ATI HD 5870 je první grafická karta s bitstreamem TrueHD a DTS-HD

AudioVideo |

ATI Radeon HD 5870 je první grafická karta, které podporuje přenos komprimovaného i nekomprimovaného Dolby TrueHD a DTS-HD MA z Blu-ray disku do A/V receiveru.

ATI HD 5870 je první grafická karta s bitstreamem TrueHD a DTS-HDJeště nedávno když jste chtěli přenášet nekomprimovaný HD zvuk z Blu-ray disku přehrávaného v počítači, museli jste použít drahou zvukovou kartu (například Auzentech HomeTheater HD). Tohoto žalostného stavu si byli vědomi i výrobci, a řada z nich přichystala nápravu v podobě 8-kanálového LPCM přes HDMI a to včetně hlavních hráčů na poli procesorů a grafických karet - Intelu, AMD a nVidie. 

ATI Radeon HD 5870 však jde ještě dál a kromě 8-LPCM umí přenášet bitsream HD zvuku kódovaného v Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio přes HDMI přímo do A/V receiveru či jiného zařízení, které si ho pak samo zpracuje.

Vedle bitsreamu má 5870 širokou podporu zpracování videa díky ATI UVD2 (Universal Video Decoder). Díky tomu lze na grafickou kartu naplno přenést dekompresi videa ve formátu H.264, MPEG2 a VC1, a tím ulevit procesoru.

Radeon HD 5870 je však stále v první řadě grafická karta pro počítačové hráče, čemuž odpovídá i cena 380 dolarů v USA (~6900 korun, ~265 euro), která u nás bude jistě vyšší než jen prostý přepočet kursem. Jistě však budou následovat i levnější varianty 5870, které sice nebudou tak výkonné ve 3D, ale bitsream Dolby TrueHD i DTS-HD MA si uchovají.

ATI Radeon HD 5870
Komentáře