High Definition projekce v podání Panasonicu

AudioVideo |

Panasonic PT-AE3000E patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co současný trh s HD projektory nabízí. A to za cenu, kterou si může dovolit většina příznivců vysokého rozlišení.

High Definition projekce v podání PanasonicuHD projektory ještě stále nejsou standardem, výrobci je ve svém portfoliu mají jako to nejlepší a to nejen co do rozlišení, ale i co se celkové výbavy týče. Výhody takových projektorů zřejmě netřeba příliš popisovat, je to hlavně možnost sledovat HD filmy v plném rozlišení bez ztráty detailů, lepší výsledeky jsou však i při hraní počítačových her, zobrazování fotografií a nakonec i textu.

Novinka od firmy Panasonic PT-AE3000E s HD rozlišením 1920 x 1080 bodů je vylepšením loňského modelu PT-AE2000E, což byl velmi dobrý projektor, jehož kvality srážel jen slabší kontrast. Po svém starším bratříčkové zdědil nový projektor i stejný vzhled a konektivitu, což obnáší mj. tři HDMI, jeden VGA a dva komponentní vstupy.

Vybavení uvnitř krytu však doznalo značných změn k lepšímu, výsledný dynamický kontrast se zvedl z 16000:1 na 60000:1. Samozřejmě jsme byli poněkud skeptičtí k takovýmto marketingovým číslům, nicméně při testování jsme museli uznat, že kontrast se skutečně zlepšil, což se příznivě projevilo zejména na hloubce černé a detailech v oblasti tmavých a šedých tónů. Je to příjemná změna proti 2000E, který občas zobrazoval i tmavější tóny přesyceně, čímž se ztrácela detaily.

PT-AE3000E

Obraz LCD projektoru je výborný a patří k tomu nejlepšími, co se dnes dá na trhu pořídit. Kromě vylepšených tmavých tónu a vysokého kontrastu dosahuje svítivosti až 1600 ANSI lumenů, což je zcela dostatečné pro naprostou většinu použití. Barvy jsou použitelné i v základním nastavení, nicméně širokou škálu parametrů obrazu lze dále nastavit. Projektor má speciální čočky, které si dokáží snadno a bez deformací zobrazit i kino formát 2,35:1, aniž by bylo nutné dokupovat speciální externí objektiv.

Výborný pro ladění obrazu je režim Split Adjust, kdy se obrazovka rozdělí na dvě poloviny, přičemž na druhé můžete měnit barvy, kontrast, jas a gama odezvu a pozorovat rozdíl oproti původnímu obrazu. Kéž by něco takového mělo více projektorů - díky tomuto je ladění obrazu mnohem rychlejší záležitostí.

Kromě tohoto ladícího režimu lze využít i jiných nástrojů pro nastavení, například interaktivního průvodce například pro jas a kontrast zobrazujícího sloupce od černé k bílé.

Režim „Frame Creation“ je dalším vítaným vylepšením 3000E. Tato technika vkládá mezi zobrazované snímky další, dopočítané, čímž je obraz plynulejší s méně trháním. Zvláště užitečné je to u rychlých akčních filmů či u některých her. Samozřejmě ne každému to vyhovuje a někteří diváci vidí při zapnutí Frame Creation drobné artefakty, nicméně v tom případě lze toto vylepšení vypnout. Při hraní her se také hodí velmi rychlá odezva projektoru, kdy při volbě rychlého režimu je zobrazovací zpoždění jen 1,5 snímku, což je na projektor velmi slušný výkon. Panasonic evidentně na elektronice u tohoto modelu nešetřil.

Jak už bylo zmíněno, vzhled zůstává stejný jako u 2000E, to znamená strohý design bez zaoblených křivek či leštěného plastu. 3000E zkrátka patří do té kategorie výrobků, které nepotřebují dávat své kvality najevo líbivým designem poplatným aktuálním módním trendům, takový projektor si nekupujete, abyste se dívali na něj, ale na obraz, který promítá.

Potěšující u projektoru je přítomnost tří HDMI vstupů, což se u projektorů vidí málokdy a mohou se tím pochlubit jen špičkové modely mnohem dražší, než 3000E.

Asi jste si všimli, že zatím zazněla jen slova chvály, kritika žádná. To je tím, že samotný projektor je výborný a mezi ostatními projektory jen těžko hledá konkurenci, zvláště pokud jde o modely nepodporující HD rozlišení.


PT-AE3000E

Vytknout projektoru lze snad jen cenu, která je doporučená 69000 korun s daní. Je to sice výrazně méně, než za kolik se daly pořídit projektory předchozí generace, ale stále je to více, než kolik stoji některé jiné HD projektory. Pokud vám ovšem jde o co nejlepší obraz, je PT-AE3000E tou správnou volbou.

+ Vynikající obraz, výrazně vyšší kontrast proti předchozímu modelu PT-AE2000E, řada užitečných funkcí.

- Cena

Verdikt

Panasonic PT-AE3000E je jedním z nejlepších HD projektorů na trhu. Je výbornou volbou zejména pro domácí kino ale i pro hraní her a firemní prezentace. Cena se sice může zdát vysoká, ale s ohledem na poskytovaný výkon je přijatelná.

 

LCD panel 0,7" 16:9
Zobrazovač transparentní LCD panel x 3 /R,G,B/
Počet pixelů 2 073 600 / 1920x1080/ x 3, celkem 6 220 800 pixelů
Objektiv motorový zoom (2x), motorové ostření; F 1,9 – 3,2, f 22,4 mm - 44.8 mm
Lampa 165 W UHM
Velikost obrazu 1,016 - 5,080 m diagonálně, formát 16:9
Počet barev Full colour (1 073 741 824)
Podporované standardy PAL, PAL-M,PAL-N,PAL 60, SECAM, NTSC,NTSC 4.43
Světelný výkon 1 600 ANSI lumenů
Kontrast obrazu 60 000 : 1
Rozlišení RGB: 1 920 x 1 080 pixelů 
Korekce obrazu vertikální: přibližně +-30°
Posun objektivu horizontální +-40%; vertikální +-100%
Instalace stropní, stolní, přední, zadní
Připojení 3 x HDMI, VGA (PC), 2 x komponentní, S-VIDEO, RS-232
Rozměry 460 x 130 x 300 mm
Hmotnost 7,2 kg
Doporučená cena 69 000 Kč (včetně DPH)
PŘÍSLUŠENSTVÍ  
náhradní lampa  ET-LAE1000
Komentáře