JVC uvádí SDHC high-definition kamery

AudioVideo |

JVC Professional Europe rozšiřuje řadu ProHD digitálních kamer dvěma profesionálními modely, které ukládají data na SDHC flash karty a nahrávají až do rozlišení 1080i.

JVC uvádí SDHC high-definition kameryJak jsou flash média čím dál větší, rychlejší a mají nižší cenu za gigabajt, je častější i jejich využívání v high-definition kamerách, které obvykle potřebují dostatek úložného prostoru.

Nové HD kamery JVC nahrávají do QuickTime video formátu, takže záznamy jsou připraveny k rychlé editaci například v programu Apple Final Cut Pro. Pro ukládání slouží SDHC karty, čímž má uživatel snadnou volbu si zvolit kapacitu i rychlost dle svých možností a potřeb a zároveň karty snadno vyměňovat.

Kompaktní GY-HM100 ProHD Neo se hodí ho ruky a na trhu se objeví v dubnu, větší GY-HM700 je určena pro uložení na rameno a v obchodech se objeví už v letos březnu. Obě kamery nahrávají 35 Mbps HD záznam s nekomprimovaným zvukem.

JVC říká, že zvolila QuickTime formát pro Final Cut Pro, protože jinak musí být video soubory pro nelineární editaci (on-linear editing - NLE) překomprimovány do jiného kodeku, což je nepohodlné a velmi to zdržuje. V jasné narážce na formát P2 firmy Panasonic a XDCAM EX od Sony společnost JVC zdůraznila, že ona zvolila pro ukládání videa spolehlivé, široce rozšířené a cenově dostupné SDHC flash karty.

QuickTime HD soubory v nových kamerách používají vlastní kodek firmy JVC, o kterém výrobce samozřejmě tvrdí, že poskytuje účinnou kompresi HD videa s maximálním datovým tokem 35 megabitů za sekundu, při němž je obraz ukládán v rozlišení 1920 x 1080 bodů v režimu vysoké kvality. Oba modely umí i 1080i úsporný režim (SP) a 720p rozlišení při 19 nebo 35 Mbps. všechny tyto nahrávky jsou kompatibilní s širokou škálou NLE systémů.

Každý model má slot na dvě SDHC paměťové karty. Vzhledem k tomu, že v současnosti se dají koupit až 32GB SDHC, každý kamera tak může naráz pracovat s 64 GB místa, což odpovídá šesti hodinám HD videa. Výborné je, že kamera začne automaticky nahrávat na druhou kartu, jakmile je první zaplněna, není nutno ručně přepínat.

JVC GY-HM100

Podle JVC je GY-HM100 nejmenší (polo-)profesionální HD 3CCD kamera na trhu, což ji činí ideální všude tam, kde by velká kamera překážela či se prostě nevešla. To obnáší jak malé prostory obecně, tak například pohyb v členitém terénu. Pro interview či pro případy, kdy je potřeba být zvláště nenápadný, je možné rukojeť odstranit a dvoukanálový mikrofon například držet v ruce.

GY-HM100 používá objektiv firmy Fujinon, objektiv obsahuje i tři asférické prvky. Samozřejmě čočky mají řadu úprav, které omezují optické artefakty atd. Uživatelé nepotřebují na objektiv přidávat extra ochranný filtr, protože ten je už obsažen v základní sadě.

Ovládací prvky jsou takové, jak je u podobných výkonných kamer zvykem – automatické i ruční zaostřování, zoom přes ovladač na rukojeti či otáčením objektivu. Samozřejmostí je makro režim pro nahrávání či focení objektů vzdálených i pět centimetrů. Nastavitelná je i řada dalších parametrů včetně expozice.

Potěší optická stabilizace obrazu, barevný hledáček, samozřejmostí je přehledný LCD displej. USB je doplněno HDMI výstupem, kromě mikrofonu lze připojit externí zvukový vstup a libovolně mezi těmito nimi přepínat.

Cena GY-HM100 je stanovena na 4000 euro (~112000 korun).

O vyšším modelu GY-HM700 je známo méně informací, podrobnosti budou uveřejněny příští měsíc. Ví se, že je kamera na rameno, hmotnost pod 4 kg, 1/3 palcový progresivní 3CCD senzor, nově vyvinuté měnitelný 14x objektiv od Canonu, LCOS hledáček a velký LCD displej. Hybridní nahrávací systém kombinující SDHC karty a volitelný KA-MR100G SxS systém, HD SDI výstup s možností SD konverze přes IEEE 1394.


JVC GY-HM100
JVC GY-HM100
JVC GY-HM100
JVC GY-HM100
 JVC GY-HM100
JVC GY-HM100
Komentáře