Panoramatický soundbar od Bowers & Wilkins

AudioVideo |

Společnost známá z poslední doby zejména exkluzivními reproduktory Zeppelin pro iPod uvádí nové panoramatickou repro soustavu pro co nejlepší televizní zvuk.

Panoramatický soundbar od Bowers & WilkinsSoustava příznačně pojmenovaná Panorama je určená zejména těm, kteří nemají čas, chuť či místo instalovat celou 5.1/7.1 reproduktorovou soustavu.

B&W Panorama integruje digitální zpracování zvuku DSP (Digital Signal Processing) a šest individuálně zesilovaných reproduktorů – dva přední, dva zadní, jeden středový a subwoofer – s tím, že jsou umístěny tak, aby zvuk odrážející se od stěn vytvářel prostorový efekt. Na tomto místě je ovšem třeba zdůraznit, že plného „surround“ účinku je možné dosáhnout jen v místnostech s holými stěnami či minimem nábytku, druhým nežádoucím efektem je, že budete dost možná rušit své blízké či sousedy. Takže zřejmě ani takto propracovaný soundbar nenahradí prostorově rozmístitelné reproduktory.

 

Bowers & Wilkins Panorama

Výrobce si je vědom toho, že ne všechny místnosti s HD televizemi jsou prázdné, proto vybavil Panoramu třemi režimy, které přizpůsobují zvuk reproduktorů podle „tvrdosti“ stěn, tedy od holých cihlových po ty zakryté nábytkem či látkami. Extra pozornost je při tom věnována prostřednímu reproduktoru, protože ten je pro výsledný zvukový dojem nejdůležitější, v něj je použito pět z celkových devíti driverů.

Drivery pro střední tóny používají kužely ze skelných vláken a dvojice interních subwooferů s vyhrazeným 50W zesilovačem je zpevněná kevlarem pro co nejlepší stabilitu i při vysokém výkonu. Tweetery jsou hliníkové kužely Nautilisy a jsou to ty samé, jako v high-end reproduktorech B&W série 800.

Šest zesilovačů třídy D dohromady dává výkon 175 W a podle výrobce by měl Panorama soundbar poskytovat širší efektivní pokrytí než tradiční 5.1 soustavy, to znamená, že dobře zvukem pokrývá místnost ať již je v jejím rohu, podél stěny či je na ní zavěšený. Kromě prostorového zvuku má být co nejlepší i „obyčejné“ stereo.

Elegantní soundbar je navržen pro použití s televizemi s úhlopříčkou 37“ a větší, protože u menších modelů by působil relativně k obrazovce příliš rozměrně. Konektivitu zajišťují dva digitální a dva analogové audio vstupy a jeden koaxiální digitální vstup.

Pro extra výkon lze připojit i externí subwoofer, i když vzhledem ke kvalitám repro soustavy to zřejmě nebude potřeba.

Panorama je doplněna stylovým ergonomickým ovládáním, kde byl pro jednoduchost snížen počet tlačítek na sedm.

Bowers & Wilkins Panorama se do prodeje dostane na jaře za cenu v USA 2 200 dolarů (to znamená u nás s daní kolem 55 000 korun).

Bowers & Wilkins Panorama

Bowers & Wilkins Panorama

Bowers & Wilkins Panorama

Bowers & Wilkins Panorama

Bowers & Wilkins Panorama

 
Komentáře