodejde. Zřejmě nejvýraznějším mínusem jsou celkem výrazné světelné pruhy, které se zobrazí ve všech čtyřech rozích obrazovky v situaci, kdy při sledování temné scény ve 3D televizor zvýrazní jasy bílých a světlých objektů. Můžete samozřejmě ubrat celkové podsvícení, ale utrpí tím celkový jas 3D obrazu.
Po hudební stránce sice patří UE55ES8000 mezi ultratenkými televizory k těm lepším, ale ať se budou výrobci snažit ze všech sil, kvalitní zvuk prostě nevyčarují.
U modelu UE55ES8000 se snoubí vynikající design s obrazovou kvalitou, která bude na současném trhu těžko hledat konkurenci. Sledovat 2D i 3D obraz je pohádka. Samsung opět nastavil pro letošní rok laťku hezky vysoko.

Technologie panelu: LCD Edge LED
Úhlopříčka: 55“ ( 138 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 10W
Konektory/rozhraní:: 3× HDMI, 3x USB, 1x SCART, komponentní a kompozitní video, DVI, Ethernet, audio výstup (optický), CI, Wi-Fi, MHL, sluchátka
Rozměry (se stojánkem): 124 x 77 x 21 cm
Hmotnost (se stojánkem): 19,3 kg

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.