CEATEC 2009: Zelený laser pro miniprojektory

AudioVideo |

Japonská společnost QD Laser představila zelený laser kompaktních rozměrů, který by mohl rozhýbat trh s high-definition miniprojektory.

CEATEC 2009: Zelený laser pro miniprojektoryMalý laser vyvinutý společností s příznačným názvem QD Laser a ukazovaný minulý týden na japonském veletrhu CEATEC 2009 není zvláštní jen svými rozměry (průměr jen 5,6 mm), ale hlavně svou zelenou barvou s vlnovou délkou 532 nm.

Narozdíl od červených a modrých, které se dají relativně snadno vyrábět, dělají totiž zelené lasery výrobcům a konstruktérům těžkou hlavu, nedají se vyrobit dostatečně malé a lehké (a cenově přijatelné). Tedy tak by tomu mělo být až doposud.

Laser vytváří zelené světlo nejprve tak, takže vyzařuje červené s vlnovou délkou 1064 nm, které následně prochází krystalem, z kterého pak vychází světlo na poloviční vlnové délce 532 nm. Zvyšování frekvence červeného laseru k dosažení jiných barev (či laseru mimo viditelné barevné spektrum) je standardní způsob dnešních laserů.

Spolu s malou velikostní a nízkou hmotností má laser i nízkou spotřebu, takže je vhodný pro instalaci do malých přístrojů napájených baterií, například miniprojektorů, mobilních telefonů a přehrávačů či notebooků.

Vyrábět by se měl začít příští rok a velkoobchodní cenu odhaduje QD Laser na 10 dolarů (~180 korun, ~7 euro). Jak zdůrazňuje ředitel firmy, s touto cenou bude laser mnohem levnější než jediný porovnatelný konkurenční výrobek - zelený minilaser od společnosti Corning.

QD Laser
Komentáře