DisplayPort 1.2 i pro 3D HDTV

AudioVideo |

Nová verze 1.2 video rozhraní přináší vyšší přenosovou kapacitu, možnost zapojit najednou až čtyři monitory a podporu 3D Full HD videa.

DisplayPort 1.2 i pro 3D HDTVSdružení VESA (Video Electronics Standards Association) oficiálně dokončilo specifikace nové verze video rozhraní DisplayPort 1.2. To už se zdaleka neomezuje jen na to přenášet video data mezi grafickou kartou a jedním monitorem, ale ve své nejnovější verzi bude nabízet mnohem širší možnosti, a tím potenciálně více než úspěšně konkurovat HDMI.

Nová revize nabízí podporu více monitorů, to znamená, že z jednoho výstupu lze přenášet signál do v rozlišení 1920x1200 bodů až do čtyř monitorů najednou, popřípadě do dvou monitorů s rozlišením 2560x1600 nebo do jednoho jeden s mega rozlišením 3840x2400.

DisplayPort 1.2 má navíc i přímé využití pro 3D filmy v high-definition rozlišení 1920x1080, disponuje totiž dostatečnou přenosovou kapacitu pro 120 Full HD snímků za sekundu, maximálně 21,6 Gbit/s. A k tomu dvousměrný přenos dat přes USB rychlostí až 720 Mbit/s. Díky tomu může televize či monitor s DisplayPort 1.2 fungovat i jako efektivní USB hub s napojenými flash disky, paměťovými kartami, video a web kamerami, USB reproduktory a dalším vybavením.

Dobrou zprávou je, že verze 1.2 je zpětně kompatibilní s 1.1a, navíc nepotřebuje ani nové kabely, vystačí si s těmi současnými. Rozšíření DisplayPortu by mělo přispět i to, že, na rozdíl od HDMI, je to otevřený standard, za jehož použití se neplatí poplatky.

DisplayPort
Komentáře