55“ bezbrýlová 3D HDTV Samsung

AudioVideo |

Samsung představil 55" high-definition televizi s 3D obrazem, který nepotřebuje brýle. Navíc umí zobrazovat i běžné 2D video.

55“ bezbrýlová 3D HDTV SamsungLCD a PDP televizory s trojrozměrným obrazem a brýlemi se pomalu stávají součástí domácností, nicméně ne tak častou, jak by si jejich výrobci přáli. Stojí za tím i nepohodlí způsobené nutností používat synchronizační LCD brýle, proto se společnosti snaží vyvinout displeje s 3D obrazem, které by tyto brýle nepotřebovaly. Systém pro takové zobrazení již existuje, nicméně zatím se omezuje na menší obrazovky a malý počet pozorovacích úhlů, většinou musí být divák přímo kolmo k obrazovce. Také cena je dost vysoká.

Nicméně časy se mění, Samsung nově představil svou 55“ (140cm) LCD novinku na veletrhu FPD China 2011. Tato televize má devět míst (bodů), ze kterých mohou diváci sledovat trojrozměrný obraz s optimální vzdáleností 2,5 až 6 metrů. Rozlišení je Full HD 1920x1080 bodů, maximální jas 500 cd/m2 a udávaný statický kontrast 4000:1. Použité podsvětlení jsou klasické CCFL trubice, nicméně podle Samsungu ho lze nahradit diodovým LED (což vypadá v marketingových materiálech lépe).

Uživatelé mohou přepínat mezi 3D a 2D režimem a to díky použití dvou LCD panelů - první funguje jako čočka vysílající zvlášť obraz pro levé a pravé oko, druhý panelů můře změnit refrakční index a podle toho vypnout či zapnout 3D režim.

Případní zájemci si však musí nechat zatím chuť, ukázkový kousek je jen prototyp a Samsung se ho nechystá v dohledné době začít sériově vyrábět a prodávat. Stojí za tím zejména vysoké náklady, podle Samsungu bude trvat ještě asi tři roky, než se na trhu objeví bezbrýlové 3D televizory této značky.

3D bezbrýlová TV Samsung
Komentáře