Shuttle XH61

Archiv | 01.01.12

www.shuttle.eu , cena: 4 299 Kč včetně DPH Z výrobních linek firmy Shuttle k nám dorazil nový barebone systém s označením XH61, který již na první pohled zaujme svým minimalistickým...
www.shuttle.eu , cena: 4 299 Kč včetně DPH
Z výrobních linek firmy Shuttle k nám dorazil nový barebone systém s označením XH61, který již na první pohled zaujme svým minimalistickým pojetím. Produkt má podle výrobce ambici nabídnout za relativně málo peněz slušný výkon – cena „holého“ základu bez procesoru, pevného disku a paměti by se totiž měla pohybovat těsně nad hranicí čtyř tisíc.
Již na první pohled vypadá Shuttle jako klasický barebone systém. Jeho design totiž není nikterak revoluční – označili bychom ho spíše za konzervativní. V obývacím pokoji vedle televize nikoho neurazí, ale určitě nezpůsobí ani zástavu dechu vašich kamarádů-designérů. Rozměrově je ovšem skutečně kompaktní – 242 mm na šířku, 200 mm na délku a 73 mm na výšku. Vnitřní uspořádání komponent považujeme za vynikající: vtěsnat do tak malého prostoru vše potřebné a navíc zachovat u systému schopnosti slušného chlazení je snad dílem génia.
Ve vnější čelní části upoutá pozornost poměrně velké zapínací tlačítko (sytě modrá svítící dioda nás však příliš neoslovila), které je obklopeno dvojicí plastových dvířek, jež se po stisknutí otevřou. Pod nimi se skrývá dvojice USB konektorů a dva „jacky“ pro připojení sluchátek, popřípadě mikrofonu. Na obou bočních stranách se nachází mřížka určená pro větrání vnitřností počítače. Zadní strana přístroje ukrývá VGA a HDMI pro připojení monitoru, televizoru nebo projektoru. Výčet dále zahrnuje dva snad již poněkud přežité konektory PS/2 pro myš a klávesnici plus čtyři další USB 2.0. V této souvislosti nás zamrzela chybějící podpora USB 3.0, navíc jsou jednotlivé konektory nepříjemně blízko sebe, což komplikuje například současné osazení WiFi USB sticku a televizního tuneru. Síťový konektor RJ-45 umožní dosáhnout rychlosti až 1 Gbps. A nakonec je třeba zmínit další „jacky“, tentokrát hned tři – audio vstup a výstup plus připojení mikrofonu.
Uvnitř přístroje je základní deska s čipsetem Intel H61, který by měl zajistit velmi slušnou kompatibilitu a stabilitu celého systému. Počítač lze osadit širokou nabídkou procesorů Intel řad i3, i5 a i7 s jádrem Sandy Bridge. Dále zde nalezneme 2× 240pinové sloty DIMM určené pro paměti DDR3 pracující na frekvenci maximálně 1333 Mhz (maximálně lze osadit 16 GB RAM). V neposlední řadě můžeme XH61 obohatit optickou slimline mechanikou, jedním 2,5palcovým pevným nebo SSD diskem, zmínku si zaslouží i tři SATA porty s rychlostí 3 Gbps. Externí zdroj o výkonu 90 W je chlazen pasivně.
Barebone je navržen tak, aby splnil požadavky kladené na HTPC – Home Theater Personal, a tak je v případě Shuttle pro přehrávání audio stopy vašich oblíbených filmů, seriálů a videí k dipozici podpora 7.1 kanálového zvuku. Díky již zmíněným novým procesorům a jejich akceleracím pro vysoká rozlišení nebude žádný problém přehrát jakékoliv HD video. V námi testované konfiguraci, kdy jsme Shuttle XH61 osadili procesorem Intel Core i3-2105 (kvůli výkonnějšímu grafickému čipu), 8 GB paměti Kingston a rychlým SSD diskem Patriot Pyro SE, byl běh systému natolik plynulý, že jsme ho začali využívat i jako pracovní počítač. SSD disk v tomto případě přináší nejen nulovou hlučnost, která je důležitá pro jakékoliv HTPC, ale značně zvyšuje výkon celého systému. Navíc ceny 128GB modelů začínají být skutečně zajímavé, technologie již zjevně úspěšně překonala porodní bolesti.
Shuttle XH61 představuje výborný kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou. Kromě USB 3.0 a eSata (popř. FireWire) obsahuje všechny možnosti připojení externích zařízení a osazení moderních komponent. Výkon bude naprosto dostačující pro veškeré přehrávání multimediálních souborů, ale lze jej využít i pro starší počítačové hry. A konečně při osazení diskem SSD je počítač možné používat i jako nástroj pro velmi svižnou kancelářskou práci.
Cena: 4299 Kč (bez procesoru, HDD a RAM)

Procesor: dodáváno bez procesoru; patice 1155 (Core i3/i5/i7 \\\"Sandy Bridge\\\")
Čipová sada: Intel H61
Paměť: 2x 240pinové sloty DIMM (DDR3 1333 MHz RAM)
Pevný disk: 4x interní pozice (SATA II)
Další pozice: 1x slim (12,7 mm), 1x 2,5\\\" (interní)
Audio: HD Audio (7.1) (Realtek ALC887)
Síťový adaptér: Realtek RTL 8111E 10/100/1000 MBit/s (WOL)
Rozhraní/konektory: 1x VGA, 1x HDMI, 2x PS/2, 6x USB 2.0 (2x přední), 1x sluchátka (přední), 1x mikrofon (přední), 1x audio výstup, 1x audio vstup, 1x mikrofon
Zdroj: 90 W
Operační systém: bez OS
Rozměry: 242 x 200 x 73 mm
Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.