CES 2010: Toshiba 3D Cell TV

AudioVideo |

Toshiba Cell TV nabízí výkonný procesor, 3D obraz, integrovaný rekordér s diskem i Blu-ray přehrávač.

CES 2010: Toshiba 3D Cell TVZprávy o velké televizní novince Toshiby, modelu s výkonným Cell procesorem, se v médiích objevovaly průběžně po celý minulý rok. Vždyť byla uvedena Cell TV představena v Japonsku na veletrhu CEATEC 2009, tehdy se to však týkalo asijských trhů. Nynější uvedení na CES 2010 je tak oficiální pro Evropu a USA. Navíc proti některým předpokladům má televize 3D obraz.

1080p Cell TV je poháněna rovnou osmi (!) 3,2GHz Cell čipy tvořícími dohromady Cell Broadband Engine. Procesory Cell se v posledních letech používají hlavně v herní konzoli Sony PlayStation 3. Tento čip byl vyvinut společně Toshibou, Sony a IBM a jeho výkon by měl být nyní naplno využit v Cell TV, která patří k nejvíce funkcemi nabitým televizorům současnosti. Toshiba sama se chlubí, že výkon televize se plně vyrovná většině stolních počítačů a 143x předčí ostatní HD televize.

Toshiba Cell TV má 3D obraz, jinak by to snad na letošním CES ani nemohlo být, to je totiž všeprostupující magická značka. Toshiba však hodlá využít silného výkonu procesoru, proto by Cell TV bude schopná převádět 2D obsah do trojrozměrného zobrazení, ať už jde o film z Blu-ray, televizní vysílání či počítačové hry. Taková prohlášení jsou poměrně silná a nelze se ubránit skepsi, nicméně až čas ukáže, jak bude toto „falešné 3D“ vypadat.

Cell TV používá k 3D efektu brýlí s aktivní závěrkou (3D shutter glasses) a s obrazovou frekvencí 480 Hz, to znamená 240 snímků za sekundu pro každé oko. Ty se samozřejmě musí dopočítávat extrapolací zdrojového video signálu se snímkovou frekvencí nejčastěji 24-60 Hz. Plných 240 Hz bude ale zřejmě možné jen 60hz signálem, to v Evropě znamená počítačové hry, protože video je zde častěji omezeno na 50 Hz - v tom případě je maximální frekvence stále velmi slušných 200 Hz.

Podsvícení je plnohodnotné LED s lokální regulací jasu, tedy takové, na které jsme zvyklí z high-end HDTV Toshiba Regza. Nová technologie regulace podsvícení KIRA2 rozděluje světelné diody do 512 samostatně ovladatelných částí, takže umožňuje lépe místně přizpůsobit intenzitu podsvícení. Toshiba slibuje dynamický kontrast 9 miliónů k jedné, což je čistě marketingové číslo. A kdo si chce zničit oči, pro toho je dobrou zprávou, že maximální jas je 1000 cd/m2. Por srovnáníé - doporučená hodnota jasu monitoru pro běžnou práci je 80-120 cd/m2.

Cell TV používá moderní designovou koncepci, kdy jsou tunery, samotný procesor i většina konektorů vyvedeny do externího boxu. To zlepšuje chlazení, dostupnost konektorů i tenkost obrazovky. Box je k obrazovce připojen přes bezdrátové HDMI, což zvyšuje flexibilitu použití, navíc tak k samotné televizi vede jen jeden kabel - napájecí. Cell TV disponuje i Wi-Fi připojením (802.11 b/g/n), které usnadní zapojení do domácí sítě a přístup k internetu.

Uvnitř boxu je i digitální rekordér s 1TB diskem, který slouží k nahrávání videa, přehrávání filmů a stremování multimédií do dalších přístrojů přesně se záměrem Toshiby umístit Cell TV jako centrum domácí multimediální zábavy. Dokonalé vybavení televize doplňuje integrovaný Blu-ray přehrávač, což dokazuje, že Toshiba se už definitivně efektivně smířila s prohrou kdysi tak prosazovaného svého konkurenčního formátu HD DVD.

Toshiba se vychloubala i možnostmi Cell TV při převodu videa v nižším rozlišení rozlišení na vyšší. Výsledné video má být prý nerozeznatelné od skutečného Full HD 1920x1080, což zní ještě podezřeleji než proklamovaná kvalita 2D -> 3D konverze. Jen těžko je totiž možno z menšího množství obrazových bodů.

Cell TV má optický senzor, přizpůsobující jas obrazovky okolnímu osvětlení, což je dnes poměrně běžné, nicméně v tomto případě se může zapnout i automatické nastavení teploty barev podle světel v místnosti.

Američtí zákazníci se dočkají 55“ a 65“ velikostní, pro ty evropské přichystala Toshiba menší 46“ a 55“. Zřejmě si tu zákazníci nepotrpí na tam bombastické obrazovky jako v USA, navíc i obývací pokoje tu jsou menší a v neposlední řadě tu není tak velká tendence „ukázat se před sousedy“.

Všechny velikosti na všech trzích jsou nicméně standardně vybaveny tenkým soundbarem s prostorovým zvukem, který je elegantně umístěn pod obrazovkou.

Konkrétní cenové údaje nejsou známy, ale sami představitelé firmy přiznávají, že to bude „velmi vysoká cena“. Prodávat se televize v Evropě začne ve 3.-4. čtvrtletí, tedy před příštími Vánoci.

Fotografie Toshiba Cell TV z CEATEC 2009.

Toshiba Cell TV

Toshiba Cell TV 3D

Toshiba Cell TV 3D

Toshiba Cell TV 3D

Toshiba Cell TV 3D

Toshiba Cell TV 3D

foto: Toshiba, trustedreviews.com
Komentáře