IFA 2010: Digitální 3D domácnost Samsung

AudioVideo |

Samsung předvedl velké 3D LCD televize, nové plazmové televize, Blu-ray 3D rekordér i 3D projektor.

IFA 2010: Digitální 3D domácnost SamsungJak se dalo očekávat, společnost Samsung na veletrhu IFA 2010 zaujala silnou pozici a představila široké spektrum výrobků. Podobně jako například u Panasonicu je tak na stánku Samsunugu k vidění kompexní vybavení pro 3D video domácnost.

Novinkám vévodí 65“ Full HD 3D LCD televizor, který Samsung marketingově a dosti nepřesně označuje jako „LED“ televizor. Ono „LED“ je totiž jen typ podsvícení, zatímco obrazovka je klasická LCD. Společnost však tradičně sází i na PDP plazmovou technologii, takže k vidění byly i dvě 3D novinky s tímto panelem. To doplnil nový systém domácího kina a přehrávač Blu-ray 3D disků.

Nový Samsung LED C8000 je největším běžně vyráběným Full HD 3D LCD/LED televizorem na světě a chlubí se velmi tenkou 65“ obrazovkou (165 cm), se kterou vypadá možná až poněkud křehce. Televizor nabízí vyhlazování pohybu, výkonný procesor schopný převodu 2D obrazu do nepravého 3D, má samozřejmě okrajové LED podsvícení, u kterého Samsung slibuje velmi jemnou regulaci jasu. Nechybí bezdrátové připojení k síti Wi-Fi, které lze použít i pro přehrávání internetového obsahu, televizor také využije Google Apps, což jsou aplikace speciálně přizpůsobené pro lepší televize Samsung. Design naštěstí neobsahuje laciný černý leštěný plast, ale bílý průhledný s rámem vzhledu broušeného kovu.

Samsung C8000


Možná ještě větší pozornost si zaslouží plazmové novinky mezi 3D televizory Samsung. Jde o novou generaci PDP televizorů C680 a C490, které využívají výhod plazmových obrazovek ve 3D, oba modely nabídnou 50“ obrazovku, tedy 127 cm.

Ty mají možnost rychlejší obnovy obrazu, a tak zatím před LCD ve trojrozměrném zobrazení o kousek vedou. Samsung uvádí, že novinky mají proti jejím předchozím PDP televizorům zlepšené pozorovací úhly, což je přinejmenším podivné tvrzení, protože tradiční výhodou plazmových displejů jsou právě pozorovací úhly omezené jen rámem obrazovky. Čemu lze však bez problémů věřit je o 40 % nižší průměrná spotřeba energie. Samozřejmostí je možnost přehrávání multimédií přes DLNA a další funkce obvyklé u televizorů vyšší třídy včetně automatického nastavení vhodných obrazu obsahu podle přehrávaného obsahu.

Přesné uvedení C680 a C490 není známo, nicméně cena v Evropě by se v přepočtu měla pohybovat kolem 34000 korun za vyšší C680 a 27500 korun za C490.

Samsung IFA 2010


Samsung nezapomněl ani na prezentaci svých Blu-ray 3D přehráváčů včetně high-end novinky v podobě BD-C8900. To však není jen přehrávač, ale i digitální rekordér s pevným diskem a televizními tunery, který umí nahrávat i 3D video. BD-C8900 je vybaven digitálními tunery pro příjem vysílání ve formátech DVB-T/C a dokáže nahrát až 120 hodin digitálního vysílání v HD rozlišení a to na integrovaný pevný disk o velikosti 500 GB. To tedy v dnešní době není závratná hodnota, takže doufejme, že Samsung nabídne i modely s větším diskem. Možnosti připojení rozšiřuje i LAN sítový konektor a USB 2.0, to druhé bude pravděpodobně možné využít pro instalaci Wi-Fi adaptéru.

Samsung C8900


Televizory obvykle nemají zrovna oslnivé reproduktory, náročnější zákazníci se proto logicky poohlížejí po externích zvukových systémech, často kombinovaných s Blu-ray/DVD přehrávači do podoby „domácího kina“. Samsung proto představil systém HT-C9950W, který již na první pohled upoutá elegantním stříbrným metalickým provedením, který podle výrobce ladí s se vzhledem LCD televizorů řady 9000. HT-C9950W nabízí 7.1 prostorový zvuk Dolby Pro Logic IIz a Blu-ray 3D přehrávač. Má dotyková ovládací tlačítka, kolečko na ovládání hlasitosti disky se vkládají do slotu. Prostorový zvuk zahrnuje čtyři podlahové reproduktory, dva satelitní reproduktory, střední reproduktor a subwoofer s redukcí vibrací. Jádrem konektorové výbavy jsou dva HDMI vstupy, ale HT-C9950W obsahuje i bezdrátový LAN adaptér, který umožňuje například přístup ke službám Samsung Apps nebo Allshare pro sledování obsahu ze všech zařízení certifikovaných DLNA na televizoru. Nechybí však ani Wi-Fi.

Samsung C9950W


Komu se zdají 3D televizory příliš malé, a rád by něco většího, pro toho je vhodnou volbou 3D projektor. Samsung SP-A8000 je nejnovější modernizací poměrně úspěšného projektoru A800. Rozlišení je Full HD a jas projektoru je až 1000 ANSI lumenů, což ho předurčuje spíše pro použití v temnějších místnostech, nakonec je jasné, že to není projektor pro firemní prezentace. Udávaný dynamický kontrast je 10000:1, životnosti lampy 1500–2000 hod., velikosti obrazu od 40 do 250 palců (100 až 635 cm) a HDMI vstupy jsou dva. 3D obrazu je docíleno rychlým střídáním obrazu pro levé a pravé oko s tím, že divák musí mít speciální synchronizační LCD brýle s aktivní závěrkou - což je tedy princip stejný jako u 3D televizorů. Divák zde navíc není limitován pozorovacím úhlem jako například u systémů s pasivní polarizací či u bezbrýlových televizí.
Komentáře