Olympijské vysílání České televize v HD

AudioVideo |

ČT spustila satelitní a kabelové vysílání v HD kvalitě a k tomu nabízí i olympijský HD on-line kanál, společně s 6 dalšími streamy.

Olympijské vysílání České televize v HDČeská televize spustila on-line vysílání přímých přenosů i záznamů ze zimních olympijských her v kanadském Vancouveru, mezi nabízenými kanály je i jeden v HD kvalitě. K tomu připočtěme kanál ČT1 HD dostupný po kabelu a satelitu, i vysílání v HD na ČT 2 a ČT4.

Celé on-line sportovní vyslání České televize je dostupné na adrese http://zoh.ct24.cz/live.asp, přičemž olympijský televizní kanál ČT HD bude vysílat během ZOH nepřetržitě 24 hodin denně - od 17 do 8 hodin zde bude stejný obsah jako na ČT2, po zbytek dne stejný obsah jako na ČT4. Kvalita vysílání je HD, to znamená „HD Ready“ rozlišení 720p, ne Full HD 1920x1080 bodů. Samotný obraz je totiž v Kanadě zpracováván ve formátu 1080i a snížení bylo zvoleno i kvůli záteži serverů - datový tok pro internet byl zmenšen na 3-4 Mb/s . Skladba vysíláná na HD ZOH nahradí zároveň obsahově po dobu OH program ČT1 HD. Diváci, kteří mají tedy ČT1 HD v nabídce o nic nepřijdou.

Česká televize nabízí on-line televizní vysílání z kanálů ČT2, ČT4, k tomu šest k tomu zvlášť určených olympijských a nakonec právě jeden extra v HD kvalitě. Ke sledování videa je nutné mít přehrávač Microsoft Silverlight, nicméně po jeho nainstalování je možné přistupovat k webu z různých prohlížečů, nejen z Internet Exploreru.

Česka televize HD


Zní to vše lákavě, nicméně zkušenosti diváků zatím ukazují, že zejména ve frekventovanějších hodinách servery České televize nestíhají, takže video ve vyšší kvalitě je nesledovatelně trhané. A lze předpokládat, že postupně se to budě spíše zhoršovat než zlepšovat.

Spolehlivější tak bude HD vysílání na kanálu ČT1 HD, které po bezmála pěti měsících zkušebního provozu přejde se začátkem ZOH do provozu řádného. ČT1 HD šíří družice Astra 1E (transponder 55, 10,803 GHz, horizontální polarizace, FEC 5/6, 22 MS/s) na pozici 23,5° E. Příjem není zpoplatněn, je však kvůli vysílacím právům omezen podmíněným přístupem na území České republiky, a to prostřednictvím přístupové karty. Na kartách Skylink i CS Link je ČT1 HD v rámci základní nabídky bez registračního a měsíčního paušálního poplatku, hradí se pouze jednorázová pořizovací cena karty. Pro příjem ČT1 HD diváci potřebují vedle přístupové karty také vhodná přijímací zařízení a zobrazovače – satelitní parabolickou anténu s konvertorem (průměr paraboly ideálně 60 cm a více), odpovídající satelitní set-top-box (vyhovující standardům DVB-S nebo DVB-S2 a MPEG-4, osazený buď přímo zabudovaným modulem CryptoWorks nebo univerzálním rozhraním CI pro připojení tohoto modulu) a televizor schopný reprodukovat signál 1080i25, nejlépe s plným Full HD rozlišením 1920x1080 bodů.

Vysílání ČT1 HD by mělo být dostupné také v zemském digitálním vysílání sítě 4. Tento multiplex provozuje společnost Telefónica O2, signál je dostupný v Praze, Brně a Ostravě, pro příjem je potřeba pokročilý digitální televizor či set-top-box DVB-T MPEG-4. ČT1 HD přebírají do své distribuce také někteří komerční kabeloví a IPTV operátoři (viz. jejich nabídky). Tyto distribuční cesty neprovozuje Česká televize, proto nemůže garantovat rozsah služeb a jejich technickou úroveň.

Diváci přijímající programy České televize satelitně z pozice 23,5° E, kteří však nejsou vybaveni pokročilým přijímačem MPEG-4, budou moci sledovat olympijské vysílání na programech ČT2 a ČT4 ve standardním rozlišení SD, a to v rámci běžného digitálního satelitního vysílání ČT z družice Astra 3A (transponder G2-14, 12,525 GHz, vertikální polarizace, FEC 3/4, 27,5 MS/s). I oni ale uvidí do jisté míry kvalitnější obraz než obvykle, stejně jako diváci ladící veřejnoprávní multiplex v rámci zemské digitální distribuce DVB-T.

V pozemním digitálním vysílání ČT sice není v současnosti dostatek prostoru pro obraz ve vysokém rozlišení. Síť 1 má totiž pro multiplex veřejné služby k dispozici jen omezený datový tok. Ke stávajícím čtyřem programů ČT ve standardním rozlišení SD, digitálním doplňkovým službám a sedmi stanicím Českého rozhlasu se tak HD vysílání nemá šanci vměstnat. Přesto i diváci přijímající ČT pozemní digitální cestou zaznamenají do určité míry kvalitnější obraz než obvykle. Česká televize totiž využívá sofistikovanou technologii pro přepočet HD rozlišení na SD. Pro sledování nebude zapotřebí žádných zvláštních pokročilých přijímačů – postačí běžné digitální DVB-T.
Komentáře