Nejtenčí LCD televize od LG má jen 5,9 mm

AudioVideo |

Společnost LG Display představila v současnosti nejtenčí LCD televizi, která má tloušťku jen 5,9 mm. Nejde přitom o nějakého drobečka, panely mají velikost 42“ či 47“.

Nejtenčí LCD televize od LG má jen 5,9 mmNovinky mají Full HD rozlišení 1920x1080 bodů a jihokorejská LG Display díky nim nyní získává pozici jedničky v tenkosti LCD obrazovek, alespoň dokud to nepřekoná nějaký konkurent. Obrazovky s úhlopříčkou 42“ (106 cm) a 47“ (119 cm) jsou jen 5,9 mm tenké a to zejména využitím hranovému LED podsvícení (edge LED).

Závody o nejtenčí obrazovkou jsou mezi výrobci oblíbené, umožňují totiž získat tolik potřebnou publicitu. Jedná se totiž o něco snadno zhodnotitelného a viditelného, rozhodně je to spotřebitelsky atraktivnější, než třeba barevná přesnost, jejíž měření je výsadou grafických profesionálů.

Klasické LED podsvícení sestává z řady světelných diod přímo za LCD panelem, díky čemuž lze například jednotlivé bloky diod vypínat či individuálně regulovat jejich jas. U hranového LED jsou místo toho diody umístěny po stranách a prosvětlují LCD panel nepřímo. Kvůli tomu není možná lokální regulace jasu, na druhou stranu je to řešení levnější, údajně energeticky úspornější a je možné s ním konstruovat tenčí obrazovky, čehož důkazem jsou nakonec právě nové panely LG.

Hmotnost obrazovek je přibližně poloviční proti těm s klasickým trubicovým podsvícením, činí 6,1 kg a 7,3 kg. Tuner, elektronika a konektory jsou samozřejmě vyvedené do externího boxu, podrobnosti o konektivitě ovšem nejsou známy, nicméně lze předpokládat, že přenos signálu bude přes kabel, ne bezdrátově.

Vzhledem k výrobci lze předpokládat použití LCD panelu S-IPS či nějaké jeho varianty, což znamená výborné barvy a špičkové pozorovací úhly (178/178). Panel je 10-bitový, maximální jas je 450 cd/m2 a udávaná spotřeba 110 W pro 42“ obrazovku a 130 W u 47“.

Samozřejmostí je plynulejší obraz pomocí technologie vkládání snímků. Uvedené modely mají 120 Hz pro NTSC trhy, verze pro PAL bude mít 100Hz vyhlazování a doba odezvy je 8 ms.

Když už jsme se zmínili o přesnosti barev, LG uvádí, že nové obrazovky mají šíři barevného prostoru od 72 do 80 procent NTSC, přičemž 72 % odpovídá sRGB standardu. To je dobrá zpráva, protože to znamená, že televize nebudou mít přesycené barvy, maximálně o něco živější.

 

LG tenká LCD

LG tenká LCD
Komentáře