Technisat DigiCorder HD S2 X Plus

Archiv | 01.04.10

www.datart.cz, cena: 14 490 Kč Skutečnost, že váš současný satelitní příjímač funguje bez problémů neznamená, že není zastaralý. Ruku na srdce: do HD televizoru jste patrně inve...

www.datart.cz, cena: 14 490 Kč

Skutečnost, že váš současný satelitní příjímač funguje bez problémů neznamená, že není zastaralý. Ruku na srdce: do HD televizoru jste patrně investovali desetitisíce, ale sledujete jen pořady ve standardním rozlišení a o možnosti nahrávat na vestavěný pevný disk si váš satelit může jen nechat zdát. Výmluvou vám nemůže být ani absence HD programů v satelitním vysílání – služba Skylink jich už dnes nabízí dostatek v češtině či českými titulky, jak se můžete dočíst na jiném místě tohoto HD Worldu. Zkrátka je nejvyšší čas na upgrade – koupi HD satelitního přijímače s pevným diskem.
Mezi takové patří i duální satelitní přijímač Digicorder HD S2 X Plus od německé společnosti Technisat. Ta je i v našich zemích dobře známa svými digitálními televizními přijímači a další videotechnikou. Námi testovaná verze měla integrovaný disk s kapacitou 160 GB, k dostání je však i model s více než trojnásobnou kapacitou či neoficiální možnost osadit svépomocí disk ještě větší.
Vzhled HD S2 X Plus je jednoduchý, přitom esteticky dobře zvládnutý. Hodí se prakticky k jakémukoli televizoru a neurazí ani moderní designové přístroje (rozumět si pochopitelně bude i s projektory). Vlevo na černé čelní masce se stříbrnými doplňky je výrazný šedostříbrný ovladač základních funkcí, vedle něj pak modře podsvícený vypínač (většina uživatelů ale stejně bude používat dobře uspořádaný dálkový ovladač). V horní polovině je tradiční informační displej, dolní krytka po otevření odhalí USB 2.0 port, dvě čtečky karet Conax a dva sloty pro karty Common Interface. Zadní strana nabídne pro HD satelit typickou sadu rozhraní – jsou zde dva anténní vstupy, digitální HDMI výstup, 2× SCART (jeden televizní, druhý VCR), komponentní video, kompozitní video, analogový a digitální audio výstup, Ethernet a servisní port RS-232.
USB port slouží zejména ke kopírování souborů z pevného disku i na něj, vedle MPEG a TS videa lze přenášet například i MP3 hudbu a JPEG obrázky, další funkcí USB je samozřejmě i aktualizace firmwaru. Ethernetové rozhraní slouží k vzdálenému ovládání tuneru, například pro nastavení nahrávání pořadu, lze s ním zjišťovat i stav sítě a po stažení aplikace Mediaport ze stránky výrobce můžete po síti i přenášet multimediální soubory, a to z i do S2X, což uvítají početnější rodiny a receiver se tak může stát multimediálním centrem domácnosti.
Digicorder HD S2 X je vybaven dvěma satelitními tunery, díky čemuž můžete zároveň nahrávat video z jednoho kanálu a sledovat libovolný jiný. Drobný zádrhel ale spočívá v tom, že jen první z tunerů je DVB-S2, tedy schopný přijímat a zpracovávat video ve vysokém rozlišení. Z toho plyne, že musíte buď nahrávat pořad v HD a sledovat jiný ve standardním rozlišení, popřípadě naopak. To je však menší problém, než se zdá, protože není tak časté, že byste nahrávali v HD a zároveň se chtěli dívat na kanál, u něhož není verze v SD. Pokud však přece jen chcete oba tunery standardu S2, nezoufejte – výrobce chystá i takto vybavenou „pro“ variantu.
S2 X Plus nahrává video do formátu TS (Transport Stream) v případě MPEG-2 a TS4 u MPEG4 vzhledem k možnosti snadno přenášet video přes USB na jiná média je i 160 GB pro řadu uživatelů dostatečných. Komu je přece jen málo 160 či 500 GB u dražší verze přístroje, ten může S2 X otevřít a disk vyměnit za jiný libovolně velký 3,5“ SATA pevný disk. Nicméně z obecné zkušenosti doporučujeme kapacity pod 2TB a zároveň upozorňujeme že nejde o výrobcem podporovaný zásah do zařízení – vše tedy na vlastní riziko.
HD S2 X podporuje výstup videa jak ve standardním (720 × 576p/i), tak v HD Ready (1280 × 720p) a prokládaném Full HD (1920 × 1080i) rozlišení, projevil se jako rychlý přijímač s dostatečně výkonnou elektronikou i softwarem. Přepínání kanálů je rychlé a tunery jsou velmi citlivé, takže si poradí i s horším příjmem. Slabší výkon podal Digicorder jedině u vyhledávání nových kanálů, potřebný čas by mohl být přece jenom kratší - nicméně jak často člověk musí takovou operaci provádíte? Nastavení S2 X je snadné a v systému ovládacích menu je patrná zkušenost výrobce, který už měl mnoho let čas vše odladit k přání zákazníků a potřebné operace zvládne jak říkají technomachos i přes mobil naváděná žena.
Obraz z S2 X je dobře prokreslený, s věrnými barvami – výsledek ale pochopitelně záleží na použitém televizoru či projektoru. Své kvality S2 X ukázal hlavně u kvalitních kanálů ve standardním i vysokém rozlišení, v případě programů vysílaných s nízkým tokem ale ani tento přístroj zázraky nedokáže.
Technisat Digicorder HD S2 X je kvalitně zpracovaný a designově zajímavý satelitní přijímač s dvěma tunery a možností přijímat kanály ve vysokém rozlišení (až 1080i), navíc umí video i nahrávat. Představuje tak snadné řešení, jak si rychle užít nové satelitní kanály v HD.

Tuner: duální DVB-S
Rozlišení: 1080i, 720p, 576p, 576i
Velikost disku: 160 GB, 500 GB, volitelně
Demodulace: DVB-S (QPSK), DVB-S2 (8PSK,QPSK)
Video: MPEG2, MPEG4 (H.264)
Audio dekodér: MPEG1, MPEG2 (Layer I a II), MP3
Konektivita: HDMI, 2× SCART (VCR + TV s RGB, S-Video, CVBS), kompozitní, komponentní, USB, Ethernet (LAN), analogový audio výstup, digitální optický audio výstup, RS-232
Spotřeba: 24 W typicky, 40 W maximálně při nahrávání, Rozměry: 370 × 220 × 65 mm
Hmotnost: 2,7 kg

Galerie

Komentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.