Toshiba chystá bezbrýlové 3D HDTV

AudioVideo |

Již do Vánoc by se na trhu měly objevit nové modely bezbrýlových high-definition 3D televizí značky Toshiba.

Toshiba chystá bezbrýlové 3D HDTVJaponská Toshiba plánuje, že ještě do konce roku uvede do prodeje tři modely 3D HD televizí, u kterých divák nepotřebuje ke sledování speciální brýle. Byly by to první komerční televize svého druhu na světě.

Současné LCD i plazmové (i laserové a DLP) televize na trhu fungují všechny v zásadě na stejném principu, tedy že v rychlém sledu střídají obraz pro levé a pravé oko. To, že se ten správný dostane do konkrétního oka zajišťují speciální s obrazovkou bezdrátově synchronizované LCD brýle, které střídavě zakrývají obraz pro levé a pravé oko. Na trhu jsou i systému, které používají pasivní polarizační brýle.

Nicméně paralaxové obrazovky, které umí zobrazit 3D obraz i bez brýlí, jsou zatím k dispozici jen u malých specializovaných displejů či v jiných malých přístrojích, například v herní konzoli Nintendo 3DS. Novinka od Toshiby by měla tento systém nabídnout i u velkých Full HD televizí. Takové displeje fungují tak, že vysílají různé obrazy pod více úhly. Jednou z nevýhod tohoto systému je, že 3D obraz se řádně zobrazuje jen v určitém úhlu, tedy většinou z kolmého pohledu. Na druhou stranu, kdo by chtěl u 3D televize přecházet sem a tam?

Je na místě zdůraznit, že tyto plány jsou zatím neoficiální a formálně Toshiba žádné noví bezbrýlové televize neohlásila. Nicméně kdo by se na ně přeci jen chtěl těšit, měl by si připravit částky v řádech tisíců dolarů a pravděpodobně také dávku trpělivosti, protože dost pravděpodobně se k nám takové televize jen tak nedostanou. Nicméně pokud by s nimi uspěl jeden výrobce, další by se zřejmě rychle přidali.
Komentáře