Sharp chystá RGBY 3D TV i bezbrýlové displeje

AudioVideo |

Sharp již brzo uvede 3D Full HD televize s RGBY Quattron LCD obrazovkou a úhlopříčkou až 60 i malé bezbrýlové 3D displeje.

Sharp chystá RGBY 3D TV i bezbrýlové displejeO společnosti Sharp bylo v poslední době slyšet zejména v souvislosti s uvedením nových LCD high-definition televizí se čtvrtou, žlutou barvou. Ta doplňuje tři základní (červenou, modrou, zelenou), a tak je nový typ obrazovky označován jako RGBY či obchodně Quattron.

Nicméně Sharp usilovně pracuje i na 3D televizích, a to dokonce právě s tímto novým LCD panelem. Již během několika týdnů se nových 3D televizí Sharp s aktivními brýlemi (active shutter glasses) dočkají zákazníci v Japonsku, Evropa, USA i Čína budou následovat o něco později. Největší model v řadě bude nabízet velkou obrazovku s úhlopříčkou 60“ (152 cm). LED podsvícení je prakticky jisté, samozřejmostí je Full HD rozlišení 1920x1080 bodů.

Sharp se již nyní chlubí, že kromě výhod spojených s lepším podání žluté, která by měla nabízet i „přirozenější“ tělové tóny, se zákazníci mohou těšit na modely s nejvyšším maxinálním jasem v kategorii 60“ 3D televizí. Jestli je to plus to těžko říci, nicméně díky tomu si zřejmě zákaznic budou užít 3D filmů i v jasném denním světle.

Sharp však také představil malý 10,6“ 3D LCD displej, u kterého nepotřebují diváci speciální 3D brýle. Tento displej je určen zejména pro notebooky a speciální tablety a jako takový může být vyrábět ve standardní variantě i té s dotykovým displejem.

Tiskové zprávy v plném znění následují pod fotografiemi.

Sharp 60

Sharp 10,6

 

Sharp vyvinul 3D dotykový displej s nejvyšším jasem a s možnosti přepínání mezi 2D a 3D režimy

Umožňuje 3D obraz bez nutnosti použít speciální brýle

Společnost Sharp vyvinula 3D dotykový displej s nejvyšším průmyslově vyráběným jasem umožňujícím přepínat mezi 2D a 3D režimy. Uživatelé mohou vidět 3D obraz bez nutnosti používat speciální brýle, což dělá z tohoto displeje z tekutých krystalů ideální součást mobilních zařízení jako jsou digitální kamery, mobilní telefony nebo chytré telefony.

Nově vyvinutý 3D LCD používá tzv. parallaxovou bariéru pro zobrazené 3D obrázků. Tato parallaxová bariéra, která má řadu svislých otvorů, je zabudována do běžného LCD, aby kontrolovala světelný tok určený pro levé a pravé oko, což ve výsledku vytváří dojem hloubky obrazu. Bohužel tradiční 3D LCD s tímto systémem mají problémy zobrazit vysoce kvalitní obrázky v 3D režimu.

3D LCD vyvinutý nyní Sharpem výrazně vylepšuje kvalitu obrazu dosáhnutím vysokého jasu a nízkého tzv. crosstalku díky vylepšené v CG-křemíkové technologii a optimalizaci parallaxové bariéry. Pokrok v CG-křemíkové technologii zmenšily vzdálenost vedení uvnitř LCD panelů, což umožňuje průnik většího množství světla a zdvojnásobuje jas (na 500 cd/m2, nejvyšší u masově vyráběných displejů) v porovnání s běžnými modely. Navíc optimalizací parallaxové bariéry se zvýšila i světelná účinnost a byl výrazně potlačen crosstalk. Tenkost těchto LCD modulů je téměř stejná jako běžných 2D displejů a to dokonce i v případě dotykového displeje. Protože 3D obraz může být zobrazen jak na výšku, tak i na šířku obrazovky, jsou tyto displeje ideální pro sofistikovaná mobilní zařízení jako jsou chytré telefony.

Sharp vyvinul také 3D LCD bez dotykové obrazovky a začne s masovou výrobou v první polovině fiskálního roku 2010.

 

 

Tradiční 3D LCD

Nově vyvinutý 3D LCD

Rozdíl oproti tradičnímu 3D LCD

Velikost obrazovky

2,4 palců

3,4 palců

Rozlišení obrazovky (v pixelech)

QVGA

(240 x 320 pixelů)

FWVGA

(480 x 854 pixelů)

Přibližně dvojnásobné horizontální i vertikální rozlišení

Jas (2D režim)

250 cd/ m2

500 cd/ m2

Přibližně dvojnásobný

Kontrastní poměr

100:1

1 000:1

Přibližně 10krát větší

Funkce dotykové obrazovky

Bez dotykové obrazovky

S dotykovou obrazovkou /

Bez dotykové obrazovky

 

Sharp jako první na světě vyvinul 3D LCD se čtyřmi základními barvami

LCD technologie společnosti Sharp otevírá nové trhy pro 3D televize

Společnost Sharp vyvinula jako první na světě 3D LCD se čtyřmi základními barvami s nejvyšším jasem a extrémně nízkým tzv. crosstalkem (nežádoucí dvojité obrysy obrázků – tzv. duchy). Při nošení speciálních 3D brýlí si mohou diváci užít působivý 3D obraz s výjimečně realistickým pocitem prostoru.

Obecně 3D LCD používají systém založený na technologii časování displeje v kombinaci se speciálními zatmívacími brýlemi se skly z tekutých krystalů. V tomto systému jsou obrázky určené pro levé a pravé oko střídavě zobrazovány na LCD obrazovce. 3D brýle mají skla z tekutých krystalů a střídavě se zatmívají a propouštějí obraz tak, aby levé oko sledovalo pouze sudé snímky určené pro levé oko a pravé liché. Mozek diváka automaticky spojí tyto samostatné pohledy do jednoho a vnímá je jako jeden prostorový obraz. Avšak zobrazování 3D obrazu tímto systémem na tradičních displejích trpělo nízkým jasem a malou ostrostí obrysů.

Nově vyvinutý 3D displej z tekutých krystalů od Sharpu nabízí radikálně nové řešení výše zmíněných problémů a to díky kombinaci čtyř unikátních špičkových LCD technologií Sharpu: UV2A technologii, základní technologii Sharpu pro LCD TV panely, RGBY technologii čtyř základních barev, FRED technologii a technologii tzv. side-mount scanning LED podsvícení. LCD je optimalizován pro 3D televizi a proto je jas obrazovky při zobrazování 3D obrazu 1,8krát vyšší než u tradičních displejů a crosstalk je extrémně nízký. RGBY technologie využívá čtyř základních barev, přidáním žluté (Y) k třem tradičním základním barvám červené (R), zelené (G) a modré (B). Tato technologie se podílí na živějších barvách díky vyšší světelné propustnosti panelu a širšímu barevném spektru (rozsahu barev které mohou být zobrazeny), které bylo obtížné dosáhnout na běžných barevných displejích využívajících 3 základní barvy.

Od první masové výroby LCD displejů pro elektronické kalkulačky v roce 1973 Sharp vytvořil široké spektrum produktů s displeji z tekutých krystalů díky neustálému vývoji průkopnických technologií a byl vždy hnací silou trhu s plochými displeji. V budoucnosti se chce Sharp dále věnovat objevování nových možností na trzích s 3D a dále vylepšovat své jedinečné LCD technologie.
Komentáře