Špičkový NEC LCD2490WUXi konečně i v Evropě

AudioVideo |

24“ H-IPS monitor NEC 2490WUXi je mnohými náročnými uživateli pokládán za jeden z nejlepších modelů současnosti. Nyní ho konečně NEC bude prodávat i v Evropě.

Špičkový NEC LCD2490WUXi konečně i v EvropěNEC LCD2490WUXi je 24“ LCD monitor s rozlišením 1920 x 1200 a vynikajícím H-IPS panelem (někdy též označovaným A-TW-IPS), což je vylepšený S-IPS s obdélníkovou strukturou pixelů a přidaným polarizačním filtrem, který odstraňuje nešvar S-IPS panelů v podobě slabě bílého nádechu při pohledu na obrazovku ze strany.

Vynikající panel zaručuje ty nejlepší možné pozorovací úhly v horizontální i vertikální rovině, má také nejširší možnou škálu nastavení. Vedle těch samozřejmých lze například regulovat barvy v šesti úrovních (RGB + CMY), menší obraz lze převzorkovat zcela, tedy roztáhnout, roztáhnout při zachování poměru stran, zobrazit 1:1, a dokonce i nastavit vlastní volby zoomu. Šíře nastavení jde tak daleko, že na výběr je z modré a zelené barvy signalizační diody, přičemž lze nastavit i její intenzitu svícení.

NEC 2490

Doba odezvy je pro většinu aplikací i her dostačujících 8 ms (G-G) a to při zapnutém urychlení overdrive. Pokud by někomu toto urychlení nevyhovovalo, lze ho vypnout.

Maximální jas monitoru je 400 cd/m2, nicméně díky pokročilému ovládání ho lze snížit na velmi nízkou úroveň až několik desítek cd/m2, takže s monitorem lze pohodlně pracovat například i ve tmě. Stejně jako u 2690, má i 2490 obrazovku velmi dobře provedenou protiodrazovou vrstvu. Ta zabraňuje otravným odleskům okolního světla, zároveň ovšem nečiní obraz zrnitým.

Tento monitor je výborný a se svým panelem má velmi omezenou konkurenci, přesto ho společnost NEC až do nedávna prodávala jen v USA a na asijských trzích. Z jakéhosi bizarního důvodu ho odpírala evropským zákazníkům, místo toho nabízela o něco větší LCD2690WUXi. Ten má však oproti 2490 jednu velkou nevýhodu – rozšířené barevné spektrum, neboli dnes tolik propagovaný „wide gamut“. To je sice hezká věc v aplikacích podporujících správu barev, například v grafických programech či v prohlížeči Firefox, ale například ve hrách či v programech bez správy barev to může být pohroma, protože najednou jsem červené a zelené barvy přesycené. Tyto aplikace a hry jsou totiž vytvářeny s ohledem na standardní barevné spektrum sRGB. A model 2690 má celkem použitelnou sRGB emulaci, nicméně to nenahradí monitor zcela pracující v sRGB spektru – tím je je právě 2490.

NEC 2490

A tak zatímco NEC se svým 2490 Evropu ignoroval, Hewlett-Packard uvedl výborný grafický LP2480zx a méně impozantní, leč za svou cenu velmi dobrý LP2475w. Oba s H-IPS panelem.

Každopádně NEC LCD2490WUXi je konečně i zde. Doporučená cena je však bezmála 30 000 korun s daní, což je skutečně hodně a je to stejně, jako za 26“ model. I když je možné, že koncová cena bude nakonec nižší.

Není však zatím jasné, jestli prodávaný model bude mít hardwarovou kalibraci obrazu pomocí integrované LUT tabulky. Model prodávaný v USA rozhodně tuto možnost má, nicméně je známo, že v tomto ohledu si NEC dělá z evropských zákazníků legraci a v Evropě své nejvyšší monitory v řadě Multisync prodává bez hardwarové kalibrace (alespoň od určité doby), ta je možné jen u nehorázně drahých modelů Spectraview.

Monitor také postrádá dnes oblíbené připojení pomocí HDMI, místo toho má dvakrát DVI-I (na které lze HDMI připojit přes redukci) a jedno analogové VGA. Mezi jeho vybavení také není USB hub. Je to spíše monitor pro náročné zákazníky požadující výborný obraz, než pro lidi, kteří dají na množství přípojek a leštěný plast.

NEC 2490 
Komentáře