Sony Walkman X s redukcí hluku

AudioVideo |

Hypovaný i očekávaný multimediální přehrávače Sony Walkman X se ještě ani nezačal pořádně prodávat, a Sony už oznamuje jeho aktualizovanou verzi NWZ-X1051/1061.

Sony Walkman X s redukcí hlukuVylepšený model Sony Walkman X-Series je v zásadě stejný jako ten současný (NWZ-X1050/1060), liší se „jen“ v integrování technologie pro aktivní potlačování okolního šumu (noise-cancelling). Sluchátka mají na vnější straně mikrofon, který zaznamenává okolní šumy a hluky, procesor v těle přehrávače je analyzuje a vytváří k nim protifázi, kterou mixuje s přehrávanou hudbou, výsledkem by mělo být vyrušení šumů. Tato technologie se uplatňuje nejčastěji při dlouhém cestování a je také nejvhodnější pro redukci nízkých pravidelných frekvencí jako je zvuk leteckého motoru či šum počítače. S vyššími frekvencemi si sice neporadí, ale i tak je obecně výsledné odstranění šumu slyšitelné a v jednoduchosti lze říci, že ze zvuků odstraňuje či redukuje basy. Takže i při hovoru se zdá být hlas člověka tišší. K tomu se přidává intraaurální provedení sluchátek, které by mělo dále omezovat nežádoucí hluky. Nechejme se překvapit, jak dobře bude fungovat redukce hluku v případě X1051/61.

Pokud již vlastníte přehrávač bez redukce hluku, není třeba zoufat, nabídka noise-cancelling sluchátek je velmi bohatá (zejména na eBay) a sahá od pecek do uší až po masivní náušní sluchátka. Jen jedno upozornění, které se obvykle neuvádí - sluchátka s aktivním potlačením šumu mohou v některých lidech vyvolávat pocity podobné cestovní nevolnosti, i když je to poměrně řídké.

Jinak jsou parametry NWZ-X1001 stejné jako u X1000, tedy 3“ OLED displej s výbornými barvami a pozorovacími úhly (technologie organických krystalů je považována za nástupce současné LCD), Wi-Fi, 16 GB integrované paměti pro NWZ-X1051 a 32 GB pro NWZ-X1061.

Doporučená cena v USA bude 300 dolarů za 16GB verzi a 400 za 32GB (~6000/8000 korun, ~222/300 euro), což je méně, než za kolik byly ohlašovány původní verze. Každopádně si počkáme, za kolik se budou nové EWalkmany prodávat u nás. V USA budou k dostání v polovině června (jún).


Sony Walkman X
Komentáře