IFA 2010: Ve znamení 3D

AudioVideo |

Očekávalo se to a nakonec se to i potvrdilo, berlínský veletrh spotřební elektroniky IFA 2010 je plně ve znamení třetího rozměru.

IFA 2010: Ve znamení 3DVše co je potřeba pro 3D televizní domácnost nového desetiletí je vidět na přehlídce spotřební elektroniky IFA 2010. Od Full HD televizí s trojrozměrným obrazem, ať již LCD či plazmových, přes Blu-ray 3D přehrávače, 3D projektory, kamery i hry.

Panasonic například ukazuje svou chystanou kameru HDC-SDT750, který by měla umožnit již brzo i domácím uživatelům natáčet trojrozměrná rodinná videa či amatérské snímky. SDT750 je v zásadě standardní 2D kamera, která pro 3D používá speciální konverzní objektiv. Na trhu bude ještě před Vánoci a zákazníci dostanou v balení s kamerou i 3D verzi Avataru na Blu-ray.

Na veletrhu jsou čile aktivní nejen výrobci techniky, ale i poskytovatelé obsahu, tedy distributoři filmů a výrobci 3D her. Mezi nimi společnost Ubisoft, která předvádí 3D hru Shaun White Skateboarding. Co by ve 2D byl jen další poměrně nezajímavý sportovní simulátor,l to s třetím rozměrem dostává mnohem zajímavější podobu. Ubisoft také oznámil, že přibližně polovina titulů vydaných v roce 2011 bude ve 3D.

Sport je vůbec pro 3D atraktivní oblast, společnost Eurosport plánuje v příštím roce plné vysílání 3D sportovních přenosů i záznamů. Již nyní se její technici seznamují s novou technikou a trénují při natáčení různých událostí, například cyklistické Tour de France.

I Panasonic využívá atraktivnosti sportu ve třetím rozměru, a zvláště toho, kde je obraz v zásadě statický (3D kamery neumí přeostřovat na různé vzdálenosti), což je případ tenisových utkání. I proto Panasonic ve svém stánku nabízí možnost sledovat tenisové U.S. Open ve 3D na plazmových televizorech.

V USA bude spuštěn společný projekt Discovery, IMAX a Sony, který bude 24 hodin denně po celý týden vysílat ve 3D, zejména přírodovědné dokumenty, vědu, pořady o vesmíru a technologiích, ale i filmy. Nicméně i společnost Sony souhlasí s tím, že přinejmenším pro příští rok bude sport nosným obsahem pro televizní 3D kanály.

IFA 2010
Komentáře