Nová nejtenčí LCD má jen 2,6 mm

AudioVideo |

LG s velkou slávou oznámilo zatím nejtenčí LCD obrazovku na světě, která je jen 2,6 mm široká a má úhlopříčku 42“.

Nová nejtenčí LCD má jen 2,6 mmVýrobci se začínají s předstihem připravovat na veletrh spotřební elektroniky CES 2010 a kromě smysluplných věcí ohlašují i v pokroky v oblastech, které nejsou zrovna převratně užitečné. Například jihokorejský výrobce LG trumfnul nedávno ohlášenou 3mm LCD obrazovku Samsungu přesně o 4 desetiny milimetru. Její 42“ panel (~106 cm) s Full HD rozlišením 1920x1080 bodů je totiž jen 2,6 mm široký.

To je možné jen s okrajovým LED podsvícením („edge LED“), kdy jsou světelné diody umístěné kolem LCD displeje a prosvěcují ho odrazem. To sice nenabízí tak široké možnosti jako plné zadní LED podsvícení s lokální regulací jasu, ale zase je to levnější řešení umožňující konstruovat tenčí televize. Panel podporuje 100/120Hz vyhlazování obrazu a váží méně než 4 kilogramy.

Těžké je však ubránit se dojmu, že jde jen o marketingový humbuk, praktický vliv na výsledné televize bude zřejmě minimální. Pokud totiž model obsahuje elektroniku a konektory přímo v hlavním tělese televizoru, je jeho minimální tloušťka tak jako tak několik centimetrů. Tenčí může být, pokud je většina elektroniky a konektivity vyvedena do externího boxu, ale i potom musí být obrazovka obklopena ochranným rámem, který zajišťuje minimální pevnost. A to opět není v řádech milimetrů, ale centimetrů.

LG LCD 2,6 mm

LG LCD 2,6 mm

LG LCD 2,6 mm
Komentáře