Velké OLED displeje Samsung již brzy

AudioVideo |

Samsung oznámil, že jeho velké OLED displeje s úhlopříčkou 31“ a 14,1“ jsou připravené na hromadnou výrobu. Brzo bychom se tedy měli dočkat větších televizí z organických krystalů.

Velké OLED displeje Samsung již brzyJihokorejský Samsung informoval že na jeho na CES představené televizní obrazovky z organických krystalů (OLED, respektive AMOLED, jak je označuje Samsung) s úhlopříčkami 14,1“ (35,8 cm) a 31“ (77,5 cm) jsou nyní oficiálně připravené pro sériovou výrobu. Stalo se tak na veletrhu/konferenci SID 2009 (pořádáno Society for Information Display).

Samsung má v zásobě ještě 40" displej, nicméně ještě nebyl označen jako "připravený pro výrobu".

Zajímavější je samozřejmě ten větší displej, který má Full HD rozlišením 1920x1080 bodů a je zatím největší OLED obrazovkou, která by se měla začít sériově vyrábět. V současnosti nachází OLED využití hlavně v mobilních telefonech a dalších menších přístrojích, OLED televize se vyrábí jedna a to poměrně drahá Sony XEL-1 s úhlopříčkou jen 11“ (28 cm). Více o ní i o OLED obecně zde.


Obě AMOLED televize Samsung mají udávaný kontrastní poměr 1000000:1, jsou tenké 8,9 mm, pozorovací úhly jsou omezené jen samotným rámem obrazovky a šíře barevného prostoru (gamut) dosahuje 107 procent NTSC, což může být velká výhoda, ale i prokletí. Pokud totiž nebude elektronika obrazovky správně nastavěna na zpracování barev, čeká zákazníky přesycená červená a zelená barva.

Doufejme, že se ze strany Samsungu nejedná jen o prázdné marketingové prohlášení, ale že už skutečně začíná doba, kdy LCD technologie začne být ve větší míře nahrazována OLED.

 

Samsung OLED TV

Samsung OLED TV

Samsung AMOLED TV
Komentáře