Miniaturní iPod shuffle není bez problémů

AudioVideo |

Apple připravil novou hračku do sbírky svých příznivců, malý přehrávač iPod shuffle. Absence displeje a špatná kompatibilita se sluchátky třetích stran však omezuje jeho použitelnost.

Miniaturní iPod shuffle není bez problémůPamatujete si ještě na dobu, kdy malé hudební přehrávače neměly displeje, a spoléhaly se jen na ovládací tlačítka? Ať už ani či ne, Apple ji připomíná svým novým extra malým hudebním přehrávačem iPod shuffle.

Apple uvedl svou miniaturní novinku s překvapivě malou slávou, zvláště v porovnání s tím, na co jsme běžně u této firmy zvyklí - mnohaměsíční hypování, konference, ukázky, prezentace, „exkluzivní“ preview, prostě celá ta marketingová masáž. 

Nový miniaturní iPod má přibližně poloviční velikost svého předchůdce, jeho rozměry jsou 45,2x17,5x7,8 mm, nicméně lepší představu si možná uděláte podle obrázků. Hmotnost je jen 10,7 gramu (bez sluchátek). Kapacita 4 GB je naopak dvakrát větší než u předchůdce, slot na paměťové karty byste hledali marně, což je poměrně logické. Výdrž baterie nepatří k těm největším, dosahuje jen něco kolem deseti hodin.

Apple iPod shuffle


Jak již bylo zmíněno, informační displej chybí, i když v době dostupnosti velmi tenkých OLED displejů by i takový šel dost možná integrovat. Tkačíka pro ovládání hlasitosti a play/pause jsou umístěna na kabelu sluchátek.

Kvůli absenci displeje vybavil Apple iPod shuffle funkcí VoiceOver, což je převod textu do hlasu. Přehrávač tak oznámí, kterou skladbu přehrává, interpreta a další informace, umí to ve 14ti jazycích včetně češtiny. Poněkud bizarní ovšem je, že se hlasy liší podle toho, zda iPod synchronizujete s PC nebo Mac, hlasy pro Mac jsou přitom údajně čistší (podle informací serveru trustedreviews.com). Popravdě je to poněkud kostrbaté řešení a dost pochybuji, že by ho mnoho lidí využívalo.

Možná už to některým z vás secvaklo - ovládání je pevně spojeno se sluchátky, takže pokud zrovna nemáte těch několik málo modelů kompatibilních s iPod shuffle, můžete zapomenout na svoje drahé oblíbené hi-tech „pecky“, a zbývá se spokojin jen s tím, co je dodáváno v sadě s iPodem. A popravdě Apple nemá zrovna nejlepší pověst, co se kvality setových sluchátek týče.

Apple iPod shuffle


Nedlouho po vydání shuffle už však výrobce už tuto kritiku vyslyšel, a připravuje adaptér pro běžná sluchátka, nicméně to přináší další dva problémy. Za prvé jsou to náklady navíc a za druhé bude při běžné délce sluchátkového kabelu ovládání umístěno někde hluboko pod vaším pasem. Vlastní kompatibilní sluchátka oznámily i společnosti Klipsch and Scosche, nicméně to jsou opět další náklady navíc.

Co si tedy o novince myslet? Pokud máte mobilní telefon, je dost velká pravděpodobnost, že už umí hudbu přehrávat, takže iPod shuffle nepotřebujete (zvláště jestli máte některý lepší hudební telefon). Pokud nemáte telefon s podporou přehrávání hudby (či vůbec nemáte mobil), tak zřejmě ani nepotřebujete zvláštní digitální přehrávač.

Cena za celou tuhle miniaturní legraci je v Británii stanovena na 60 liber, což sice při přímém přepočtu dává kolem 2000 korun (~55 euro), ale jak známe situaci v Česku, bude to ve skutečnosti tak 2500 či více.

Další informace: Sluchátka pro iPod shuffle budou licencovaná

Apple iPod shuffle

Apple iPod shuffle
Komentáře