IFA 2010: Panasonic nabízí vše pro 3D

AudioVideo |

Na berlínské výstavě spotřební elektroniky IFA 2010 společnost Panasonic představí kompletní řadu 3D produktů pro domácí použití.

IFA 2010: Panasonic nabízí vše pro 3DJde o videokamery pro 3D video, příslušenství pro jeho zpracování a televizory i Blu-ray přehrávače pro reprodukci prostorového obrazu. Nové modely Full HD 3D televizorů VIERA jsou vybaveny funkcí konverze obrazu z 2D na 3D, která převede běžný signál do prostorového zobrazení.  

Panasonic na veletrhu představil rozšíření řady plazmových 3D televizorů VIERA VT20 o modely s úhlopříčkami 106 cm a 117 cm (42“ a 46“) a představí se i zcela nový model VIERA GT20 s úhlopříčkou 106 cm (42“). K tomu samozřejmě nechybí Blu-ray 3D přehrávače DMP-BDT300 a BDT100.

Nové 3D modely televizí Panasonic jsou vybaveny funkcí konverze obrazu z 2D na 3D, tedy něčím, co už například před tím nabízel Samsung. Tato konverze znamená, že speciální videoprocesor převede běžný dvojrozměrný obraz na prostorový. Převod z 2D na 3D je možný z jakéhokoli zdroje obrazu s výjimkou analogového televizního vysílání.

IFA 2010 - Panasonic


PDP obrazovky jsou pro 3D obraz zvláště vhodné, výborný obrazpodporuje nová generace plazmových panelů NeoPDP s extrémně rychlou odezvou fosforových buněk a 600Hz technologií. Prostorového efektu je docíleno tak, že se obraz vykresluje v plném HD rozlišení pro každé oko zvlášť s frekvencí 60 snímků za sekundu. Jednou z oblíbených značek letošního veletrhu je i „THX“. A i plazmové panely 3D televizorů mají certifikaci THX, tedy osvědčení, že podání barev a kvalita zobrazení filmů přesně odpovídá studiovým parametrům.  

Novinky v nabídce Panasonicu přehrají materiál uložený v komprimovaných formátech DivX, MP3, DivX HD a JPEG a nechybí ani možnost nahrávat přímo na externí pevný disk. Také funkce VIERA CAST, která zpřístupňuje internetové služby, rozšiřuje nabídku. Již loni měli diváci přístup do kompletního archivu stanice TV NOVA, na videoserver YouTube nebo ke sportovnímu zpravodajství na Eurosportu. Letos bude k dispozici také sociální síť Twitter a Skype. Přehrávat 2D a 3D video v plném vysokém rozlišení lze také z SD karty.

IFA 2010 - Panasonic


Panasonic se také ne veletrhu nezapomněl pochlubit, že obrazovky nových Full HD 3D modelů mají životnost 100 000 hodin, což znamená 11 let nepřetržitého provozu nebo minimálně 30 let při běžném zatížení. Kromě toho se všechny modely vyrábí bez použití rtuti a olova.

Veletrh se netočí jen kolem samotných obrazovek, do popředí zájmu se čím dál více dostává i příslušenství. Modelová řada Viera VT20 má už v základním vybavení dvoje 3D brýle v univerzální velikosti (TY-EW3D10), u řady GT20 jsou 3D brýle doplňkové příslušenství. Na výstavě IFA měl premiéru nový model 3D brýlí s aktivní synchronizací ve třech různých velikostech (velké, střední, malé). S hmotností 38 g jsou to momentálně nejlehčí 3D brýle na světě. Snížení hmotnosti o 40 % se podařilo dosáhnout ztenčením čoček a zjednodušením konstrukčních prvků. Nové brýle jsou napájeny akumulátorem, který se nabíjí přes USB terminál. Na jedno nabití, které trvá přibližně 2 hodiny, lze sledovat televizor celých 30 hodin. 3D brýle lze nasadit i přes běžné dioptrické brýle.

Na výstavě IFA se dále představil i největší plazmový 3D displej na světě. Jeho úhlopříčka dosahuje úctyhodných 386 cm (152 palců), má rozlišení 4K x 2K a obraz je při těchto rozměrech již v nadživostní velikosti. Velká úhlopříčka dává skvěle vyniknout přednostem plazmové technologie, co je však ještě důležitější a vyvolává dojem filmového plátna.

IFA 2010 - Panasonic


Na výstavě IFA Panasonic rovněž představil novou službu Video on Demand (film na přání), kterou bude provozovat ve spolupráci se společností Acetrax. Služba dává divákům možnost volby, na co se budou v televizi zrovna dívat. Stačí si vybrat z databáze filmů a přes VIERA CAST se vybraný titul stáhne z internetu a spustí na obrazovce. Nabídka Acetraxu v současné době zahrnuje kolem 20000 titulů včetně 3D filmů.

Sestavu domácího 3D kina v podání Panasonicu doplňuje 3D Full HD Blu-ray přehrávač DMP-BDT300. O věrné zobrazení barev a se stará videoprocesor UniPhier LSI. Kromě BD disků BDT300 přehrává také disky DVD a CD. Digitální fotografie i video v HD rozlišení lze samozřejmě přehrát i z SD karty.

A nechybí také již zde zmíněná 3D domácí kamera HDC-SDT750.

 

IFA 2010 - Panasonic

IFA 2010 - Panasonic
Komentáře