Pioneer hrozí odchodem z trhu

AudioVideo |

Japonský výrobce špičkových plazmových obrazovek Pioneer zvažuje, že opustí trh televizí, či v něm omezí svou přítomnost.

Pioneer hrozí odchodem z trhuPodle zprávy společnosti Reuters vedení společnosti Pioneer v reakci na předpokládané hospodářské výsledky prohlásilo, že zvažuje různé další kroky od zachování stávajícího stavu, přes omezení výroby televizí až po úplné zastavení produkce plazmových (PDP) obrazovek.

Předpokládaná ztráta za hospodářský rok 2008 končící v březnu je 78 miliard jenů (~850 miliónů amerických dolarů, což je bezmála 18 miliard korun). Navíc se jedná o pátý ztrátový rok v řadě, přitom podle firmy k tomu valnou měrou přispívá právě výroba a prodej televizí.

Mezi zvažovanými variantami je celkové ukončení výroby, přes licencování výroby a ponechání si vývoje až po zachování výroby i vývoje obrazovek, ale vyčlenění konečné produkce televizí.

Pioneer je pověstný svými vysoce kvalitními plazmovými obrazovkami pro náročné zákazníky, řada televizí Kuro tradičně získává v recenzích vysoká hodnocení. Nicméně na trhu se silně prosazují LCD televize, jejichž obraz se zlepšil zejména v souvislosti s používáním LED podsvícení. Jejich ceny jsou také nižší než u PDP obrazovek.

Podíl Pioneeru na trhu plazmových televizí byl v roce 2008 5,9 %, což je dost podstatný odstup za prvním Panasonicem s 37,2 %, Samsungem s 22,8 % a LG Electronics s 15,5 % (podle údajů firmy DisplaySearch).

Pioneer nedávno začal prodávat i LCD televize, zatím ovšem jen v Evropě. Používá v nich LCD obrazovky firmy Sharp, která má zároveň v Pioneeru 14,3% podíl.

Podle japonského deníku Nikkei se management Pioneeru v souladu s trendem dnešních dní chystá propustit několika tisíc zaměstnanců z celkového počtu 40 000.

Výsledky za říjen až prosinec 2008 by měla společnost uveřejnit 12. února a do konce měsíce pak navrhnout plán restrukturalizace.
Komentáře