Profesionální Full HD kamera Panasonic AG-HPX301E

AudioVideo |

Klub špičkových přenosných HD kamer od Panasonicu se rozrostl o nového člena AG-HPX301E s výměnnými objektivy a řadou pokročilých funkcí.

Profesionální Full HD kamera Panasonic AG-HPX301EAG-HPX301E nabízí nahrávání videa v rozlišené 1920x1080, 10-bitové zpracování signálu, záznam individuálních snímků a formát 4:2:2, který využívá úspěšný AVC-Intra. Uživatelský komfort má zvyšovat vylepšené řešení upevnění na rameno, relativně nízká hmotnost 3,63 kg a spotřeba jen 18 W/hod. Standardně je kamera vybavená objektivem HD Fujinon se 17x optickým zoomem, nicméně ten je samozřejmě vyměnitelný.

Systém snímačů videokamery AG-HPX301E s velikostí 1/3” disponuje 2,2-megapixelovou 3MOS technologií. Panasonic slibuje, že s propracovaným optickým blokem a mimořádně precizní technologií spojování optických hranolů poskytují tyto 3MOS snímače výjimečnou kvalitu obrazu s minimalizovaným parazitním světlem z odrazu na čočce a chromatickou aberací. K vylepšení obrazových charakteristik videokamery HPX301E přispívá i nový 20-bitový digitální signálový procesor (DSP). Kamera ukládá záznam na pevná paměťová média a výrobce poskytuje pět let záruky (po registraci).

Díky kvalitě kodeků AVC-Intra 100 a AVC-Intra 50 zaznamenává videokamera HPX301E jednotlivé snímky rychlostí 100 Mbit/s ve formátu DVCPRO při vysokém rozlišení HD i ve formátu DVCPRO50, DVCPRO a DV při standardním rozlišení, což představuje rychlejší průběh procesů a menší míru degradace při vícegeneračním renderingu. 

Kodeky AVC-Intra 100 a 50 umožňují získávat záznam ve formátech vysokého rozlišení HD pro PAL a NTSC obrazové frekvence. Navíc, videokamera pořizuje záznam i ve frekvencích SD v překládaném i nepřekládaném režimu řádkování a podporuje výstup 1080/23.98PsF (přes HD-SDI) vhodný pro špičkovou výrobu filmů. Výstup je možný nastavit na konverzi směrem dolů, nebo konverzi na formát letterbox, formát 4:3 s ořezáním nebo stlačením.

Panasonic AG-HPX301E


Systém vyměnitelných objektivů videokamery HPX301E poskytuje profesionálním uživatelům flexibilitu ve využívání širokého rozsahu přenosových a produkčních objektivů. Videokamera je navíc vybavená množstvím oblíbených funkcí včetně kompenzace chromatické aberace (CAC), kterými se dosahuje optimalizování charakteristik objektivu, dále zabudovaným režimem Scan Reverse při použití filmových objektivů, funkcí Dynamic Range Stretch (DRS), která pomáhá kompenzovat velké změny v osvětlení, funkcí zobrazení osciloskopu a vektorskopu a dvěma funkcemi asistovaného zaostřování – rozšíření obrazu a lištou zaostřování.

Flexibilitu kreativních možností dodává videokameře HPX301E také funkce variabilní snímkové frekvence (VFR) pro vytváření rychlých a pomalých dynamických efektů. V režimu 720p je možné vybrat z 20 různých snímkovacích kroků v rozsahu 12p až 60p. Protože HPX301E zaznamenává snímkovou rychlostí nastavenou ve videokameře, efekty rychlostí se dají okamžitě prohlížet na místě natočení bez použití konvertoru snímkové rychlosti. Při práci se zdokonaleným režimem videokamery 1080/480 24pA je k dispozici možnost použití konverze 2:3:3:2 „pull-down“, což většině nelineárních střihových systémů lehce umožní vybrat na zpracování 24 snímků.  

Kamera HPX301E je vybavená dvěma sloty na karty P2 a nové 64GB karty P2, díky čemuž poskytuje záznamovou kapacitu, která přesahuje možnosti videokamer se záznamem na pásku. Zároveň nabízí všechny výhody rychlejšího průběhu procesů zpracování založených na souborech P2 HD včetně okamžitého spuštění záznamu, zobrazení minináhledů videoklipů pro bezprostřední přístup a množství časově úsporných záznamových režimů. K dispozici jsou i možnosti nepřetržitého záznamu, výběru slotu s kartou pro záznam, výměny karty při činnosti (hot swapping), záznamu ve smyčce postupně na karty za sebou (loop), nahrávání před stisknutím spouště (tři sekundy v režimu HD a sedm v režimu SD), záznamu „jediného šotu“ a intervalového záznamu. Videokamera je též vybavená slotem pro paměťovou SD kartu pro ukládání nebo načítání souborů registru scén a nastavení uživatele, nebo pro proxy data (potřebná je volitelná doplňková proxy karta AJ-YAX800G). 

Funkce gamakorekce umožňují šest variant snímání včetně populárního režimu Cine-Like Gamma, který je k dispozici ve videokamerách VariCam Panasonic. To dodává záznamu teplé tóny charakteristické pro filmy. Ovládací prvek pro soubory registru scén umístěný na boku kamery poskytuje rychlý přístup k šesti předvolbám a dá se naprogramovat podle požadavků uživatele.

Panasonic AG-HPX301E 


Videokamera je vybavena dvěma výstupními SDI konektory (přepínatelnými mezi HD resp. SD-SDI), výstupním videokonektorem (jen pro dolů konvertované SD videozáznamy), rozhraním IEEE 1394, USB 2.0 umožňujícím přímé ovládání externího pevného disku (režim Host) a vstupem/výstupem pro časový kód (se zabudovaným generátorem/čtečkou časového kódu SMPTE). Nechybí ani vstup Gen-Lock pro externí synchronizaci, 4-polohový přepínač ND filtru, vstup pro jednosměrné napájení, přepínač zobrazení testovacích barevných pruhů, tři audiokonektory XLR (jeden vepředu, dva vzadu), slot pro bezdrátový mikrofon (kompatibilní s 2-kanálovým bezdrátovým přijímačem s konektorem UniSlot) a programovatelná tlačítka pro uživatele. 

HPX301E se může používat i jako studiová kamera. Je vybavena konektorem dálkového ovládání (RCU) pro použití s volitelným doplňkovým dálkovým ovládačem AJ-RC10G a je kompatibilní se studiovými systémy dálkového ovládání.

Všechny přepínače funkcí, ovladače hlasitosti a sloty pro karty se nacházejí na levé straně, díky čemuž jsou snadno přístupné. Výbavu ještě doplňuje širokoúhlý barevný LCOS hledáček s 1 226 000 obrazovými body a širokoúhlý 3,2-palcový barevný LCD displej s 921 000 obrazovými body. 
 
Videokamera AG-HPX301E bude v prodeji od března (marc) za doporučenou maloobchodní cenu 260 000 Kč (~9900 euro).

 

Panasonic AG-HPX301E

Panasonic AG-HPX301E
Komentáře