Sennheiser HD 598

Archiv | 28.04.11

www.sennheiser.cz, 5600 Kč s DPH Čas od času se stane, že některý výrobce až nečekaně překoná sám sebe. A v takovém okamžiku s překvapením zjistíte, že Octavia II je docela pov...

www.sennheiser.cz, 5600 Kč s DPH

Čas od času se stane, že některý výrobce až nečekaně překoná sám sebe. A v takovém okamžiku s překvapením zjistíte, že Octavia II je docela povedený vůz, nebo že plazma LG má velmi dobré podání barev. Nám se něco podobného stalo s novými „Senny“ – ovšem s tím rozdílem, že termíny „docela povedený“ a „velmi dobré“ bychom museli nahradit výrazy „fantastický“ a „famózní“. Začněme ale pěkně popořadě.
HD 598 jsou nejnovějším a zároveň nevyšším modelem nižší hi-end řady v nabídce Sennheiseru. Zní to možná zmatečně, pravidla jsou v tomto případě ale celkem jednoduchá. Hi-end otevřená sluchátka vyrábí Sennheiser v „pětkové“ a „šestkové“ řadě, pak je tu pochopitelně ještě model HD 800, který ale představuje vlastní jednočlennou i cenovou kategorii.
Nový model se výrazně odlišuje už na první pohled. Jako jediný je totiž proveden v béžové barvě s hnědým polstrováním mušlí a několika kousky napodobeniny kořenového dřeva. Všechno to trochu připomíná interiér luxusního automobilu a i když to na první pohled může znít (a vypadat) kýčovitě, navozuje to jisté očekávání pocitu pohodlí a komfortu. A obojího mají HD 598 prakticky nevyčerpatelné zásoby. Vždycky jsme považovali náš takříkajíc referenční redakční model HD 650 za etalon pohodlí při nošení a poslechu. Jenže když jsme při poslechovém testu vyměnili osazení našich redakčních testovacích hlav a uší (vše ve velikostech XL a větších) z 598 za 650, bylo to jak přesednout z Mercedesu třídy S do Passatu. Možná je zvláštní věnovat třetinu recenze hi-end sluchátek vzhledu a pohodlí, jenže HD 598 jsou tak pohodlná, že si je klidně dáte na hlavu a užíváte si je, aniž byste museli cokoliv poslouchat.
A věřte, že přitom je co poslouchat. Už pohled dovnitř náušníků s otevřenou konstrukcí napoví, že některé věci jsou jinak. Vlastní membrány jsou nakloněny směrem k uším pro lepší přenos detailu a prostoru (Sennheiser tuto patentovanou konstrukci mušlí označuje termínem E.A.R. – Eargonomic Acoustic Refinement). Díky použitým materiálům membrány i vlastních sluchátek bylo na minimum sníženo zkreslení (THD 0,1%) a zároveň dosaženo výtečné frekvenční odezvy 12 až 38500 Hz. Technické údaje stranou, když napíšeme, že HD 598 hrají fantasticky, naznačíme jen z poloviny, jak výjimečné podání sluchátka mají. Kde bezmála dvojnásob drahé HD 650 nabízejí detail a analytickou přesnost a suchost s téměř totální neutrálností, tam model 598 při zachování všech detailů přidává o vlásek měkčí podání s mírným posílením středních frekvencí. Basová složka sice nejde tak nízko jako u modelů 650 či 800, mluvíme tu ale o rozdílech v řádu jednotlivých Hz. Co se týče horního stropu, HD 650 jdou o fous a 800 dokonce výrazně výš, nicméně už 38 kHz u HD 580 je netopýří frekvence, která hraje roli spíše z hlediska harmonickýh odrazů než samotného přenosu zvukové informace.
Vraťme se ale od technických detailů k vlastnímu zvuku. Zatímco náš dosavadní favorit v nabídce Sennheiseru, HD 650, doslova exceluje u akustických žánrů jako je jazz či blues či soul a výtečně zvládne i vážnou hudbu, HD 598 jsou díky o něco měkčímu podání (znovu ale musíme zdůraznit, že nikoliv na úkor detailu či prostoru) výtečné a především poslechově příjemné prakticky pro jakýkoliv žánr, včetně kvalitních alb z oblastí rocku, R&B, house a trance. Velmi dobře si poradí i s komprimovanou hudbou (pochopitelně rychle odhalí přílišnou kompresi). Pokud máte ve své sbírce SACD disky či HD FLAC soubory, můžete se těšit na plný, detailní zvuk, který ale zároveň vůbec neunavuje. Naše oblíbené SACD Brothers in Arms do Dire Straits jsme na HD 598 poslouchali znovu a znovu a doslova koupali svá ouška v záplavě zvuku příchuti jemného indického čaje se špetkou citronu pro detail a kapkou medu pro zjemnění.
A tak naše vlastní HD 650 zůstávají už týden schovány v zásuvce a my se jen děsíme okamžiku, kdy si pro HD 598 přijede kurýr. Nebo raději rozbijeme prasátko? Necelých pět tisíc, za něž lze nové Sennheisery pořídit online, nám přijde jako malá daň za domácí poslechový luxus a nekonečné pohodlí. A ta béžově-hnědá nám vlastně docela sluší.

Sennheiser HD 650

NF kmitočtový rozsah: 12 až 38 500 Hz
Typ sluchátek: circum-aurální, dynamická, otevřená
Jmenovitá impedance: 50 ohmů
Úroveň akustického tlaku (SPL): 112 dB (1 kHz/1Vrms)
Signálový konektor: 6,3 mm stereo
Délka kabelu: 3 m (OFC jednostranný výměnný)
Zkreslení: Hmotnost: 270 gGalerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.