Hlavní navigace

Sharp Aquos LC-60LE925E

13. 3. 2011

Sdílet

www.sharp.com, cena 99000 Kč Současný fenomén světa multimédií, kterým je jednoznačně 3D, už nežene dychtivé diváky pouze do promítacích sálů, ale stále více expanduje také do ...

www.sharp.com, cena 99000 Kč

Současný fenomén světa multimédií, kterým je jednoznačně 3D, už nežene dychtivé diváky pouze do promítacích sálů, ale stále více expanduje také do domácností. Výrobci televizorů prozíravě reagují rychle, tudíž přítomnost 3D modelu v nabízeném portfoliu je téměř nutností. Jeden z předních hráčů na poli elektroniky, společnost Sharp, není výjimkou. Svého koně v 3D dostizích, luxusní televizor LC-60LE925E, však vybavila stájovou technologií Quattron. Podívejme se nyní, čím se může 3D Edge LED LCD televizor Aquos LC-60LE925E téměř za sto tisíc korun pochlubit.
Začněme tím z technického hlediska nejméně podstatným, ale pro zákazníkovo oko nezanedbatelným parametrem, a sice designem. Decentní, přesto však elegantní vzhled soustavy televizoru se stojánkem nám jednoznačně imponoval. Lesklý kov rozhodně působí lépe než často plastová provedení, jaká jsou k vidění u levných produktů. Také stojánek je vyveden v leštěné pochromované úpravě, aby vkusně doplňoval jak orámování televizoru, tak samotnou lesklou skleněnou obrazovku.
Nyní se již ale podíváme na specifikace techničtějšího rázu. Začneme se samotnou protežovanou technologií Quattron. Ačkoliv je Quattron, technologie založená na přidání čtvrté barvy k tradiční trojici RGB, často označována za pouhý marketingový tah, ve skutečnosti existují objektivní argumenty, proč by měla přítomnost čtvrtého subpixelu představovat výhodu. Filtr žluté barvy se totiž obecně vyznačuje vyšší transparentností, což se podepisuje na nižším příkonu při zachování dostatečného jasu obrazovky. Zmíněná vlastnost je užitečná spíše ve spojitosti s promítáním 3D videí, kde určitou část světelného záření pohlcují skla 3D brýlí. Dalším přínosem přidání čtvrtého subpixelu (ačkoliv v tomto případě se jedná spíše o subjektivní dojem než exaktně stanovitelný fakt) je živější a celkově realističtější obrazové podání. Intenzivnější žluté se nicméně dočkáte spíše tam, kde se tato barva primárně vyskytuje. Řeč je například o reprezentativních záběrech zlatých šperků nebo rozkvetlých slunečnicových polí. V ostatních běžných scénách jsme výraznější efekt technologie Quattron příliš nepozorovali. Co se týče pozorovacího úhlu, dosahuje Aquos LC-60LE925E spíše průměrných výsledků.
Z hlediska celkového obrazového dojmu nemáme televizoru příliš co vytknout. Barevné podání scén působí velice živě a jiskřivě (na čemž se podepisuje využití lesklého skla kryjícího obrazovku), při příjemném tónování a sytosti. Zmiňme však nutnost patřičné kalibrace obrazu. Pozitivně nás překvapil i úctyhodný kontrast. Ačkoliv se vyobrazení temných scén svým barevným nádechem blíží stále spíše k tmavě šedé, v porovnání s konkurenčními Edge LED LCD televizory nabídne Sharp tu nejlepší možnou úroveň černé.
Při praktických testech, kdy jsme na televizoru přehrávali 2D videa v různých rozlišeních, bylo však nadšení vyváženo i částečným zklamáním. Zatímco Full HD video zobrazuje LC-60LE925E perfektně, při reprodukci stop standardního rozlišení už obří Aquos tolik přesvědčivý nebyl. Problém s kvalitním zobrazením vstupů SD rozlišení obecně představuje společný neduh většiny nativně Full HD televizorů. Bohužel však musíme podotknout, že s ohledem na rovnocenné televizory spadající do dané cenové kategorie patří Sharp v tomto ohledu spíše k podprůměru. Pakliže tedy dáváte přednost sledování například SD televizního vysílání, nebude koupě LC-60LE925E tou nejlepší volbou.
Berme však v úvahu fakt, že tento 60palcový kolos je primárně určen k přehrávání 1080p videí, a v této oblasti také bezesporu exceluje. Ať už byl vstupem televizní signál nebo film uložený na Blu-ray, suverénně ostré, plynulé a živé obrazové podání nás jednoznačně nadchlo.
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, tedy 3D projekci. Sharp se vydal cestou využití aktivních 3D brýlí fungujících na principu řízeného střídavého ztmavování levého a pravého skla ve vysoké frekvenci. V případě LC-60LE925E je transmitter signálu pro synchronizaci 3D brýlí zabudován přímo v televizoru. I v tomto případě musíme vyzdvihnout obrazovou kvalitu, tu navíc umocňuje nadprůměrně vysoký jas, za nímž stojí dříve zmiňovaná přítomnost dodatkového žlutého subpixelu. Taktéž s problémy rozmazaného obrazu se televizor vypořádal velice dobře. Občas jsme však zaznamenali nepříjemný výskyt zdvojeného obrazu, což v některých scénách mírně kazí dojem hloubky obrazu.
Aquos LC-60LE925E se může pochlubit i technologií konverze video stopy z 2D na 3D, která nicméně funguje tak, jak jsme v současnosti zvyklí, jen do určité míry. V některých záběrech není 3D efekt skoro patrný, v jiných zase nelogicky vystupují do popředí vzdálenější objekty a podobně. Tato technologie je zkrátka zatím stále ještě v plenkách a výrobci zde mají rozhodně ještě co zlepšovat. 3D brýle je možné zpětně přepnout na 2D reprodukci. Pokud má některý z diváků zájem o film v „plochém“ podání, zatímco ostatní preferují 3D, brýle mu to v 2D režimu umožní.
Za velice užitečnou vlastnost považujeme funkci TimeShift umožňující pozastavit vysílaný program a později pokračovat ve sledování zpožděné video stopy. V době pauzy se vstupní signál nahrává na interní 8GB flash paměť, tudíž doba pozastavení je omezená. V levém dolním rohu se nicméně zobrazuje ukazatel zbývající paměti, uživatel má tedy představu, kolik času ještě pro nahrávání zbývá. Podle výrobce paměť postačuje až na 150 minut SD videa, respektive 60 minut HD videa. Opožděný záznam lze samozřejmě přetáčet vpřed i vzad.
Další z technologií, jimiž se může Aquos LC-60LE925E pochlubit, je tzv. skenované podsvícení a interpolace snímků. Skenování jasu je technologie založená na automatické úpravě jasu podle zobrazované scény. Podsvícení je navíc střídavě zapínáno a vypínáno ve velice vysoké frekvenci (v řádu stovek změn za sekundu), což umožňuje precizní ovládání jasu a redukci nežádoucího efektu crosstalk, neboli zdvojeného obrazu.
Podstatou funkce interpolace snímků je porovnávání sousedních záběrů, mezi něž je poté „vložen“ snímek nový, což se podepisuje na vyšší ostrosti pohybujících se objektů. Technologie je s úspěchem použitelná u filmů, nicméně dopřejete-li si občas na velké obrazovce nějakou PC hru, doporučujeme funkci interpolace snímků vypnout, neboť pro interaktivní (nepredikovatelný) obsah, jako jsou právě počítačové hry, je víceméně nepoužitelná z důvodu zvyšující se odezvy.
Opomenout nemůžeme ani online funkcionalitu. K webu se můžete připojit buď prostřednictvím ethernetového konektoru, nebo pomocí externího USB Wi-Fi adaptéru. Televizor disponuje integrovaným webovým prohlížečem Opera, umožňujícím plnohodnotné prohlížení internetových stránek.
Zvukovou kvalitu interních reproduktorů můžeme stručně zhodnotit jako přijatelnou, ovšem ani přítomnost 15W subwooferu výrazně nezachrání slabší podání basových tónů.
Model Aquos LC-60LE925E představuje první 3D LCD televizor společnosti Sharp a musíme uznat, že bezesporu boduje. Perfektní obrazové podání okořeněné technologií čtyř barev Quattron ve spojení se slušným 3D zážitkem jistě zaujme nejednoho diváka, čímsi navíc je pak užitečná funkce TimeShift nebo podpora prohlížení webových. Samozřejmě je však stále co zlepšovat, ať už je řeč o nejistém podání SD videí nebo nepřesvědčivé konverzi obrazu z 2D na 3D. Ovšem v těchto případech se nejedná o primární funkce – a pakliže vás neodradí nepříliš nízká pořizovací cena, nemůžeme Sharp Aquos LC-60LE925E než doporučit.

Technologie panelu: LCD s Edge LED podsvícením
Úhlopříčka: 60“ (152 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 10 W + 15 W subwoofer
Digitální tuner: ano
Konektory/rozhraní: 4× HDMI, komponentní video vstup, kompozitní video vstup, PC VGA vstup, analogová audio vstup, digitální optický audio vstup, ethernetový port, sluchátkový jack, RS-232C USB, WLAN přes dodávaný USB adaptér
Rozměry: 1439 × 913 × 40 mm
Hmotnost: 55,5 kg

Byl pro vás článek přínosný?