Sennheiser MM70i

Archiv | 29.11.11

www.sennheiser.cz, 1850 Kč (včetně DPH) Skutečnost, že Sennheiser je naší dvorní „referenční“ značkou, rozhodně neznamená, že bychom sluchátkům tohoto německého výrobce nijak...

www.sennheiser.cz, 1850 Kč (včetně DPH)

Skutečnost, že Sennheiser je naší dvorní „referenční“ značkou, rozhodně neznamená, že bychom sluchátkům tohoto německého výrobce nijak nadržovali. Spíše naopak – od „Sennů“ čekáme vždy jen to nejlepší a někdy jsme možná kritičtější, než by bylo úplně fér. Nicméně MM70i nás přesto dokázaly nadchnout. Pojďme ale popořádku.
MM70i jsou určena, jak malé „i“ v názvu napovídá, pro přístroje s logem nakousnutého jablka. Přesněji pro iPhone, iPod Touch či iPad a také Macbooky či iMacy. Mají totiž integrovaný mikrofon a dálkové ovládání určené právě pro tyto přístroje. Sluchátka si možná budou rozumět i s jinými MP3 přehrávači, patrně ale nikoliv s jinými smartphony – nejen že nebudete moci používat mikrofon a ovládání, ale dost možná budete mít problém i se samotným poslechem zvuku například na telefonech s OS Android, které používají odlišnou konfiguraci konektoru kombinujícího sluchátkový výstup a mikrofonní vstup. To není kritika, pouze konstatování faktu, na nějž byste při jejich výběru měli pamatovat.
Na druhou stranu pro majitele iPhonu či iPodu to znamená, že pomocí sluchátek mohou i telefonovat či chatovat přes Skype, ovládat hlasitost a přehrávání hudby. Dálkové ovládání je umístěno na kabelu levého sluchátka tak, aby mikrofon dobře snímal zvuk při hovoru. Samotný kabel je asymetrický – vodič levého sluchátka je delší a je tak určen pro vedení zadem za krkem. Zpočátku to může být nezvyk, ergonomicky je to ale rozhodně lepší řešení.
Po zvukové stránce nás napadají když ne superlativy, pak rozhodně samé pochvaly. Sennheiser MM70i mají vyvážený a bohatý zvuk s výtečně podanými výškami, pevnou, ale nikoliv dominantní basovou složkou a dobře zřetelnými středy. Zvuk sice není neutrální ve smyslu, v jakém jsou neutrální velké modely otevřených sluchátek Sennheiseru, nicméně v rámci možností, které nabízí konstrukce sluchátek uzavírajících sluchový kanál, je vyrovnanost i prostorovost zvuku velmi dobrá až výborná. Za lepší zvuk si ale u Sennheiseru musíte i (adekvátně) připlatit.

Sennheiser HD 449

www.sennheiser.cz, 2425 Kč (včetně DPH)

S doporučenou cenou těsně pod hranicí dvou a půl tisíc jsou HD 449 podzimní novinkou mezi modely vyšší střední třídy Sennheiseru – je to vlastně poslední model před „vstupem do hi-end“ třídy otevřených modelů, která u této značky začíná modelem HD 518 a v níž jsou i naše nejoblíbenější sluchátka na trhu HD 598, neutrálnější referenční HD 650 a konečně i špičková HD 800, která ovšem představují svou vlastní cenovou kategorii.
HD 449 mají stále ještě konstrukci uzavřenou, nicméně konstrukce náušníků i hlavového mostu je velmi pohodlná a lehká, což z nich dělá jakýsi hybrid vhodný jak pro domácí poslech (pohodlí), tak pro nošení mimo domov (uzavřená konstrukce izolující od okolních zvuků). Že s tím výrobce počítá, to dokládá i kabel rozdělený na dvě oddělitelné části – pro přenášení ho tak můžete zkrátit na necelé dva metry. V balení naleznete pochopitelně redukci na 6,3mm jack a látkový obal pro bezpečnější přenášení (konstrukce sluchátek ale není skládací).
Zvuk HD 449 je velmi kultivovaný a skutečně balancuje na pomezí hi-endu. Výšky jsou podány s veškerými podrobnostmi, ale bez náznaku agresivity, strunné nástroje, piano i saxofon znějí doslova okouzlujícím způsobem a zároveň přirozeně. Basová složka je pevná bez náznaků dunění, ale je jí přeci jen o něco více než u více neutrálních HD 650 či muzikálních HD 598. To bychom ale u sluchátek této kategorie očekávali. Výrobce tím jen vychází vstříc vkusu cílové skupiny posluchačů, která spíše než jazz či blues bude holdovat taneční či elektronické hudbě. Uzavřená konstrukce také znamená o něco menší prostorovost a vzdušnost zvukového pole – nejedná se ale o nic, co bychom při dané ceně mohli HD 449 vyčítat. Zkrátka a dobře, hledáte-li sluchátka, která nabízí výtečný poměr ceny a zvuku a navíc je můžete používat nejen doma, ale i na cestě do práce či do školy (nevadí-li vám jejich větší rozměry), jsou HD 449 výtečnou volbou.

Jamo wEAR In40i

www.cptpraha.cz, 2490 Kč (včetně DPH)

Dánská značka Jamo je u nás známa především díky kvalitním a cenově zajímavým reprosoustavám pro stereo a domácí kino, v oblasti sluchátek se s ní setkáváme nově. Řada wEAR se sloganem „As it was meant to sound“ zahrnuje v současné době tři modely, z nichž dva jsme měli možnost otestovat.
In40i jsou modelem určeným majitelů iPhonů, iPodů, iPadů a Macbooků – není tedy divu, že je Jamo nabízí nejen v tradiční černé, ale i v bílé barvě. Samozřejmostí je přítomnost mikrofonu a dálkového ovládání na kabelu levého sluchátka (nejedná se tak vlastně jen o sluchátka, ale o headset či handsfree). Sluchátka mají konstrukci s cívkou měniče umístěnou ve skořápce, z niž vede zúžený zvukovod osazený silikonovou špičkou, která utěsňuje sluchový kanálek. Výhodou takové konstrukce je možnost použít větší cívku či membránu, než jaká by se směstnala do sluchového kanálu, případně ji naklonit pro další úpravu zvukové charakteristiky. Příjemná je přítomnost celkem čtyř různých velikostí silikonových nástavců – volba té správné je už tradičně naprosto klíčová pro správný zvuk sluchátek, doporučujeme tedy vyzkoušet alespoň dva nebo tři z nich. V balení naleznete i polstrované pouzdro pro bezpečné uložení a přenášení sluchátek v kapse či klips pro uchycení kabelu na oděv.
Množství detailů je asi to první, co po vložení sluchátek Jamo do ucha zaznamenáte. Chvíli nám trvalo, než jsme se v něm zorientovali, posléze jsme museli přiznat, že nuance, které je možné v nástrojích zaslechnout u jiných sluchátek, skutečně zaniknou. Jenže hodnocení sluchátek je, jak jsme již mnohokrát zmínili, věc subjektivní a i když je množství detailu, které In40i dokáží reprodukovat, obdivuhodné, daní za ně je o něco vyšší porce výšek, což může vést k poslechové únavě. Basy i středy jsou podány perfektně a plně, bez zkreslení či nedostatků, ale opět v množství detailů vysokých tónů poněkud ustupují, zejména při vyšší hlasitosti. Sluchátka díky tomu také snadno odhalí i tu nejmenší nedokonalost v kompresi formátů jako je MP3.
Jde tedy o to, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud prahnete i po tom sebemenším detailu a nevadí vám podání tíhnoucí k výraznějším vyšším frekvencím, nebo preferujete poslech při nižší hlasitosti (v tom sluchátka Jamo do jisté míry excelují), pak jsou pro vás wEAR In40i tou správnou volbou.

Jamo wEAR In30

www.cptpraha.cz, 1990 Kč (včetně DPH)

Sourozenec modelu In40i má prakticky identickou konstrukci – mínus ovládací prvky a mikrofon pro iPhone/iPod či iPad. Stejně tak příslušenství je prakticky identické: sada silikonových špiček a polstrované pouzdro pro přenášení. Přesto jsme byli překvapeni mírnými odlišnostmi ve zvuku. Množství detailů bylo prakticky stejné, nicméně výšky byly o něco méně dominantní a celkově tak bylo podání vyrovnanější.
Těžko říci, zda je tu přece jen nějaký rozdíl v konstrukci či zda se jedná pouze o rozdíl mezi sériemi, případně zda by se jedna či druhá sluchátka po ještě delším rozehrávání posunula jedním či druhým směrem. Každopádně v nás wEAR In30 zanechaly o něco lepší dojem a donutily nás vrátit se několikrát i k modelu In40i. Uvědomili jsme si tak, že množství detailů v přednesu obou modelů je skutečně obdivuhodné a bezpochyby se najdou tací, kdo je ocení více než neutralitu jiných značek. I Jamo proto od nás dostává zdvižený palec.
Zároveň jsme si připomněli, že stejně jako reproduktory je třeba i sluchátka nechat rozehrát (při našich testech necháváme nové kusy po vybalení přes 100 hodin hrát naprázdno, nicméně ani to nemusí vždy stačit), a tak byste při jejich výběru měli pokud možno zkoušet sluchátka již nějakou dobu hraná a nikoliv nově vybalená. Zatímco u velkých sluchátek to asi nebude takový problém (pokud najdete obchod, kde je mají „vystavené“), u malých pecek to zejména z hygienických důvodů může být obtížné. V tomto směru může být řešením využití lhůty pro vrácení zboží při online objednávkách, na druhou stranu bychom vás neradi motivovali k rozsáhlým vracecím experimentům, neboť na nich tratí prodejci či dovozci. Nicméně možnost vrácení zboží objednaného online může být právě u sluchátek jakousi záchrannou brzdou, pokud se při výběru bez možnosti předchozího poslechu přeci jen příliš „seknete“.Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.